Co slavíme v září

Rubrika: Co se jinam nevešlo

Po oddychovém létu přichází září. Pro mnoho rodin je začátek září náročný, hlavně na emoce, protože poprvé vypravují svého potomka do školky či školy. Snad žádný jiný den v září pro ně nemůže být významnější!

Přesto, jako by to kalendář nevnímal, si tento měsíc připomínáme opět velké množství nejrůznějších svátků a významných dnů. A jaké to vlastně tentokrát jsou?

1. 9.

Začíná byzantský liturgický rok a školkáčkům a školáčkům začíná školní rok.

Den Hnutí nezúčastněných zemí. Po druhé světové válce se vytvořily dva velké mocenské bloky – západní (NATO) a východní (Varšavská smlouva). Oba bloky se snažily ovlivnit nezúčastněné státy a získat je na svou stranu. Výsledkem byl vznik Hnutí nezúčastněných zemí roku 1961 v Bělehradě. Hnutí má 118 členů a zahrnuje africké státy, státy Jižní Ameriky, státy jižní Asie a některé další státy Ameriky a Evropy. Den Hnutí byl vyhlášen roku 1981 na konferenci ministrů zahraničních věcí.

první víkend v září, letos 4. – 5. 9.

Den horníků. Tento den bývá slaven velkolepými akcemi – koncerty známých interpretů, akcemi pro děti, prohlídkami dolů či těžebních strojů, vernisážemi, … Stejně tak i letos. Máte-li v blízkém okolí nějaký důl či hornické muzeum, možná že vás alespoň některý bod z jejich programu naláká na tuto akci.

8. 9.

Mezinárodní den gramotnosti (Mezinárodní den boje proti negramotnosti). Dokážete si představit, jaké to je – ocitnout se ve světě, kde se nevyznáte? Nedokázat přečíst názvy ulic a ukazatele, když potřebujete jít do nemocnice či na policii? Zkuste bez znalosti azbuky navštívit například Rusko. Nepoznáte ani, kde jsou záchody. V našem světě prostě nelze být negramotný. Umět číst a psát je životní nutnost, je to dovednost, která nám může mnohé usnadnit. Bohužel, stále jsou na světě lidé, kteří číst a psát neumějí. I kvůli nim v roce 1965 na kongresu OSN bylo rozhodnuto, že od roku 1966 se bude 8. září připomínat Mezinárodní den gramotnosti. Smyslem dne je (jak jinak) boj proti negramotnosti, snaha o osvětu a o to, aby byla dětem dána možnost absolvovat pravidelnou školní docházku.

druhá sobota v září, letos 11. 9.

Světový den první pomoci. Poprvé byl den zasvěcený první pomoci vyhlášen roku 2000 Francouzským červeným křížem a jednalo se o Evropský den první pomoci. Do akce se zapojilo 22 zemí a Česká republika byla mezi nimi. O tři roky později, tedy v roce 2003, byl vyhlášen Světový den první pomoci. Záštitu nad tímto významným dnem převzala Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce. V rámci „oslav“ se na řadě míst konají nejrůznější osvětové akce, hry a soutěže pro děti, ukázky a výuka první pomoci, … Letošním tématem je „První pomoc pro všechny“. Chcete-li se této jistě zajímavé osvětové akce zúčastnit, zapátrejte na stránkách vám nejbližšího oblastního spolku Českého červeného kříže. (Rozpis všech akcí napříč republikou bohužel není na hlavních, oficiálních, stránkách zveřejněn.)

první polovina září, letos 11. – 19. 9.

Dny evropského dědictví (European Heritage Days – EHD, Den otevřených dveří památek). Již v dubnu (konkrétně 18. 4.) jsme si připomínali Mezinárodní den památek a historických sídel. Stejně jako v dubnu, i teď v září nás čeká podobná akce, kdy budou všem zájemcům zpřístupněny zajímavé památky, budovy, které jsou většinou nepřístupné či z části nepřístupné. Historie tohoto dnu sahá do osmdesátých let minulého století, ČR se k akci připojila roku 1991. Akci vyhlašuje Rada Evropy a Evropská komise. Každoročně je také vyhlášeno téma, letos „Duše památek“. Součástí je i mezinárodní a národní zahájení, které letos proběhne ve městě Příbor 10.-12. 9.2010. Máte-li zájem o návštěvu jindy nepřístupné památky, chuť poslechnout si zajímavý koncert, navštívit unikátní architektonický objekt či výstavu, či jen přečíst si o této akci více, podívejte se na tyto stránky.

13. 9.

Den pozitivního myšlení. Jeden z dalších významných dnů týkajících se zdraví. Slaví se spíše ve světě.

16. 9.

Mezinárodní den ochrany ozónové vrstvy. Rozepisovat se o problémech ztenčování ozónové vrstvy je jistě zbytečné, snad každý člověk o tom již alespoň jednou (většinou ale častěji) slyšel či četl. Roku 1987 došlo k podepsání Montrealského protokolu. Jeho signatáři se zavázali ke krokům, které by pomáhaly k ochraně ozónové vrstvy. Na výročí tohoto podpisu vyhlásilo Valné shromáždění OSN od roku 1994 Mezinárodní den ochrany ozónové vrstvy.

Den církevního školství. V minulých stoletích bylo zcela běžné, že vzdělání poskytovaly církevní školy. (U nás to bývaly například školy zřizované jezuity.) Nyní je církevní školství spíše v pozadí. U nás se poprvé Den církevního školství slavil na svátek svaté Ludmily (tedy 16. 9.) v roce 2000.

16. 9. – 22. 9.

Evropský týden mobility. Jedná se o celoevropskou kampaň, která se zaměřuje na možnosti ekologicky šetrné dopravy. Poprvé se konala roku 2002. Letošním tématem je Doprava a zdraví s heslem „Prodluž si život – buď aktivní!“. Součástí jsou tématicky různé akce, např. bezbariérová doprava, cyklistická doprava,  program pro děti, … Do akce se zapojí i česká města, například Praha a Brno.

K Evropskému týdnu mobility patří i:

22. 9.

Evropský (Světový) den bez aut. Podle některých zdrojů tento den u nás vyhlašuje organizace Děti Země (a vyhlašuje ho na pátek nejbližší datu 20. 9.), podle jiných zdrojů je to den, který patří k Evropskému týdnu mobility. Poprvé se uskutečnil ve Francii v roce 1998 a od roku 2002 je součástí Evropského týdne mobility. (V ČR se poprvé slavil roku 2001.) V rámci „oslav“ tohoto dne se můžete setkat například i s tím, že v některých městech je městská hromadná doprava v tento den zdarma.

21. 9.

Mezinárodní den míru. Již 1. ledna jsme si připomínali tento významný den. V lednu se slaví z iniciativy papeže Pavla VI.

Mezinárodní den míru, který si připomínáme v září, vyhlásilo OSN roku 2001. Už předtím se ale tento den slavil, sice v září, ale v různé dny (např. třetí úterý v září). Až od roku 2002 je Mezinárodní den míru slaven 21. září. Smyslem tohoto dne je, aby všechny státy ve válečných konfliktech odložily alespoň v tento den zbraně, aby alespoň na jeden den zavládl klid a mír. Mnoho států opravdu akceptuje výzvu OSN a 21. září ustávají válečné operace. Bohužel, ještě stále se nejedná o celým světem podporovaný významný den.

Světový den boje proti Alzheimerově chorobě (Mezinárodní den Alzheimerovy choroby). Alzheimerova choroba je onemocnění mozku, které vede k postupné demenci pacienta. Nemoc stále ještě není plně vyléčitelná, i když k výraznému pokroku došlo. Den boje proti Alzheimerově chorobě byl vyhlášen Mezinárodní alzheimerovskou organizací a v ČR se poprvé slavil roku 1998.

čtvrtá neděle v září, letos 26. 9.

Mezinárodní den neslyšících. Mezinárodní federace neslyšících dne 2. 9. 1957 na Světovém kongresu v Římě rozhodla, že každá čtvrtá neděle v měsíci bude patřit neslyšícím. Poprvé si lidé Den neslyšících připomínali o rok později, a to i u nás. Součástí je i Mezinárodní týden neslyšících, letos v termínu 20. – 26. 9. 2010. Cílem tohoto dne je seznámit politiky, veřejnou správu a celou veřejnost s problematikou neslyšících. Ti se v běžném životě setkávají s velkou řadou překážek. Naštěstí se situace postupně zlepšuje. Příkladem toho může být fakt, že ve vyspělých zemích je neslyšícím dána možnost vystudovat vysokou školu s využitím univerzitních servisních středisek zajišťujících veškeré potřebné služby (tlumočení, individuální výuku, překlad studijních materiálů do znakového jazyka, …).

poslední neděle v září, letos 26. 9.

Mezinárodní den srdce. Nemoci srdce jsou v naší době poměrně častou a nebezpečnou chorobou. Smyslem Dne srdce, který se slaví od roku 2000, je poukázat na zdravotní rizika vyplývající z nezdravého životního stylu a seznámit veřejnost s tím, jak těmto onemocněním předcházet.

Mezinárodní den modliteb za pronásledované křesťany. Přestože by svoboda vyznání měla patřit k základním právům každého člověka, stále tomu tak není. Například v ortodoxních muslimských zemích (ale samozřejmě i jinde) se křesťané mohou setkat s pronásledováním. Chcete-li si o této problematice trošku podrobněji přečíst, podívejte se například na tyto a tyto stránky.

26. 9.

Evropský den jazyků. Jeden svátek zasvěcený jazykům jsme si připomínali již 21. 2., a to Mezinárodní den mateřského jazyka. Zatímco smyslem únorového dne je chránit mateřské jazyky, smyslem zářijového dne je informovat o důležitosti jazykového vzdělávání a podpořit jej, zejména co se týče jazyků používaných v Evropě. Chcete-li se o tomto dni dozvědět více a případně se do dění (programy, kvíz, …) zapojit, podívejte se na tyto stránky.

Světový den antikoncepce. O důležitosti antikoncepce bylo napsáno již mnoho článků a odvysíláno mnoho reportáží. Přesto je její význam mezi mladými a v některých zemích vůbec podceňován. Ankety mezi mladými lidmi odkrývají děsivá čísla – v některých částech světa se nechrání kolem poloviny dotázaných, přibližně třetina styků končí nechtěným těhotenstvím, nebo dokonce pohlavní nemocí. Je povinností rodičů včas informovat své potomky o všem, co souvisí se zdravým sexuálním životem, a tedy i antikoncepcí. Cílem osvětových akcí je pak nejen mládež, ale i rodiče o dané problematice informovat.

27. 9.

Světový den cestovního ruchu (Světový den turistiky). Za vznikem tohoto dne stojí Světová organizace cestovního ruchu, která jej vyhlásila roku 1979. Poprvé se slavil o rok později, tedy 1980. Letošním tématem je „Cestovní ruch a biodiverzita“, hostitelskou zemí oficiálních oslav je Čína. Více o tomto dni například zde.

28. 9.

Den české státnosti. Tohoto dne roku 935 (dle jiných pramenů 929) byl zavražděn český král a pozdější patron naší země Svatý Václav, a to na příkaz svého mladšího bratra Boleslava. Boleslav se tak díky bratrovraždě dostal k moci. Od roku 2000 si tento den připomínáme jako Den české státnosti, jeden z českých státních svátků a tudíž dnů pracovního volna.

30. 9.

Mezinárodní den překladatelů. Před pár dny jsme si připomínali rozmanitost jazyků, poslední zářijový den si připomínáme do jisté míry související významný den – Mezinárodní den překladatelů. Připadá na svátek Svatého Jeronýma, patrona překladatelů. Tento světec se proslavil především svou prací na překladech Bible, zejména Vulgaty (překladu Bible do latiny).

Září, první školní měsíc, jako by se promítal i do kalendáře. Všimli jste si, kolik dnů zaměřených na vzdělání (ať už školní či osvětové) si tento měsíc připomínáme? Na prstech jedné ruky je nelze spočítat! Tvoří přibližně čtvrtinu všech zářijových významných dnů, kterých je celkem 21.

Přeji všem, nejen rodičům prvňáčků, aby jim září přineslo jen samé příjemné životní události!

Napsal/a: redakce (Markéta)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

  • redakce

    Moc děkuji za vaše milé komentáře. 🙂 Také se často nestačím divit, co všechno se slaví, a nad některými dny dokonce nevěřícně kroutím hlavou (např. Den trpaslíků či Den suchého zipu). Přála bych si, aby ty opravdu podstatné významné dny (dny boje proti nejrůznějším nemocem, darování krve, připomínky zvěrstev – např. Hirošima, …) byly mnohem více známější a propagovanější.

    A s tím zářím – Padmé, i my jsme to měli doma značně náročné, tak i proto se to v článku objevilo. 🙂

    Markéta

  • Markéto, díky za článek, byl nabitý zajímavými informacemi. Zaujal mě hlavně den boje proti Alzheimerové choroobě a den pozitivního myšlení. Kéž by lidé bojovali (proti všem nemocem) a mysleli pozitivně, nejen jeden záříjový den v roce.

  • ani jsem nevěděla, že některé svátky jsou….

  • Padmé

    Markétko, děkuji za pěkné a zajímavé čtení.

    A jen malou doušku – hned po přečtení úvodního: „pro mnoho rodin je začátek září náročný“ – Ti musím dát za pravdu, tento týden byl skutečně „výživný“ (jen v papírnictví jsem byla třikrát ;-)).

  • Ivča a Domča

    Markéto, opět díky za článek:-) Tak tentokrát mě zaujal Den pozitivního myšlení – kéž by ho měl každý dostatek nejen pro jeden den v roce (když to tak člověk vidí okolo sebe, jak se myslí kolikrát, tak to bych si za sebe přála, aby se myslelo pozitivně každý den).

    Světový den bez aut připomenu příteli, i když pochybuju, že bude ochoten jet do práce bez auta, tak aspoň projevím zájem:-)Já v těch dopravních zácpách kvetu a nejradši bych práskla dveřmi a odešla po svých:-)Takže autem po Praze já osobně jen minimálně, moje nervy by to tedy nevydržely:-)

    O dni antikoncepce po pravdě syším poprvé, zajímavé, co se všechno „neslaví“:-)
    No a sv. Václava si uděláme výlet někam za historií:-)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist