Proč zaměstnat ženu po mateřské dovolené?

Rubrika: Co se jinam nevešlo

Žena po mateřské dovolené se těší do práce. Je zvyklá pracovat od rána do večera, ale už se chce realizovat i jinak než jen v péči o děti. Bude výkonná, loajální. Je vyzrálá a ujasnila si, co chce v životě dělat. Má chuť se učit nové věci…

Práce, která je pro ostatní zaměstnance už nepříjemnou rutinou, bude pro ženu po mateřské dovolené velká zábava.

Spousta zaměstnavatelů si neuvědomuje, kolik potencionálních dobrých zaměstnanců odmítá, když už předem z výběrových řízení vylučuje ženy těsně po mateřské dovolené. Naštěstí babyboom, s tím spojený odchod řady kvalifikovaných žen na mateřskou dovolenou a současný nedostatek schopných lidí na pracovním trhu dává nám, co jsme s dětmi nyní doma, naději, že se situace změní k lepšímu.

Když jezdím tramvají a vidím stále plnější místo pro kočárky, když vidím, jak vznikají další a další obchody s potřebami pro děti, časopisy, internetové servery, jsem v klidu. My všechny totiž na pracovním trhu nyní chybíme a my všechny se jednou budeme do zaměstnání vracet. A zaměstnavatelům nezbude nic jiného, než svůj postoj změnit.

Ideální je po dobu mateřské dovolené zaměstnavateli vypomáhat a udržovat se tak v profesionální kondici. Doufám, že stále více zaměstnavatelů, bude poskytovat možnost, jak pracovat na zkrácený úvazek i při péči o dítě a udržovat si tak kontakt s oborem. Po ukončení mateřské dovolené tím získají velmi lehce kvalifikovanou sílu, kterou by na pracovním trhu s obtížemi sháněli.

Pro ženu vracející se po MD do práce je jistě nejlepší jít pracovat zpět k původnímu zaměstnavateli. Ten ji zná a bude tak ochoten např. upravit pracovní dobu kvůli vyzvedávání ještě malých dětí ze školky. Mělo by se ale jednat o vzájemnou dohodu. Nejsem příznivcem té části zákoníku práce, který říká, že firma je povinna vzít ženu po třech letech, kdy byla s dětmi doma, zpět. Po tak dlouhé době může být obtížné najít pro ni uplatnění.

Mám dlouhou praxi jako personální konzultant a vím, že ti nejúspěšnější uchazeči o zaměstnání nejsou ti s nejdelší praxí a největšími znalostmi z oboru. Výběrové řízení nevyhrává ten, který má nejdelší seznam odborných znalostí. Každá firma, hledá především člověka, který „chce opravdu pracovat“ a kterému nabízená pozice „nejlépe sedne“. Jistě, kuchař nemůže pracovat jako vývojář softwaru pro řízení letového provozu. Ale ve skupině uchazečů se stejným profesním zaměřením skutečně často vyhrává ten, který má motivaci a je na pozici a do kolektivu nejvhodnější osobnostně.

Je nešťastné, že ženy, které neuspěly ve výběrových řízeních, vidí jedinou příčinu svého neúspěchu v péči o malé děti. Často se totiž ucházejí o místa, která svým charakterem práce, nezastupitelností a vůbec časovou náročností vylučují nějakou úpravu pracovní doby a časté absence kvůli péči o nemocné děti. Bylo by dobré, kdyby si dokázaly sebe představit v pozici zaměstnavatele a dobře zvážily, jestli je jejich přijetí opravdu možné.

Žena, která si promyslela, jak skloubí práci a péči o děti a uchází se o místo, na které stačí svými schopnostmi a zkušenostmi, je zcela rovnocenným uchazečem o zaměstnání. Nechte ji ať vás o tom přesvědčí, s dětmi doma totiž vyzrála jak víno.

Napsal/a: Mgr. Jana Makovcová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • nase_agata

    A proč ji nezaměstnat? Nechápu.

  • Naprosto souhlasím. Taky jsem se vracela do zaměstnání po dvou dětech (pracovala jsem jen rok, než jsem nastoupila na další „dvojmateřskou“) – naštěstí jsem měla (a mám) skvělého zaměstnavatele, který s touhle fází v životě ženy jaksi počítá… Nikdy jsem neměla potíže, když jsem potřebovala kvůli nemoci dětí nebo lékaři přehodit směny nebo uvolnit, nebyl absolutně problém, vždycky jsme se kolegové mezi sebou dohodli – jindy zase potřebovali oni. Výhodou bylo jistě to, že jsem pracovala na zkrácený úvazek, tudíž nebyl problém odpracovat pár směn celých a pak mít třeba pár dní volno… Chápu, že to asi udělá málokterý zaměstnavatel, navíc to nejde ve všech provozech a firmách.
    Ale určitě se přimlouvám za to, aby maminkám po mateřské zaměstnavatelé vycházeli vstříc – ano, žena vyzrála,ujasnila si prority, postoje, má chuť pracovat a co víc – je schopná zvládat bez problémů víc činností najednou, je schopná dobře si práci rozvrhnout a zorganizovat… ve Švédsku už na to přišli a naopak ženy po mateřské jsou vyhledávány jako manažerky menších firem – krok správným směrem 🙂

  • danasi

    Ano, souhlasím. Po první „dvojmateřské“ trvala 7 let. Jsem se do práce těšila a chtěla pracovat. Trvalo to další 3 roky než jsem našla práci. Ale dokázala jsem, že jsem dobrá i po tak dlouhé odmlce v oboru. Sice jsem asi chvilku tápala. Nevím přesně jak dlouho, ale vplula jsem do toho jako ryba. Stávající kolegové postupně znechuceni stejnou dlouhodobou prací odešli. Zůstala jsem na vše sama a někdy dělala od rána do večera, abych stihla práci 3 lidí. Už se mi to zdá jako pohádka či horor. Ale naštěstí jsem měla doma oporu a v zaměstnání nakonec nechali trochu rozhodnutí na mne a tak jsem se přimluvila, za další ženy po MD a hned se nám pracovalo lépe. Vycházely jsme si samy vstříc. Prostě jsme to táhly za tu co byla třeba doma na paragrafu, nebo musela někam k lékaři. Rozuměly jsme si a nezáviděly. Zrovna si zase dovoluji na MD. Příjemná změna a doufám, že se změny dočkám i po MD.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist