Malá škola vzniku oděvů 2

Rubrika: Co se jinam nevešlo

Dnešní oděv je bohatý na střih, tvar, barvu a materiál. Máme možnost velkého výběru a každý si najde svůj styl. Něco co mu bude sedět, v čem se bude cítit dobře.
A tak to má být…
Víte čím vším si musel projít vývoj oděvů a jak se lidé oblékali?

Původním oděvem ve starověkém Egyptě byla pouze zástěra a tu nosili muži i ženy. Pak byla košile bez rukávů a později také vesta.
Zástěra se lišila pouze délkou. Ta ženská sahala až ke kotníkům. V této době se začal nosit tenký plisovaný amarský šat, který byl z jemných průhledných tkanin.
Oděvy se dobou měnily a byly zdobnější a náročnější.
Každá doba měla něco specifického a také se začal lišit materiálem a ozdobami, střihem.

Románský oděv ( 9-12 stol.) měl spodní a vrchní část.

Oděv antických Řeků tvořilo obdélníkové vlněné sukno, které se spínalo jehlicí na rameni. Později bylo košilové oblečení zvané CHITÓN a pro chladnější období byl HIMATION. Což byl dlouhý široký pruh tkaniny, která se nosila přes rameno a ženy přes hlavu.

Oděv antických Římanů byl složen z tuniky a tógy – pláště. Bílá vlněná tkanina široká 3,5 m a dlouhá 5,5. Oděv se tak mohl upravovat různě.

Gotický oděv se vyznačoval štíhlou svislou linií.

Burgundský oděv se vyznačoval barevností a dokonalostí materiálů. Ušlechtilých tvarů. Muži nosí klobouky.

Španělská móda se vyznačuje přísností, strohostí, nepohodlností a tmavou barevností. Vysoký límec znemožňoval přirozený pohyb a všechna ženskost byla potlačena. Tělo se stahuje korzetem a oděv měl tvar kužele.

Renesanční móda disponuje nákladnými a krásnými tkaninami jako je brokát, samet a hedvábí. Ženský oděv zdůrazňuje přirozený tvar těla. Mužský sahal ke kolenům. Vše působí přirozeně.

Barokní móda vyznačuje se složitostí, dekorativním střihem, jasných barev, hedvábím, brokátem a krajkami.

Rokoková se vyznačuje rozměrností, asymetrií, lehkostí a jemnými detaily. Nejčastěji se používá satén, atlas, brokát a krajka, vše v jasných barvách.

Empírová móda se prosazuje díky své střízlivosti a antickou linií. Výstřihy jsou již menší , tkaniny jsou lehčí a také jsou teplejší. Mužský oděv má dlouhé kalhoty, frak, vestu a také plášť a kabát.

Biedermajer je vyznačuje skromností a stydlivostí. Tkaniny mají kostkovaný vzor.

Secesní móda je pod vlivem technického pokroku. Umožňuje pohodlný pohyb, ale je stále náročná na použité tkaniny a na zpracování.

Charlestonový styl se vyznačuje přiléhavým řešením. Dolní části dámských oděvů se zakončují bohatým řasením.

Námořnický styl uplatňuje prvky námořnických stejnokrojů s námořnickými límci obdélníkového tvaru a v kombinaci bílé a modré barvy.

A jako poslední styl máme Unisex. Je to módní styl oblíbený u mužů i u žen. Je džínsového charakteru a má vliv také na účesy a ozdoby – náušnice a dlouhé vlasy u mužů. Je to partnerské oblečení se sportovním zaměřením.

Od dob pravěku uběhlo spousty vody, měnila se příroda, lidé, zvířata. Každé období mělo něco, co bylo pro tu dobu charakteristické. Něco bylo šílené a nepohodlné, jiné nákladné a nádherné. Ale dnes si už nedokážeme představit, že něco takového nosíme.
A přitom spousta věcí má určité prvky módy minulé. Je móda, která se vrací.
Změněná, ale vrací se.

Dnešní oděv je bohatý na střih, tvar, barvu a materiál. Máme možnost velkého výběru a každý si najde svůj styl. Něco co mu bude sedět, v čem se bude cítit dobře.
A tak to má být. Toto je naše doba a my vytváříme nové – naše dějiny oděvů.

Napsal/a: nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Tak to potom jo,smekám klobouk jak si šikovná.Nápadů máš určitě nespočet jak vytvářet a sladit oděv,vždy jsem těmto lidem trošku záviděla jak dovedou zkombinovat,sladit oděv a být hezky až nádherně oblečení.

  • JOLLY já má vystudovanou umělecko průmyslovou školu oděvní :-))

  • Nuninko!Já čubrním v čem máš také přehled.Určitě jsi snad také šikovná švadlena.Já jsem nikdy na šití nebyla.
    Já si určitě nepamatuju v čem se dříve chodilo,ale byly to bohatě vyšívané kroje,ale i střídmé oblečení dovede člověka potěšit,vždytˇ nemusíme vypadat jako z modního časopisu.
    Dnes co jsem si všimla tak mladí alesponˇˇu nás moc modě nedají,oblečou si rifle a potrhané tričko a pak si myslí že jsou in.Já chodím podle nálady oblečená,ale taky se ráda obléknu hezky.Nedala bych si určitě vytáhaný svetr a ucmoulané tričko,aby mi trčelo ze svetru.Budˇ opravdu stárnu nebo dnešním mladým prostě nerozumím.Obléknout se hezky neznamená,že někde vyčuhuje z řady,ale že se mu dneska zrovna líbí taková halenka a kalhoty.Zpocenou halenku bych si určitě na sebe nedala,jak to dělají některá děvčata a přebijíto parfémem-a je to hotovo.Přístup k oblékání musí mít člověk ve vínku jinak si to nedovedu představit.Přeji všem krásný den.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist