Hrátky se svátky

Rubrika: Co se jinam nevešlo

Motto: Nejlepší cesta, jak mít dobrý nápad, je mít hodně nápadů.
Linus Pauling

Vánoční svátky neponechají v klidu snad nikoho. Také pro mne jsou citovou a pocitovou investicí a to takovou, že o nich toužím psát i na začátku srpna.

V souvislosti s Vánocemi na sebe populární osobnosti prozradily, že:

Jiřina Bohdalová připravuje na štědrovečerní večeři rybí polévku, kapra, bramborový salát a tažený štrúdl.
To třeba Petra Janů vánoční cukroví nepeče, ovšem také vaří rybí polévku, peče kapra a vyrábí salát.
V rodině Zory Jandové se dárky rozbalují před večeří. I u nás na jedny Vánoce Ježíšek změnil sled událostí a dárky nadělil již před štědrovečerním hodováním.
František Filipovský večeříval o Štědrém dni smažený vepřový řízek, protože ryby nejedl.
Lucie Borhyová nedá dopustit na čokoládové půlměsíčky, které pekla už její prababička.

stromečekPrázdniny slaví svoji polovinu a já napíšu o tom, jak jsme slavili letošní letní Vánoce. Což o to, Štědrý den se realizuje i na letních dětských táborech (i já tak slavila – ještě na pionýráku), každoročně se schází vánoční sešlost u jistého rybníka na východě Čech, no a slaví se i v soukromí – viz. březnový článek Lussy Jak jsme slavili v červenci Vánoce.

Na Štědrý večer míváme již tradičně americkou limonádu (pomerančový džus, kousky ananasu, kompotované mandarinky). Pro letní štědrovečerní večeři jsem nechala kousky ovoce zamrazit do ledových kostek a v nápojích to chutnalo a vypadalo fakticky dost dobře.
Jak to bývá, štědrovečerní hodování umocňuje zákusek. Sabina Laurinová vzpomíná na každoroční zmrzlinové poháry se šlehačkou a závin plný ovoce, rodina Hrušínských si tradičně pochutnává na rumovém drdolu… Myslím tím o skutečných vánočních svátcích.

O letošních letních Vánocích, kromě jiných jídel, jsem upekla palačinky, které jsem plnila ovocem, lehce pocukrovala a naservírovala s… snad s kopečkem vanilkové zmrzliny? Nikoliv. Třešničkou na dortu (respektive přílohou k palačince) byla bábovička jogurtového želé z malinového choceňského jogurtu. Dozdobila jsem šlehačkou, ale jen málo. Jogurtové želé, byť se nezdá, je samo o sobě dost syté. Budete-li zkoušet, nezaměňujte s kávovým želé. To jsem zkusmo vyrobila, ale nic moc, řeknu vám.
No, a děti popíjely nealko bowli, kterou jsme si my dospělí dochucovali slivovicí. Abych nezapomněla, taky jsme vzpomínali, a pro stylové podvečerní vzpomínání jsem pro dospěláky namíchala retro pití, sestávající z 2 cl malinové šťávy, 2 cl rumu a perlivé či neperlivé vody. Poměr jednotlivých ingrediencí se řídí podle počtu popíjejících. Tady varuji: popíjet je třeba opravdu až později odpoledne nebo večer. Na přímém slunci ve dne alkohol udělá svoje, a zkazíte si nejen vánoční oslavu, ale i oslavy jiné.

A na co jsme vzpomínali? Na doby našich školních prázdnin, kdy léto bylo létem a nejlepším dárkem za vysvědčení nová knížka, na babiččiny třešňové knedlíky ze spařeného těsta a taky na to, jak z rádia zněla populární písnička v podání Marthy a Teny Elefteriadu: „Od zítřka máme dovolenou, vyvolenou šňůru letních dní. Prosíme léto na kolenou, ať sluncem zazáří…“
V letním štědrém odpoledni došlo, pochopitelně, taky na „dárkování“. Hlavním překvapením byla „pekárna“. Vím, že trendem doby je nacházet pod vánočním stromkem „pekárny chleba“ a tento můj dárek měl být parodií tohoto současného trendu. Jednalo se totiž o opékač jablek – pro zvědavce: koupený přes internet, v sekci „svatební dary“, za cenu kolem 100 Kč. Děti našly pod malým ozdobeným stromečkem papírové dárky: vystřihovánky, pexesa. Všem jsem připravila kreativní sadu za pár kaček. Stačila jedna návštěva papírnictví, kde jsem zakoupila různobarevné čtvrtky slabší i silnější, barevný vlnitý papír, pro každé dítě lepidlo a černou fixu. Doma jsem vystřihala z papírů různě velké čtverce, trojúhelníky, kola a kolečka, větší čtvrtky jsem v polovině přeložila, přidala pár obrázků (stejných pro každé z dětí, aby se nehádaly) a zkompletovala tak sady skládanek, které jsem zatavila do průhledné folie. Přibalila jsem umyvatelné dětské prostírání, aby drobotina měla na čem skládat a lepit. Doplnila jsem barevnými plyšovými hádky z drátku a doporučuju ještě přikoupit nalepovací oči, které se používají na velikonoční vejdunky, když na vajíčka malujeme veselé obličeje.

A jak je to se zdobením vánočního stromečku? Pokud nechceme prolézat skříně a oprašovat uložené vánoční ozdoby, vytvoříme je z krabiček od léků. Krabičky zabalíme do lesklého jednobarevného papíru, zalepíme průhlednou lepicí páskou, převážeme odlišnou stužkou. Na mašličku přiděláme háček pro zavěšení na stromeček. Tento nápad jsem převzala před sedmi lety (to nám to utíká) od jedné šikovné paní z časopisu Kutil a hned zrealizovala. Volila jsem kombinaci modré krabičky – stříbrné stužky, červené krabičky – stříbrné stužky. K tomuto jsem dokoupila malé kouličky stejných barev. Občas pod velkou kyticí chvojí, takto zdobenou, naděluje Mikuláš – ten prosincový, červencového nemáme – dárky ve stejném papíru jako jsou ozdoby.

Opět jsme se dostali k mému oblíbenému rčení: „Za málo peněz, hodně muziky“! Znovu potvrzuju pravdivost tohoto rčení. Přeji vám všem hezkou druhou polovinu prázdnin s nápaditými oslavami!

Napsal/a: hannah58

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • Lussy

  hannah,
  děkuju, že jsi připomněla můj článek 🙂
  zurafo, u nás od rána svítí sluníčko a je dusno.

 • zurafa

  zajímavé nápady
  my Vánoce v půlce roku nikdy neslavili
  ale ostatním přeji dobrou náladu, pohodu a hlavně počasí
  (u nás dnes celý den leje a leje)

 • Bramborka

  Děkuji za příjemné připomenutí. Letos se opravdu těšíme (my, rodiče. Amálce bude už více, jak rok, Líbě dva a půl roku, bude u nás veselo. Jéééžiš, já se tak těším((-:

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist