Jakou podestýlku mají mazlíčkové rádi?

Rubrika: Co se jinam nevešlo

Máte doma vy nebo vaše děti morče, křečka, králíčka? Nebo o pořízení nějakého malého mazlíčka uvažujete?  Pak pro vás máme tip na výběr vhodné podestýlky pro hlodavce, která bude vyhovovat jak vašemu mazlíčkovi, tak i vám a vašim dětem.

Při volbě podestýlky bychom měli zvažovat nejen cenu, ale především to, jak se budou v podestýlce cítit naši mazlíčci, kteří v podestýlce doslova bydlí a jsou s ní ve styku takřka celým povrchem těla – a také to, zda nás nebude podestýlka obtěžovat prachem, nebude se rozlétávat a jak bude pohlcovat pachy.

Důležitým kriteriem pro výběr je i váha podestýlky a její likvidace, obzvláště, chceme-li, aby se o své mazlíčky staraly  děti.

Při rozhodování o typu podestýlky zapomeňte na noviny na dně klece, protože pro chov hlodavců se nehodí, stejně tak zapomeňte i na slámu, která díky ostrým stéblům může zvířátku způsobit nemalé zdravotní obtíže, i když někteří výrobci na tento problém reagovali a dá se pořídit jemně řezaná sláma, která se ale rychle nasákne a neváže pachy, nevhodné jsou i piliny, které jsou velmi prašné, způsobují záněty dýchacích cest a očí.

Na výběr pak máte klasické hobliny,  kukuřičnou drť, slaměné nebo dřevěné granule, minerální steliva – bentonitové a silikátové  a konečně  buničité.

Hobliny jsou vhodné pouze při chovu krátkosrstých a bezsrstých plemen, při chovu dlouhosrstých, zejména kudrnatých bude problém s namotáváním hoblin do srsti, počítat musíte s tím, že hobliny budou po celém bytě a že  absorbce pachů je velmi nízká.  Oproti tomu kukuřičná drť pachy pohlcuje dobře, je však ostrá a tvrdá, není jí tedy vhodné používat v celé ubikaci zvířete, jen na těch „exponovanějších“ místech. Navíc se na ní tvoří snadno plísně.  Granulované stelivo je stále oblíbenější, dobře absorbuje pachy a vsakuje vlhkost, rozmočené válečky se pak rozpadávají na drť. Je však cenově náročnější, nevýhodou dřevěných pelet je i jejich velká hmotnost a způsob likvidace. Bentonitové podestýlky jsou tvrdé, navíc vysušují kůži na tlapkách a pro drobná zvířátka i nebezpečné. Pokud váš mazlíček spolkne několik zrnek podestýlky, může mu ztvrdnout v žaludku nebo ve střevech. Stejně tak nebezpečná je i silikátová podestýlka, která sice dobře absorbuje kapalinu, bakterie i zápach, ale díky nebezpečí pro mazlíčky je vhodné ji používat  jen do spodní vrstvy a překrýt jinou podestýlkou.

03517Zdánlivě k dražším patří  revoluční ekologická buničitá podestýlka Asan Pet.Ovšem opravdu jen zdánlivě, neboť má v průměru 5x nižší spotřebu nežli steliva minerální. Podestýlka je obohacena o extrakt Aloe Vera v bio kvalitě pro zdraví a pohodu zvířat. Aktivní přírodní polysacharidy v Aloe Vera (s obsahem cca 200 aktivních látek) jsou pro chovaná zvířata velkým zdravotním benefitem. Pomáhají preventivně proti výskytu parazitů, při streptokokových a stafylokokových infekcích. Stelivo je navíc pro zvířata velmi příjemné, nemá žádné ostré hroty a hrany. Je vyrobeno z materiálu podobného dětským plenkám. Díky tomu má 430% absorbci tekutin, která mazlíčkům zaručuje stále suchý povrch podestýlky a maximálně pohlcuje pachy. Pro ověření této vlastnosti si můžete vyzkoušet test s kávou, jejíž silné aroma do sebe Asan bez problému uzamkne.  Vezměte kelímek s ASANem a nalijte do něj trochu černé kávy. Na malou chvíli uzavřete nádobu a poté odklopte, káva nebude téměř cítit.
Další předností je i snadná a rychlá likvidace využité podestýlky spláchnutím do toalety nebo kompostováním. Stelivo je mimořádně lehké, takže manipulaci s ním zvládnou i děti, které se o mazlíčky starají.  Nevyvolává kašel ani alergie, nedráží oční spojivky.  Ze zdravotního hlediska je tato podestýlka nejvhodnější právě pro domácnosti s dětmi či alergiky a astmatiky.

V porovnávacích testech německého zkušebního ústavu Altromin  s jinými typy podestýlek dopadl Asan jednoznačně nejlépe. Podestýlka vzniká recyklací druhotného průmyslového odpadu z dětské a dámské hygieny a je 100% přeměněna na dále upotřebitelný produkt, výrobce   tak neprodukuje žádný odpad z výroby a v roce 2011 se stal finalistou soutěže Cena zdraví a bezpečného životní prostředí za projekt Asan Cat (stelivo pro kočky) a Asan Pet – stelivo pro hlodavce.

AsanPet zakoupíte ve 14l balení , které vám vydrží pro jednoho mazlíčka při správném dávkování 6 týdnů, máte-li zvířátek více, můžete zvolit family balení 42l.

Napsal/a: Asan Petit

Toto taky stojí za přečtení!

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Hledáte parťáka pro své koníčky? Zkuste to se svými dětmi

Malé děti znamenají ve většině případů sice menší starosti než ty velké, ale přece jen většina rodičů – a

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (19 vyjádření)

 • My máme pro naši kočenu robotický záchůdek catgenie a jsme maximálně spokojeni. Nemusíme pořád kupovat stelivo.

 • My si pořídili pro naši kočenu záchůdek catgenie a mohu říct, že jsem spokojená a i naše dáma.

 • Tak my jsme vyzkoušeli spousty steliv pro kočky a na všem jsme ztroskotali. Jediné co pomohlo tak robotický záchůdek catgenie. Ten je opravdu super a vůbec nezapáchá.

 • Marinada
  Marinada

  Máme morče a z ASANu jsem nadšená (morče taky 🙂 ). My teda denně to počůrané vybíráme, dělali jsme to tak vždycky, i když jsme ještě používali hobliny. Kompletní čištění klece při použití hoblin bylo nutné každý pátý den, s ASANem stačí každý 10.den.
  Dřevěné peletky jsou určitě fajn pro chovatele, ale morče to prý tlačí, jak jsme se dozvěděli od několika chovatelů.

 • Králíček4

  máme morče,kupuji podestýlku ty válečky ze dřeva a jsem spokojená,min. týden vydrží nebýt vůbec cítit.

 • Anonymní

  Koupili jsme pro kralika a je na houby, vycistim umyju zachod dam do klece a po pul hodine smradu jak v kralikarne vystlane senem… Nechapu kdyz pisi, ze potlacuje zapach… A to pocurane vybiram x krat za den ,,, tak za mne stoji za houby,,,zbytecne vyhozene penizky 🙂 100x lepsi kockolit nez toto ….

 • pivatko

  já mám nahatou potkanku a je v hoblinách

 • Anonymní

  No tak to teda nevím. Mám doma pískomily a když jsem objevil asan, tak jsem si myslel, že bude super – nepráší neni z toho takový bordel, ale vůbec nic nevydržíhned začne smrdět musí se to strašně často vyměňovat. Nevím no, mě teda neochromil. Ale moje zkušenost, tak nevím znova ho asi nekoupím.
  Ještě jsem slyšel o nějaké kukuřičné podestýlce, má s tím někdo zkušenost?

 • Anonymní

  Milena: asan je opravdu skvělý kupuji 42L mám dvě morčátka už nekýchají jako když měli hobliny.asan vydrží dlouho opravdu jsem spokojená a moji močátkoví kluci taky mají jemnou a suchou podestýlku.krásně se jim v asanu spí.kocourkovi kupuji cat best dream 10kg taky vynikající oproti ostrým bahnivým kočkolitům a peletám.

 • zdenca016

  kočky rozhodně stelivo, králíčci spíše seno, piliny a nebo hobliny.

 • Ježeček

  No, my používáme klasické stelivo pro kočky (ty granulky, nevím, čeho to je). Ale je pravda, že to práší, ikdyž saje a pohlcuje pach vcelku dobře. Teď je ale Lilinka v pubertě a má své plodné dny, tak je akčnější, furt stěhuje hnízdo a dělá si každou chvíli někde jinde nové a taky víc smdrí. Asi si chudina myslí, že někoho naláká, ale bohužel, u nás ne… 🙂
  Vůbec tohle neznám, tak jsem ráda a jestli to bude dobré, tak určitě změníme značku 🙂 Jak píše Padmé – vydrží déle, je dražší, tak to asi vyjde cenově stejně. Těším se! *

 • Petra Vymětalová

  Ježečku, tak pak napiš, jak Asan funguje 😉 Karel je zatím pořád na dřevěných granulích. Až dojdou, budu muset mrknout, jestli to u nás vůbec mají.

 • Ježeček

  Děkuji za výhru!!!
  Určitě to moc ráda vyzkouším! Naše Lili už má pubertu, tak teda trochu více smrdíkuje. A jsem zvědavá, co nám pak řekne 😉 Děkuji a těším se! *

 • lnori

  Tohle jsme koupili, když jsme chtěli kočku učit chodit na záchod. Jednoduše proto, že to byla nejlevnější podestýlka v chovatelských potřebách zaměřených na zvířata, co jezdí na výstavy. 10 litrů za 124 kč. Kočku jsme nakonec naučili tak, že jsme jí do podestýlky přidali písek, našla si to sama a teď už písek nepřidáváme.

 • Anonymní

  Přesnou cenu si nepamatuju, nevěnovala jsem tomu zas až takovou pozornost, je to něco přes stovku, cca 120-125 Kč.
  Je to trochu dražší než ty hobliny, ale zas dýl vydrží. Nepočítala jsem to, ale odhaduju, že to ve finále vyjde cenově „prašť, jak uhoď“ :-D.
  nepřihlášená Padmé

 • Anonymní

  Vypadá to zajímavě, ale nikde jsem nenašla cenu. Padmé, když to znáš, kolik stojí těch 14 l?

 • Padmé

  Netuším, jestli náš malý „mazlíček“ má rád svou podestýlku, neb na nás ještě nepromluvil ;-). Nicméně – kupujeme právě tuhle – Asan Pet :-).
  Doporučila mi ji (tuhle značku) kamarádka, která chodí o víkendech na brigády do zverimexu. Dali jsme na její radu a jsme spokojení, pachy skutečně pohlcuje a stačí měnit jednou za týden :-).

 • mura

  velice mě zajímavé,taky jdu mrknout na stránky.

 • Jindriska8
  Jindriska8

  Zajímavé,dobrá rada,jdu se podívat na jejich web.stránky.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist