Hravě žij zdravě

Rubrika: Co se jinam nevešlo

hravezijzdraveNa podzim 2009 proběhl na stránkách hravezijzdrave.cz  již 3. ročník internetového kurzu  Hravě žij zdravě, jehož součástí byla i soutěž pro 5. třídy všech základních škol v České republice.
Tento kurz si vzal za cíl motivaci dětí k přijetí zásad zdravého životního stylu.

V současné době je obezita opravdu závažným problémem, samozřejmě nejen u dětí, ale i u dospělé populace.  Na děti má jistě největší vliv rodina, v které se dítě pohybuje. Často vidíme problémy s obezitou v celé rodině, je pak logické, že rodiče mnohdy kila navíc u svých dětí „nevidí“, nebo je ignorují. V prevenci dětské obezity má vynikající výsledky kognitivně behaviorální terapie, využívaná k léčbě závislostí, fóbií nebo úzkostných stavů. Princip spočívá v hravém, zábavném a tedy motivujícím předávání informací, zahrnuje nácvikové metody opakování, učení a tréninku a vede k postupným změnám v chování, myšlení i emocích,“ vysvětluje Mgr. Jana Divoká z občanského sdružení Hravě žij zdravě a dodává: „na základě kognitivně behaviorálního přístupu byl vytvořen projekt Hravě žij zdravě, jehož stěžejní aktivitou je internetový kurz“.

Tento kurz má za úkol vysvětlit dětem důležitost jednotlivých denních jídel, naučit je správně jíst i kulturně stolovat. Dále se kurz zaměřuje i na sportovní aktivitu a mimoškolní činnost.
Žáci plní v průběhu čtyř týdnů jednotlivé lekce, zaměřené do různých oblastí zdravého životního stylu. Výhodou kurzu je i zpětná vazba, kdy žáci získají vyhodnocení své práce.

Pro pedagogy jsou na stránkách www.hravezijzdrave.cz připraveny ke stažení pracovní a metodické listy.  I rodiče se mohou dozvědět řadu informací, nejen o výživě a najdou zde i online poradnu.

A jaké jsou výsledky průzkumu?

  • zaregistrovalo celkem 7 718 žáků, z nichž 2 934 žáků ho dokončilo
  • celkem bylo registrováno  433 tříd
  • 5885 žáků vyplnilo vstupní dotazník, z něhož  vyplynulo
  1. že sportovní aktivity jsou hlavní náplní volného času pro necelou polovinu dětí (42,5 %).
  2. v zájmových kroužcích tráví většinu volného času 20 % dětí
  3. lenošení dává přednost 3,4%
  4. společnou aktivitu s rodiči vyhledává jen 6,1 % respondentů
  5. u  televize nebo počítače tráví většina dotazovaných (68,6 %) 1 až 2 hodiny denně
  6. ve sportovních oddílech je činných 41,5 % žáků

hraveZijZdrave1

Výsledky stravovacího dotazníku ukázaly, že celých 35,8 % dětí pravidelně nesnídá, což je alarmující.  Základní pravidlo v obezitologii totiž zní „kdo nesnídá, bude ve čtyřiceti obézní“. 19,8 % jí méně než čtyřikrát denně a 16,6 % jí více než pětkrát denně.  Větší příjem jídel během dne může vést k obezitě, ovšem děti, které jedí méně než 4x denně, jsou ohroženy rozvojem poruchy příjmu potravy, což představuje zase opačný extrém, jako je např. mentální anorexie. 51,7% dětí se stravuje ve školní jídelně,  45,9% doma a jen malé procento žáků 5tých tříd, dává přednost stravování v rychlém občerstvení.

Z průzkumu vyplývá, že děti ve věku 10ti let jsou poměrně aktivní a často navštěvují různé sportovní kluby či jiné kroužky. Velmi neuspokojivé jsou výsledky trávení volného času spolu s rodiči. Rodinné zázemí má na chování, stravovací a pohybové návyky poměrně velký vliv.

Neaktivní děti představují rizikovou skupinu pro rozvoj obezity v důsledku lenosti.

Kvalitní psychický i fyzický růst dítěte umožňuje pouze pestrá a pravidelná strava
s dostatečným obsahem všech základních živin, jejichž zdroji jsou plnohodnotné potraviny (celozrnné obiloviny, mléko, ovoce, zelenina, čerstvé maso, mořské ryby). Rozvoj centrální nervové soustavy a abstraktního myšlení, který odlišuje člověka od ostatních druhů, byl umožněn díky vyššímu příjmu sacharidů a kvalitních tuků, a proto by právě tyto živiny neměly v jídelníčku dětí rozhodně chybět.

Deníček a ostatní kapitoly internetového kurzu Hravě žij zdravě 2009 jsou zpřístupněny všem zájemcům na webových stránkách www.hravezijzdrave.cz

Další, již 4. ročník, proběhne na podzim roku 2010.

Internetový kurz Hravě žij zdravě zaštiťuje občanské sdružení Hravě žij zdravě, hlavními partnery jsou Česká technologická platforma pro potraviny a Potravinářská komora České republiky, odbornými garanty společnost STOB a Poradenské centrum Výživa dětí.

Napsal/a: Petra Hottmarová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Petro, díky za zajímavé informace. Stravování ve školách bylo,je a bude asi vždycky dost problematické… Pamatuju si ještě na ty svoje chleby slisované do prapodivného patvaru mezi učebnicemi, sešity a teniskami na tělocvik… A těžko lze mít někde společnou lednici, kam si dám např. jogurt. A riskovat, že mi některý z předmětů propíchne víčko a budu mít obsah kelímku po celé tašce, navíc když mi bude ve třídě během půldne teplat v tašce… 🙁 A školní jídelna je asi taky kapitola sama pro sebe. Když si jen přečtu jídelníček u nás ve školce, mám o zdravé výživě zcela evidentně jiné mínění než paní kuchařky. A ve škole to nebude jiné.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist