Předsudky ohrožují příjmy mladých rodin

Rubrika: Co se jinam nevešlo

mamaMatka specialistka na péči o děti, otec živitel rodiny. Právě takové stereotypní rozdělení rolí v sobě skrývá riziko pro finanční zajištění mnoha rodin s malými dětmi. Pokud muž přijde o příjem, např. z důvodu ztráty zaměstnání, nemívají české rodiny záložní variantu financování.

Po letech věnovaných výhradně péči o děti, ženy často zjišťují, že jim v jejich profesi ujel vlak. Přesto část společnosti stále nahlíží negativně na ty, které se snaží udržet profesně fit i v průběhu rodičovské dovolené. Navíc, každé čtvrté dítě dnes žije pouze s jedním rodičem, a to z 90% s matkou. Rodiny samoživitelek se potýkají s velmi vážnými finančními problémy, výživné a sociální dávky stěží pokryjí minimální potřeby.

Ing. Jitka Hrabánková, manažerka projektu Aktivní máma, který je zacílen na situaci žen na rodičovské dovolené, k tomu dodává:

„Stačí zapojit selský rozum a nebát se klást si i méně příjemné otázky ohledně budoucnosti. Takzvaný tradiční model finančního zajištění rodiny pak nemůže obstát. Rozhodně se vyplatí uvažovat o možnosti krizové situace a být o krok napřed. Je zodpovědné, když žena pečující o malé dítě pracuje také na svém budoucím profesním uplatnění.  Pokud rodina z jakéhokoli důvodu ztratí partnerův příjem, má žena vyšší šanci muže v roli živitele zastoupit.“

Otázka jednozdrojového financování rodin je často podceňována, přesto však může mít velmi vážné dopady.  Osvěta v této oblasti je jedním z cílů projektu Aktivní máma, který realizuje Občanské sdružení pro aktivní rodinu.

Další informace: www.aktivnimama.cz

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist