Internetové bankovnictví a GSM banking versus české banky

Rubrika: Co se jinam nevešlo

V dnešní době už není nutné se základními bankovními operacemi běžet na přepážku. Díky moderní technice stačí vzít do ruky mobil, nebo zapnout počítač a hned víme, kolik máme na účtu. Je ale mnoho lidí, kteří netuší, že každá banka nabízí odlišné způsoby přihlášování. A protože bezpečnost je tím nejdůležitějším měřítkem, měli bychom tomu věnovat pozornost i my…

Rozhodla jsem se zjistit, jak jsou na tom s elektronickým bankovnictvím některé větší české banky. Do svého testu jsem vybrala tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, eBanka, Komerční banka, Poštovní spořitelna, Raiffeisenbank a Živnostenská banka. Původně jsem chtěla zahrnout i poznatky ze City Bank a GE Money Bank, ale tyto ústavy poskytují informace pouze na placených linkách a když si představíte, že každý rozhovor trval nejméně dvacet minut, přišlo by mě to nad rámec mých mateřsko-dovolenkových možností.

Z informací, které jsem obdržela, jsem byla poněkud zaskočená. Bezpečnostní prvky internetového bankovnictví u některých bankovních ústavů rozhodně nepovažuji za dostatečné. Mobilní telefony až na dvě výjimky dopadly shodně.

Na tomto místě bych chtěla zdůraznit, že vám předkládám informace poskytnuté telefonními operátory jednotlivých bank, za případné chyby tedy nemohu ručit.
Zajímaly mě tyto položky:
internetové bankovnictví – poplatky, rozsah služeb, bezpečnostní prvky
telefonické bankovnictví – poplatky a rozsah služeb

Česká spořitelna
V rámci vhodně zvoleného balíčku poskytuje obsluhu účtu přes internet i pomocí mobilního telefonu zdarma. Přes internet lze zjišťovat zůstatek, provést jednorázové i trvalé platby, platbu SIPO, povolit a zadat inkaso, platit do zahraničí. Tedy služby standardního rozsahu. Lze zřídit termínovaný vklad.
Bezpečnostní prvky jsou dva:
heslo – při zakládání účtu dostanete klientské číslo, doporučenou poštou dodatečně obdržíte heslo. Lze použít na jakémkoli počítači. Z mého pohledu velmi nízká bezpečnost.
čipová karta – je nutné zakoupit čtečku čipových karet a samotnou čipovou kartu za 990,-Kč. Do počítače si naimplantujete jejich software, vytvoříte certifikát, který je nutno každý rok obnovit za poplatek 320,-Kč. Lze používat pouze na počítači, ve kterém je nainstalován program. Bezpečnost střední. Doporučuji u této varianty zesílit bezpečnost samotného počítače vhodnými ochranami proti napadení zvenku.
Pomocí mobilního telefonu můžete zjišťovat zůstatek, zadat jednorázovou platbu, termínovaný vklad, tedy standardní GSM banking. Banka pouze musí SIM kartu u sebe zaregistrovat a zaslat vám aktivační SMS. Vhodné pro všechny operátory.

ČSOB
V rámci vhodně zvoleného balíčku poskytuje obsluhu účtu přes internet i pomocí mobilního telefonu zdarma. Přes internet lze zjišťovat zůstatek, provést jednorázové i trvalé platby, platbu SIPO, povolit a zadat inkaso, platit do zahraničí. Termínovaný vklad nelze založit.
Bezpečnostní prvky:
PIN – při vstupu zadáte osmimístné identifikační číslo, které vám vygeneruje do smlouvy banka a posléze PIN, toto pětimístné číslo získáte v zalepené obálce při podpisu smlouvy. PIN nelze změnit.Použitelné na jakémkoli počítači. Z mého pohledu opět nízká bezpečnost.
čipová karta – opět nabídka čtečky čipových karet tentokrát za poplatek 500,-Kč, samotná karta je za 100,-Kč, obnova certifikátu je ročně zpoplatněna částkou 100 Kč. Použitelné pouze na počítači s certifikátem. Bezpečnost střední.
Mobilní telefon můžete opět využít pro GSM banking v plném rozsahu služeb u všech operátorů.

Komerční banka
Zde jsem měla problém se s operátorkou vůbec domluvit, neustále mi nabízela něco, co jsem nechtěla, a to, co mě zajímalo, mi neuměla srozumitelně vysvětlit.
Rozsah služeb přes internet je standardní, pouze není možné zřídit termínované vklady.
Bezpečnost:
certifikát – nejprve si v počítači vytvořite certifikát a posléze doporučenou poštou obdržíte PIN. Jak to funguje, netuším, nebylo mi vysvětleno. Nicméně tento způsob považuji za málo bezpečný. Použití počítače vázáno na certifikát.
Mobilní telefon můžete pro obsluhu účtu využít, pouze pokud máte novější a dražší typ, je nutné aby podporoval Javu. Potom vám v KB mohou nahrát svou vlastní verzi mobilní banky. Klasický GSM bankinkg nepoužívají, protože jim jejich verze přijde bezpečnější. Což mě ve srovnáním se zabezpečením internetového bankovnictví upřímně rozesmálo.

eBanka
V rámci balíčku je přímé bankovnictví zdarma. Přes internet lze zadat všechny standardní položky, včetně termínovaného vkladu, žádostí o úvěry, lze přes něj prohlížet i stav úvěrů, hypotéky, penzijního pojištění, stavebního spoření a životního pojištění.
Bezpečnostní prvky:
elektronický klíč – při přihlášení na účet zadáte klientské číslo, po něm kód z elektronického klíče, pro každé přihlášení nabídne vždy jedinečný náhodný kód. Klíč aktivujete pomocí PINu, který můžete kdykoli změnit. Za pronájem klíče si banka účtuje 89,-Kč měsíčně, v případě ztráty či krádeže je účtován poplatek 1800,-Kč. Bezpečnost vysoká. Možné použít na jakýkoli počítač.
mobilní elektronický klíč – při vstupu na internet opět zadáváte klientské číslo a do mobilního telefonu a jeho aplikace SIM toolkit přijde zašifrovaná zpráva, kterou čtete pomocí bankovního PINu, jde opět o jedinečný náhodně generovaný kód. Možné použít na jakýkoli počítač, jste pouze závislí na signálu mobilního operátora. Kód má platnost maximálně 10 minut. Poplatky za využívání žádné. Bezpečnost vysoká.
internetový elektronický klíč – do počítače si musíte stáhnout certifikát, který je v bance zaregistrován. Vstup zajišťujete vámi zvoleným heslem. Roční poplatek je 200,-Kč. Při použití jste vázání na počítač, kde máte certifikát uložen. Bezpečnost střední.
Mobilní bankovnictví využívá GSM Banking v plném rozsahu, navíc do této aplikace (SIM Toolkit) můžete přijímat výše uvedený kód pro přihlášení a práci na účtu.

Poštovní spořitelna
Zde je pomocí internetu možné pracovat s účtem aktivně (zadávat standardní operace, mimo termínovaných vkladů), nebo pasivně (pouze prohlížení).
Poplatky jsou opět schovány v balíčku.
Bezpečnost je dvojí:
aktivní varianta – do 10 pracovních dnů dostanete obálku s osmimístným identifikačním číslem a posléze je vám umožněno nechat si zasílat klasickou nešifrovanou SMS do mobilního telefonu, kterou využijete při přihlášení na účet. Lze použít jakýkoli počítač. Bezpečnost malá.
pasivní varianta – k identifikačnímu číslu při přihlášení zadáváte pětimístný neměnný PIN. Lze použít jakýkoli počítač. Bezpečnost malá.
GSM banking použitelný v plném rozsahu.

Raiffeisenkbank
Zde jsem měla opět problém se s operátorem domluvit, tudíž informace budou krátké.
Přes internet můžete účet plně obsloužit, včetně termínovaných vkladů.
Bezpečnost:
certifikát – od banky získáte osmimístné heslo, pomocí kterého vytvoříte certifikát. Jste vázáni na práci s počítačem s certifikátem. Bezpečnost střední.
zasílání SMS kódů, které jsou nešifrované, jde o klasickou SMS zprávu. Použití na jakémkoli počítači. Bezpečnost nízká.
GSM banking je umožněn pouze klientům Eurotelu, resp. Telefónice 02.

Živnostenská banka
Poplatek za přímé bankovnictví opět v rámci balíčku zdarma. Přes internet je možné zadávat všechny možnosti plateb, včetně termínovaných vkladů.
Bezpečnost:
certifikát – v bance obdržíte v obálce heslo, pomocí kterého si stáhnete do počítače certifikát. Použití je opět vázáno na počítač s certifikátem. Bezpečnost střední.
jednorázová hesla – v bance obdržíte obálku s hesly, je možné zaslat i poštou. Není dokonce nutné hesla používat v konkrétním pořadí! Použitelné na jakýkoli počítač. Bezpečnost velmi nízká, v podstatě žádná.
GSM banking je možné použít s jakýmkoli operátorem v plném rozsahu.

V médiích se často dozvídáme, že bychom měli věnovat zabezpečení našich financí více pozornosti. Věřím, že si každý z vás udělá vlastní představu, co je pro jeho peníze vhodné a co ne. Já osobně bych jakoukoli variantu s hesly či PINy nikdy nevyužila. Co se týče certifikátů, nemám k nim příliš velkou důvěru, ale při správném použití a kvalitním zabezpečení počítače proti útoku zvenku jsou bezpečné. Ovšem postrádám technickou zdatnost, která je k jejich obsluze nezbytná, zvlášť když něco nefunguje, tak jak má.
Nejraději používám GSM Banking, tato služba se mi zdá nejjednodušší a nejrychlejší.

Pokud někomu z vás tyto řádky pomohou v orientaci v té obrovské nabídce služeb českých bank, budu opravdu ráda. Sama jsem o některých variantách internetového zabezpečení účtu nevěděla. A vybrat si účet šitý na míru, aby vyhovoval všem požadavkům, včetně poplatkové politiky je opravdu obtížné. Proto vám přeji, abyste měli šťastnou ruku při výběru banky a vaše peníze byly bezpečně uloženy a aby se co nejrychleji, pokud možno samy, rozmnožovaly.

z osobních telefonických rozhovorů se zaměstnanci jednotlivých bank a také z jejich internetových stránek

Napsal/a: Chromle

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (15 vyjádření)

  • HANINA25

    Zabloudila jsem dost daleko…
    Já mám několik let Ge Money a pohoda.Poplatek za internetbankovnictví 116kč,Dostala jsem od nich heslo,které jsem si doma změnila na svý.Přihlašuje se číslem účtu +heslem.
    Do mobilu mi chodí zprávy a taky hlídaný přes 4číselné PIN.Jednoduché,a protože na účtě moc nezůstává bezpečnost moc neřeším.
    Polovička má u KB,ale proti mýmu hrozně složitý.Hozený certifikát + heslo a kolikrát se stane,že má problémy se hned dostat do svého účtu.

  • Anonymní

    Nevím, ale použití certifikátu je jeden z nejbezpečnějších způsobu. Kdo tohle mohl psát???

  • Anonymní

    ČSOB používá tento způsob (sám používám ČSOB):
    přihlášení: přihlašovací kód + pin , člověk pak vidí účet a pohyby. Pokud chce provést bankovní transakci (příkaz, zadávní trvalého příkazu, rušení příkazu atp), tak ji musí potvrdit SMS klíčem, který přijde na mobil (číslo zadáváte na pobočce banky). Takže je docela nepravděpodbné, že Vám někdo zjistí údaje pro příhlášení a zároveň ukradne mobil. Já to považuju za bezpečné na 99,9%. Takže de fakto to můžete používat kdekoliv (ale na veřejných místech jako jsou kavárny nebo knihovny i tak nedoporučuju – nemusí každý vědět kolik máte na účtu).

    Esiteuje ještě druhá možnost zabezpečení pomocí čtečky + čipové karty (karty ČSOB mají v sobě ten čip), ale nepoužívám (kvůli ceně – ten první způsob byl zdarma, protože mobil stejně mám a tahat s sebou čtečku se mi taky nikde nechce).

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Tak včera se tomuto věnovali v pořadu Sama doma.
    Doporučení: ovládat účet z domácího počítače – zabezpečeného.
    Během ovládání účtu zavřít ICQ, messengery a jiné podobné komunikační programy.
    Po ukončení práce s účtem se odhlásit.

    A dnes je to námětem Vašeho tématu na ČR1 – Radiožurnál.

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Pár rad, jak se chovat v případě, že k ovládání účtu používáte internet:
    http://digiweb.ihned.cz/?s1=i&s2=0&s3=0&s4=0&s5=0&s6=0&m=d&article%5Bid%5D=19183670&p=i00000_d

  • Pěkný rozbor :o)
    já používám internetové bankovnictví už nějaký ten měsíc..je to výhodné, teda někdy si říkám že teda moc né, když neodolám nějaké věci a hned jí musím zaplatit, tak si říkám, že možná bych i ušetřila, kdybych musela platit u přepážky…takle se lehce nakupuje ze židle doma :o)) Teda pokud je z čeho :o))))

  • Před časem jsem vážně uvažovala o založení internet bankingu u KB (bohužel tam máme hypotéku, tak nemůžem jinam), bezpečností jsem se vůbec nezaobírala, nějak jsem spoléhala, že to je bezpečné. Předevčírem mě ale dostalo to, jak lidem v KB a ČS vykrádají přes internet banking účty! Teď na to tedy nemám chuť a rozhodnutí jsem odložila na neurčito. ale docela mě přijde nebezpečný i používání schránky v KB. Např. při přeposílání peněz stačí vyplnit formulář, kde udáte z kterého účtu na jaký účet, kolik a podpis dle podpisového vzoru, u schránky si to orazíte razítkem a vhodíte. Vůbec nepřijdete do styku s pracovníkem banky, tak mě napadlo, kdyby to někdo padělal můj podpis a věděl číslo mého účtu, tak si bez problémů odčerpá jakoukoli částku! Jakou s tím máte zkušenost vy?

  • Ahojte,
    tak my používáme KB a vůbec nám žádný PIN poštou nepřišel, tak nevím, co paní povídala. Ale nad tou bezpečností se asi sami zamysleli, protože teď k certifikátu budou vyžadovat ještě nějaký SMS kód. Jak ale funguje zatím nevím, dnes o něj teprve budeme žádat.

  • máma

    ahoj mi máme konto u GE MONEY BANK a jsme moc spokojený zatím žádný problém každý máme svoje konto složenky platim přez telefon nebo internet děti maj studenský konta při zakládání předloží občanku rodný list a doklad o studiu složí 200kč a do 26let maj vše zdarma i když nestudujou

  • kristýna

    ahoj, zajímavý článek. My máme účet u České spořitelny, všechno platím přes internetbanking, a nemůžu si to vynachválit. Limit mám nastavený taky celkem nízký a když toho musím platit víc, tak to hold platím třeba nadvakrát – jeden den část, druhý den zbytek. Vždycky mě to upozorní po nějaké době, a´t si změním heslo. Mám tak ušetřno spoustu času lítání do spořky k přepážce, vyplňovat příkazy, a pod.

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Já jsem si ještě jako jistou formu ochrany svého účtu nechala nastavit poměrně nízký limit pro odesílané platby. S těmi většími prostě musím přímo do banky.

  • Anonymní

    my pouzivame internet. bankovnictvi celkem hojne a to u CS- myslim si ze bezpecnost maji vysokou, protoze mame pokazde vygenerovane nove heslo pomoci kalkulatoru., ktere nezna ani sama banka, jen ja nebo muj manzel, podle toho kdo zadava transakci.Bečz toho hesla zadnou dulezitou transakci neprovadime,

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Hm, zajímavé…
    A fakt, že svůj účet ovládám z jednoho (domácího) počítače, asi roli nehraje, že?
    No, já jsem stejně na tento způsob odkázaná, protože se prostě k přepážce nedostanu. My musíme po schodech. Nebo výtahem. Prý nákladním. Ale náš kočár se tam stejně nevejde…
    Ale GSM banking je taky na zváženou… Už jsem slyšela více případů, kdy dotyčný, mírně ovíněn, poslal prostdřednictvím mobilu někam peníze. A druhý, další den se nestačil divit, kolik a kam poslal. ;o)

  • Děkuji za ohlas. Babuško a co to zkusit pomocí toho mobilu? Já tím platím většinu složenek(ušetřím za poplatek). Vyžaduje to pouze pečlivost při zadávání údajů, obsluha je jednoduchá a zpráva odchází zašifrovaně. Banka si ji zase odšifruje:-) Tedy pokud nemáš účet u jedné z těch dvou výjimek:-) Jestli chceš, pisni mi OV.

  • Milá chromle moc děkuji za tento rozbor,poté co jsem si přečetla tvůj článek asi zůstanu u běhání na poštu k přepážce.Naše banky se moc bezpečností nazabývají.krom té jedné.Je to dost smutný.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist