Jak vyzrát na klíšťata

Rubrika: Co se jinam nevešlo

klíštěKlíště obecné je parazitem, který saje krev a přenašečem nemocí. V ČR to nejčastěji jsou lymeská borrelióza, klíšťová encefalitida a méně častěji ehrlichióza. Klíšťata těmito nemocemi ohrožují jak lidi, tak domácí nebo divoká zvířata. Na člověka se může přisát jakékoliv ze tří stádií tohoto klíštěte.

Před klíšťaty bychom se měli chránit především na jaře, za časného léta a na podzim. Chytit je můžeme ve vlhkých lesích, na nízkých keřích, ve vysokých trávách a vlhkých loukách. Velice rychle se množí v záplavových oblastech.

Jak se správně chránit před klíšťaty

  • Nosíme pevné boty, nejlépe takové, které jsou vysoké nad kotníky. Těsné kalhoty z hladkého materiálu obepneme kolem bot nebo je zastrčíme až do ponožek. V poslední době se dočteme, že je vhodné nosit světlé oblečení, protože klíště lépe uvidíme. Opak je pravdou. Nechodíme do lesa proto, abychom si tam prohlíželi klíšťata na oblečení. Takové klíště stejně většinou přehlédneme a navíc na něj bílá barva působí jako magnet. Když vědci chytají hmyz, pavouky, parazity a další drobné živočichy, chodí do lesa v noci, natáhnou bílé plátno, osvítí ho a čekají. Na bílém plátně hmyz lépe vidí, ale kdyby osvítili černé plátno, tak chytí mnohem méně. Choďte proto do lesa raději v tmavém oblečení.
  • Použijte repelent. Pozorně si pročtěte složení repelentu, pokud obsahuje složku „permethrin“, tak jej nesmíte nanášet přímo na kůži. Nastříkejte repelent na oblečení a počkejte do jeho zaschnutí. Zamezte styku koček s tímto oblečením, repelent je pro kočky jedovatý. Na ostatních repelentech kontrolujte dobu účinnosti. Rychle prchající doba působení by měla být napsaná na výrobku.
  • Po návratu domů sundejte oblečení a vyklepejte ho nad vanou, pečlivě se prohlédněte. Nalezené klíště vytáhněte co nejdříve. Čím dříve ho vytáhnete, tím více zmírníte riziko nákazy, pokud je klíště infikované.
  • Lidová moudrost praví, že klíšťata odpuzuje konzumace česneku, kvasnic (buchty, pivo) a dostatek vitaminu B.

Jak správně klíště vytáhnout

  • Okolí klíštěte vydezinfikujeme – jednoduše nastříkáme Septonexem. Nemažeme oleji ani dalšími mastnými látkami. Klíště může do rány zvracet a to zvyšuje riziko nákazy.
  • Nikdy neodstraňujeme klíště holýma rukama. Mohl by se nám na kůži dostat infikovaný obsah střeva parazita. Tupou pinzetou uchopíme klíště co nejblíže hlavičky, vyklavým nebo točivým pohybem po směru hodinových ručiček ho dostaneme ven. Netáhneme jedním dlouhým pohybem kolmo od pokožky, klíště se bude snažit udržet a kůže kolem tím pádem začne bělat a tuhnout.
  • Místo, kde bylo klíště přisáté, opět dezinfikujeme. Klíště v nejlepším případě spláchněte do umyvadla. Nikdy ho nerozmačkávejte mezi nehty nebo nerozdupávejte někde venku na chodníku. Obsah střev klíštěte se nesmí dostat na vaši kůži, ke sliznici ani ke spojivkám. Nesmí se dostat ani k vašim domácím mazlíčkům.

Napsal/a: Klára J.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (12 vyjádření)

  • berunka39

    Já mohu jen doporučit Jodisol, je levnější a skladnější.

  • Anonymní

    Teď jsme byli se synem (necelé tři roky), kvuli klíštěti má příznaky boreliozy – otekl mu vpich po klíštěti, které chytil před 14 dny.Má horečky, začli jsme brát antibiotikum Duomox 250 – 3 x denně.Snad se to podchytí……
    Markéta, Lounsko

  • Potěšilo mě, že chybí očkovací doporučení.

    Jinak co článek, to jiný způsob vytažení klíštěte. Malá jsou v pohodě, ale když měl syn jednoho v hlavě přes noc, nám to nešlo a skončili jsme na chirurgii, kde mu to doktor jednoduše vymydlil. Nicméně přiznávám, že po našich pokusech o vytažení byl klišťák rozmašírovaný, takže zvracení už nebylo potřeba řešit.

  • Pokud se klíště do 24 hodin odstraní, není se čeho bát. Rozhodně souhlasím se Zbyškem v tom, že reklamy jsou příšerné a výsledkem je právě jen panická hrůza.

  • Nedá mi to nereagovat. Firmy zase potřebují vydělat. Za nějakých 15 let práce s dětmi na táborech, kde vytahujeme klíšťata téměř denně a prošlo mi jich rukama stovky, mi nikdy žádný rodič nehlásil, že by s nich někdo něco dostal (a to bych se dozvěděl). Tím vůbec nechci říct, že není třeba na ony nemoci dávat pozor. Ale poslední roky mne příšerné reklamy typu „klíště si jde pro tebe“ děsí. Díky této „hysterii“ se už setkávám s rodiči, které své děti pomalu do přírody ani nepouští. Úžasný výsledek!

    Nevím, kdo je autor článku, ale k prvnímu bodu – možná by mohla autorka doporučit do lesa ještě přilepit kalhoty k botám izolepou :). Po izolepě klíště určitě sklouzne :D. Nebo nejlépe skafandr. Další – jaký důvod má točení po směru hodinových ručiček? Co když budu točit proti směru? To by mne opravdu zajímalo. Jinak, naprostá většina rodičů se evidentně nezajímá o složení repelentů, protože kdyby ho znala, co stříkají na kůži svých dětí…

    Ostatní věci jsou fajn, rozhodně nerozmačkávat, nemanipulovat holou rukou a po návratu z přírody se zkontrolovat. To je lepší prevence než se zásobovat chemikáliemi z repelentů.

  • konipas

    Podle kurzu první pomoci, který jsem nedávno absolvovala, se místo před odstraněním klíštěte ničím nenatírá (tedy ani dezinfekcí – po natření čímkoli je větší šance, že klíště vypustí obsah slinných váčků do rány), a klíště se doporučuje vytrhnout pinzetou – nekývat, netočit. Pokud zůstane v ráně kousek hlavičky, nevadí, tělo si s ní poradí jako s třískou a choroboplodné zárodky jsou ve slinných váčcích v zadečku klíštěte. Odstraněné klíště zahubit nejlépe vhozením do dezinfekce, ránu po klíštěti vydezinfikovat jódovým přípravkem.

  • Po vyndání klíštěte je dobré dát na ránu vatu namočenou v dubových kapkách a ponechat delší dobu, zakrytou náplastí.
    Dubové kapky můžete používat jako dezinfekci i na jiné rány.

  • soutezilka101

    Klistata me miluji, mam z nich panickou hruzu a nejradeji bych v klistovem obdobi vubec nechodila ven…. kdyz jdu do lesa, neni zadny zazrak prinest si jich 5

  • nám se osvědčilo braní Bkomplexu v době, kdy jsme byli nejvíc ohrožení.

  • Lussy

    Zajímaný článek. Jen mě zarazilo to splachování klíštěte do umyvadla. Přijde mi to takový nehygienický.

  • Díky za připomenutí důležitých informací. Jinak jen pro zajímavost a pro pobavení – já jednou chytla klíště v Praze.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist