Matka mezi paragrafy

Rubrika: Co se jinam nevešlo

Než jsem po druhé otěhotněla a synovi pomalu (ale jistě) táhlo na 3. rok, řešili jsme s manželem čím dál častěji téma „návrat do práce po mateřské“ a také klidně dřív než mě Rodičovská dovolená skončí a než synovi 3 roky budou. O pomoc se synkem, během mé nepřítomnosti, se nabídla moje mamka, která v té době již byla doma na důchod. To téma u nás jeden čas bylo na denním pořádku…

V dnešní době se hodí každá korunka do rodinné kasy. Tak jsem jeden den sedla a napsala jsem doporučený dopis mému zaměstnavateli, (kterým je jedna česko-německá firma, zabývající se výrobou ostřikovacích systémů do aut) a dopis odeslala.
Asi za týden mě volali, že mám přijet na pohovor a tak jsem si domluvila schůzku a v daný den a danou hodinu jsem netrpělivě přešlapovala před osobním oddělením firmy, ve které jsem pracovala. V hlavě se mě honila myšlenka, co mě asi tak řeknou…
No po několika větách mého šéfa mě to bylo jasné…ve svých 25 letech jsem prostě asi už moc stará, navíc se závazky a tím pádem, že jsem strávila 3roky na mateřské, nejsem pro oddělení již tak výkonná…A prý nemá čas na to, aby mě znovu zaučoval do mého pracovního procesu, protože mezi tím, co jsem byla na mateřské, se zase několik věcí v mé náplni práci změnilo…No nakonec přidal větu, že se klidně sám osobně postará o to, že kdybych se v každém případě chtěla na své místo v kanceláři vrátit, postará se sám o to, abych sama místo opustila…Popřípadě moje místo, dle pracovní smlouvy, nechá zrušit.
Tak jsem nechápala, zda to mám brát jako „výhružku“ nebo „poučení“… Každému je asi jasné, že za takových podmínek, kde by mě někdo schválně znepříjemňoval práci, bych asi pracovat nechtěla. Ale zase jsem si chtěla pevně stát za tím, co určuje Zákoník práce. Nakonec šéf dodal, že by mě mohl dát na nějaké místo ve výrobě na 3 směny. Moc dobře jsem si to neuměla představit a také by to znamenalo, že jsem se „lehce vzdala boje“ a jako zakřiknutá mamina bych se odporoučela tam, kam mě šéf hodí? To ne.
Poděkovala jsem mu, za jeho „ochotu“ a odešla. Doma jsme to probrali s manželem a řekli jsme si, že sama požádám zaměstnavatele o prodloužení Rodičovské dovolené do 4let věku našeho syna a pak se uvidí.
Mezitím jsme ještě začali řešit rozšíření rodiny, když už mě teraso práce nechtějí a nějak zvlášť jsme se tomu nebránily. Přesto jsem doma začala pátrat po všem právech, které maminka na Rodičovské dovolené a při návratu do práce má. Ale po asi necelých 2 měsících Matka Příroda zařídila úplně jinak a já šla od svého gynekologa s potvrzenou průkazkou pro těhotné a tudíž jsem své pracovní místo a návrat do práce vypustila z hlavy.

Přesto bych se ráda tady o nějaké své načerpané informace z tisku ráda podělila, aby i jiné maminky byli včas připravené bojovat za své pracovní místo. A nebýt tak naivní, jako jsem tehdy byla já, že Vás přivítají s otevřenou náručí…nadarmo se neříká, že život je boj! A tak buďme bojovnice!

    Mateřská dovolená

  • Trvá 28 týdnů, u dvojčat, vícerčat a matek samoživitelek 37 týdnů. Nastupuje se 6-8 před očekávaným porodem.
  • Peněžitá pomoc v mateřství činí 69% hrubé mzdy za poslední čtvrtletí.
  • U opakovaného porodu jej účetní vypočítávají za poslední čtvrtletí, kdy jste pracovala.
    Rodičovská dovolená

  • Od skončení mateřské dovolené do 4 let věku dítětě a 7 let věku zdravotně postiženého dítěte.
  • Nárok má matka i otec
  • K příspěvku můžete dát dítě na 5 dní v měsíci do školky
    Zákoník práce

  • „Stejnou židli“ vám drží 28 (nebo 37) týdnů, o další (neplacenou) dovolenou do 3 let věku dítěte musíte požádat, pak se vracíte na místo jen „podle pracovní smlouvy“
  • Pokud chcete být s dítětem doma 4 roky, musíte se dohodnout se zaměstnavatelem na poskytnutí dalšího neplaceného volna nebo ukončíte pracovní poměr
  • Pokud chcete naopak vrátit dříve než za tři roky, je zaměstnavatel povinen návrat umožnit.
  • Zaměstnavatel může rozvázat pracovní poměr s těhotnou ženou nebo rodičem pečujícím o dítě do 3 let věku jen výjimečně z důvodu hrubého porušení kázně.

Přesčasy?
Ani návrat do zaměstnání nemusí být snadný. Zaměstnavatel nemusí mít pochopení pro to, že musíte stihnout vyzvednout dítě ze školky, že je vaše dítě je každé 3 týdny nemocné, ani pro to, že ho nemá kdo o prázdninách pohlídat. Ne každý zaměstnavatel přistoupí na zkrácenou či upravenou pracovní dobu. Pokud bude souhlasit se zkráceným pracovním úvazkem či celou dovolenou a neplaceným volnem o prázdninách, jste malou výjimkou. Řada zaměstnanců je naopak firemní kulturou nucena zůstávat v práci přesčas.
Ačkoli platí řada paragrafů upravující pracovní podmínky žen s malými dětmi – např. by vám měl zaměstnavatel vyjít vstříc s úpravou pracovní doby – ne vždy je zaměstnavatelé respektují. Najdou si vhodnou argumentaci v podstatě vás dokážou donutit pracovními podmínkami k tomu, že raději odejdete sama.

Babička nehlídá
Většina babiček je podle sociologů na vrcholu pracovní aktivity a také mají své zájmy. A tak, pokud jsou oba rodiče pracovně vytíženi, musí hledat jiné řešení. Paní na hlídání k dětem, úpravu pracovní doby nebo jiné, méně náročné pracovní místo, kde si sice nevyděláte tolik peněz, ale budete se moci věnovat práci i svému dítěti a rodině. Navíc jsou ženy pod velkým tlakem. Stále je u nás zakořeněno, že žena pracuje, vyzvedává děti ze školky a ze školy, nakoupí, uvaří, uklidí.
„Po mateřské se mi nedařilo najít místo. Nebylo divu, matka s dvěma dětmi. Do očí mi to nikde neřekli, ale konkurzů jsem si prošla mnoho. Ani tak je nezajímalo, co všechno umím, ale hned se mě ptali, kdo mi bude hlídat nemocné děti.“
Realita je bohužel taková, že děti jsou při hledání práce překážkou. Nejlépe je si předem zajistit hlídání dětí a připravit se na konkurz. Zmiňte se, že sice máte 2 děti, ale vše zvládnete díky babičkám a tetě na hlídání. Ještě předem se informujte na pracovní podmínky a náplň práce.

Jak u pohovoru?
U pohovoru mluvte klidně, sebejistě, stručně a jasně a nezapomeňte na svou praxi, zkušenosti, přednosti a znalosti, Nakonec přiznejte, že sice máte 2 děti, ale hned dodejte, že máte hlídání. Hlavně se nezapomeňte ocenit a vyzdvihněte, co vše umíte (jazyky, práce s PC…). Řekněte, proč si hledáte nové místo, doplňte to hodnocením z předešlého zaměstnání a nezapomeňte zdůraznit, že jste ochotná se učit novým věcem. Všichni zaměstnavatelé mají rádi lidi „dynamické, přizpůsobivé, flexibilní, kreativní, schopné práce v týmu, otevřené komunikaci“. Nezaměstnanost roste, a tak často ženy uzavírají pro sebe naprosto nevýhodné pracovní smlouvy. Zaměstnavatelé například vyžadují potvrzení, že v případě nemoci dětí nebude žena používat nárok na péči o ně, jsou často nuceny uzavírat pracovní smlouvy na dobu určitou (pak nemají nárok na odstupné). Při uzavírání pracovní smlouvy si ale musí ženy rozhodně dát pozor a i na černé mzdy. Podnikatelé vám nabídnou, že vám dají na oko minimální mzdu plus část peněz „bez papírů“ na ruku. Můžete mít sice vysoký měsíční příjem, ale nízkou nemocenskou, mateřskou, podporu při ošetřování dítěte, a potom dokonce důchod. Například pokud vaše mzda podle smlouvy činí 4tisíce Kč a černé odměny na ruku 6tisíc Kč, dostanete nemocenskou jen z oficiálních 4 tisíc Kč, tedy jen necelých 2 800 Kč měsíčně. Jen pro srovnání – zaměstnanec, který dostává legálně 10 tisíc Kč, má nemocenskou a tedy i mateřskou sedmitisícovou.

Nebojte se
Z mateřské dovolené se nemusíte vracet do původního zaměstnání, ale můžete se poohlédnout jinde, kde skloubíte péči o dítě se zaměstnáním, budete budovat kariéru či kde vám dají lepší plat. Při hledání práce zkuste více možností. Nejlepší je doporučení známých – dělá to tak asi pětina lidí. Potom zkuste internet-nejen hledat nabídky, ale uveřejněte tu svůj životopis, občas tu pátrají personální agentury.
Zkusit to můžete na adresách jobs.cz, práce.cz, cv-online.cz, joblist.cz, jobpilot.cz. Téměř 40% lidí odpovídá na inzeráty v tisku. V řadě profesí se můžete obrátit na personální agenturu, která své databáze nabízí firmám. Můžete zkusit práci i na úřadu práce či sama oslovit několik firem nebo si podat inzerát. Nebojte se porozhlédnout po jiném oboru. Můžete zvýšit svou kvalifikaci a přihlásit se na kurz jazyka, počítače, účetnictví, ale i komunikačních dovedností či vedení pracovního týmu. Pokud se vám nedaří uspět u zaměstnavatelů, můžete začít podnikat sama. Chce to trochu odvahy, peněz do začátku, trpělivost při vyřizování živnosti. Dost žen se odhodlalo jít vlastní cestou, když se jim po mateřské nezdařil návrat do zaměstnaneckého poměru, a otevřelo si obchody s dětským zbožím, textilními hračkami, keramikou, bytovými doplňky.

Využíváte zákoník práce?

    § 153 a § 162 zákoníku práce:

  • Zaměstnavatel nesmí ženu pečující o dítě do 8let věku (u samoživitelek do 15let) vysílat na služební cesty bez jejího souhlasu.
  • Musí zkrátit pracovní úvazek ženě, která pečuje o dítě do 15let věku, pokud mu nebrání provozní důvody.
  • Zaměstnavatel může dát ženě těhotné a pečující o dítě do 3 let jen výjimečně výpověď.
    §156 a §86 zákoníku práce:

  • Požádá-li žena pečující o dítě mladší 15let o kratší pracovní dobu nebo o jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby (pozdější nástup do práce) je zaměstnavatel povinen jí vyhovět.

Informace jsem čerpala z časopisu Betynka – 10/2002, 6/2003

Napsal/a: Andrea

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

  • Tak já mám výhodu, že mým zaměstnavatele je manžel a práci mám doma. Zato sestra má šéfa, teď ji nabídl, že ji zaplatí hlídání půl ročního dítěte, když nastoupí. Vzala to, ale jen na tři dny, než udělá výplatu, dělala to celé těhotenství/rizikové/, protože to nikdo neumí a nechtěli nikoho zaučovat.

  • Jsem matkou tří synu 14 měsíců,12a 14 let. Otazka práce samoživitelky je postaven jen na hlídání babičky.Ale já jsem jejich máma a ne babička. Jsem prodavačka a ještě jsem nikde nezažila skrácenou pracovní dobu, či jinou výhodu.Spíše mám opačné skušenosti.Neplacené prezčasy a kluky jsem vyděla jen ráno vstávat při odpolední a večer usínat při raní. Když mi vyšlo volno musela jsem uklidit,vyprat atd… Teď jsem na mateřské, ale nevím kam půjdu za pár let? Do obchodu ne!

  • Anonymní

    No jo, celý život jsem takto postupovala – matka samoživitelka, hlídání zajištěno, přesčasy samozřejmostí,
    ale přitom jsem zapomněla na to nejdůležitější – dítě se nehlídá, dítě se vychovává!!
    A tak teď, v synově třeskuté pubertě se mi to vrací i s úroky, o jicich výši si může i ten největší lichvář nechávat jen zdát…….

  • Právě něco hledám, takže po přečtení tohoto článku nemám moc chuti se do toho pustit. Zatím negativní zkušenosti nemám. Jen pár dotazů na to, kdo bude hlídat nemocné děti. Držte mi tedy palce. Jsem ráda, že vím, že je možné zkrácení původní pracovní doby ze zákona. Díky za tento článek, myslím, že je opravdu přínosný.

    PS: Napiště, jestli máte někdo zkušenosti s tatínkem na mateřské dovolené. Taťkové díky!!

    Li

  • Anonymní

    No jo, zakony jsou nakloneny maminakm s detmi,ale praxe je horsi.jsem na materske a zatim nemam zkusenosti s diskriminaci,ale mam takove tuseni,ze ji asi poznam.je tezky zamestnavateli dokazat,ze vas nevybral,protoze mate deti.On rekne,ze ma schopnejsi zajemce.Pokud vas nakonec nekde vezmou,je to jak zde popisujes.Zneuzijou situace,ze zena praci moc chce a nastavej podminky ve smlouve pro ni nevyhodne.Moje sestra napr.pracuje na pplny uvazek a zamestnavatel ji ma oficialne vedenou jen na pul uvazku.Samozrejme i penize jsou na cerno,takze az pujde marodit dostane témer kulovi.Kdyz ji reknu at se ozve anebo jde pryc,tvrdi,ze muze byt rada ze ma praci.To je dost smutny.:-(

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist