Jaro ťuká na dveře

Rubrika: Co se jinam nevešlo

narciskyDostavila se „jarní únava“. A do své obrovské náruče vítá každého, kdo se po zimě cítí „použitý“ – jinými slovy: skleslý, smutný, ospalý a unavený… A než roztaje sníh, než sluníčko začne hřát, než se zazelená tráva a rozkvetou jarní kytičky, posílám Vám pohlazení skrze řádky…

Období, kdy UŽ končí zima a JEŠTĚ nezačalo jaro, je pro mnohé lidi obtížné. Na jaro se nedočkavě těší a jaro ne a ne zaťukat na dveře…. Jedná se o zcela přirozený stav věcí – po dlouhé zimě trpíme nedostatkem slunečního světla, mnohé z nás obtěžuje chlad a zima a s tím spojené vrstvené oblékání, v tomto období bývá také zvýšený počet infekčních onemocnění a pokud se marodí v rodině tzv. „na střídačku“, kdo by z toho všeho nebyl unavený?

Jak to vydržet?

Jděte ven, jakmile bude na obloze sluníčko. Zkuste přizpůsobit svůj čas (denní program), je-li to možné a je-li to ve Vašich silách, a využít každé volné chvíle k tomu, abyste byli na čerstvém vzduchu za slunečného počasí.
Vyměňte hromadné dopravní prostředky za procházky. Pokud vás netlačí čas, jděte z práce domů pěšky. Pročistíte si hlavu, protáhnete svaly, nebudete se muset dívat za zamračené obličeje v autobuse a dýchat stejný vzduch jako další desítka cizích lidí.

Jídelníček

42-16033166Zkuste si dopřát hodně ovoce a zeleniny. Udělejte si váš nejoblíbenější salát, uvařte si čaj s citronem a k večernímu filmu si rozpulte grep. Nebo si namažte chleba s máslem a pokrájejte čerstvé ředvičky. Prostě – dejte svému tělu, co potřebuje, tedy hodně vitamínů. A co jíst? V prvé řadě je to ovoce, zelenina, rýže, těstoviny, brambory, luštěniny, pak nesmíme zapomenout na mléčné výrobky (sýry, jogurty ap.) a pokud maso, tak prosím bílé (krůtí maso, králík, ryby).
A kdo smí a může – nezapomeňte na oříšky a mandle – obsahují vlákninu, vitamíny i minerály (od železa přes vápník až k vitamínům řady B a vitamíny E a C).
Co omezit? Tučná jídla, alkohol a kofein – ty Vašemu tělu rozhodně neprospějí.

Odpočinek

Dopřejte si odpočinek. Mám na mysli – dostatek odpočinku a spánku. Dobře si vyvětrejte než půjdete spát, snižte si v ložnici teplotu na 17-18°, zatáhněte závěsy či rolety a vyspěte se „do růžova“. Nebo to udělejte jako můj syn – vyhlašte „pyžamkový den“. Pro neznalé vysvětlení: celodenní odpočinek bez výčitek strávený v pyžamu. Prý to pomáhá…

Společnost

Zcela jistě víte, čí přítomnost Vás těší, kdo Vás umí rozesmát, s kým Vám je dobře. Buďte
s ním (s nimi). Tito lidé jsou jako sluníčka, umí potěšit i předat tolik potřebnou energii.
Na druhou stranu – zkuste se vyhnout lidem, kteří se stále jen mračí, jsou mrzutí, protivní a bavit se s nimi vás vysiluje.

A večer?

barvičkyVyberte si v TV programu oddechový pořad, oblíbený film nebo si můžete půjčit DVD. Zvolte si něco milého, co Vás pohladí a zahřeje, např. Jak dostat tatínka do polepšovny, Líbáš jako Bůh, S tebou mě baví svět atd. A kdo rád čte, může sáhnout po pěkné knížce.

Takže: oblékněte si modrý svetr, snězte červenou papriku nebo červené jablíčko, malujte si žlutá sluníčka (s dětmi a můžete i bez nich) a/nebo pište zelenou propiskou. Udělejte něco pro sebe a něco třeba taky jinak….

Napsal/a: redakce (Helena)

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy pro péči o pleť: jak se zbavit akné v těhotenství

Jak často přemýšlíte o tom, jak hormony ovlivňují stav vašeho těla? Chápeme, že v běžném životě tomu zvláštní pozornost

Čtu dál →

Zdravé potraviny během kojení vhodné pro maminku i dítě

Kojení je velmi důležitá součást vývoje každého miminka. Prostřednictvím mléka předává maminka svému dítěti potřebné živiny, a proto je

Čtu dál →

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • redakce

  Děkuji Vám všem za Vaše reakce.:-)
  Dnes u nás svítilo sluníčko celý den, tak jsem se na cestě z práce domů nechávala „olíbávat“ slunečními paprsky, přivírala jsem oči a nastavovala tvář. Bylo to taak příjemné.:-)
  Tak ať nám to čekání na jaro příjemně utíká.
  🙂
  Ájíku, ty raději pěšky (z práce) opravdu nechoď. Rodina by maminku určitě postrádala.:-))

  Peťko, jak to dopadlo s filmem na DVD? Odpočinula sis?

  Králíčku, vydrž, už jen 14 dní a jaro je tu.

  Kekunko, tvůj komentář je jedním slovem: BÁJEČNÝ. Díky moc.
  Jsem ráda a těší mě, že jsem se Ti se svým článkem takhle „trefila“ (do životního stylu). Jen by mě zajímalo, jestli ten grep loupeš úplně (i tu tenoučkou slupičku z jednotlivých dílků), já jsem od toho většinou celá – potřebovala bych skafandr včetně rukavic a ochranných brýlí.;-))

  Krásný večer.
  Helena

 • kekunka

  Moc díky za krásný článek! Už jsem se tááák těšila na jaro, schovala zimní oblečení i obutí, a po pár dnech vše zase zklamaně vytáhla. 🙁 Zase u nás mrzne, jednou dokonce sněžilo (ale nic z toho nebylo), sluníčko se schovává za mraky. Ach jo. Už bych tolik potřebovala jaro!
  Včera jsme proto s dcerou vyráběly obrázek s jarním motivem – spousta žluté a zelené. A hned mi bylo líp! 🙂 Taky jsme si zasadily řeřichu. Prostě už voláme jaro. 😉
  Jinak – každý večer mám svůj oddechový rituál. Jak uspím malou, vezmu si obrovský grep, s manžou si pustíme jeden díl seriálu na pc, já si u toho oloupu celý grep, pěkně dílek po dílku, a na konci seriálu všechny dílky sním – ve velkých hrstech. Zbožňuju ten pocit, mít pusu plnou vynikající šťávy. 🙂 A i když jsem docela velký jedlík, tak ten grep mi na večeři kupodivu stačí. 😉 Zrovna teď měli grepy v jednom obchodě v akci. Koupila jsem si jich hned 7 – přes 2,5kg! Lidi na mě u pokladny sice divně koukali, ale jak nemám večer grep a svůj seriál, nálada jde do háje.
  Zajímavé, jak jsi to, Helenko, s tím filmem a grepem krásně trefila. 😉

 • Králíček4

  Moc pěkný článeček.Už aby to jaro začalo,už mě chybí teploučko.

 • Peťka

  Pěkný článek. 🙂 Díky. 🙂
  DVD s filmem už mám v přehrávači asi třetí den, tak to zkusím. 🙂

 • Moc pěkný článeček – tak akorát pro tohle šílené období… všichni jsme se natěšili na jaro a přišlo TOHLE (hromada sněhu a mráz).
  Sluníčko už chybí opravdu všem. Se spánkem naprosto souhlasím – tento týden měly děti prázdniny, tudíž žádné vstávání, denně jsme vyspávali – a bylo to taaak příjemné 🙂 Z práce sice pěšky chodit nemůžu – to bych šla tak tři hodiny 😉 , ale auto nemáme, takže většinu pochůzek obstarávám pěšky a vážně – nádherně to pročistí hlavu. Tak jdu na ty vitamínky 🙂
  Díky 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist