Léto pokračuje, lidé jsou na dovolených, děti na (příměstských) táborech. Nebo tráví volné chvíle u vody či na výletech do přírody. Každý, kdo může, relaxuje. Zřejmě i proto je v kalendáři ještě méně významných dnů – snadno by se je v tom letním rozpoložení mohlo stát, že bychom si je zapomněli připomenout.
1. – 7. 8.
Světový týden kojení. O důležitosti a prospěšnosti kojení se toho již mnoho napsalo a jistě i mnoho napíše. Stále jsou totiž ženy, které své děťátko nekojí, i když by mohly. Světový týden kojení se snaží přispět k tomu, aby bylo mnohem více informací o nezbytnosti kojení, aby zdravotníci a lékaři byli správně poučeni a schopni ženám s kojením pomoci, aby ženám bylo umožněno krmit své dítě mateřským mlékem i v případě oddělení od miminka, … Více se o Světovém týdnu kojení můžete dočíst například zde. Kromě toho proběhne i Český týden kojení, a to 13. – 19. 9.
2. 8.
Den suchého zipu. Těžko říct, zda tento den myslel někdo opravdu vážně, nebo zda se v kalendářích neobjevil jen z recese a už tam zůstal. Užitečnost suchého zipu ale zpochybnitelná není. Suchý zip prý vymyslel v roce 1948 švýcarský inženýr Georges de Mestral.
6. 8.
Světový den boje za zákaz jaderných zbraní, Den Hirošimy. Před 65 lety (roku 1945) se přesně v tento den stalo jedno z nejhorších zvěrstev, které může člověk člověku způsobit. Byla svržena atomová bomba na Hirošimu. Zahynulo tehdy více než 80 000 lidí a desetitisíce lidí zemřely v rozmezí cca jednoho týdne od svržení bomby. Další desítky tisíc lidí trpěli či dodnes trpí v důsledku radioaktivního spadu. Jiný den než právě 6. srpen proto ani nemohl být vybrán jako den boje proti těmto strašlivým a nelidským zbraním.
Mezinárodní den boje lékařů za mír. V březnu (přesněji 2.3.) jsme si připomínali Mezinárodní den boje spisovatelů za mír, teď si připomínáme Mezinárodní den boje lékařů za mír. I tento den souvisí s hirošimskou tragédií a slaví se z rozhodnutí výkonného výboru Mezinárodního hnutí lékařů.
9. 8.
Mezinárodní den původního obyvatelstva (Mezinárodní den domorodců). V prosinci roku 1994 jej vyhlásilo Valné shromáždění OSN. OSN původní obyvatelstvo definuje jako skupinu lidí, která byla na daném území v době jeho kolonizace či podrobení. Původního obyvatelstva je na celém světě asi jen 5%, přičemž jejich postavení je i přes sliby vlád často složité – nemívají např. přístup ke zdravotnictví či přírodním zdrojům. Na tuto problematiku upozorňuje právě Mezinárodní den původního obyvatelstva.
12. 8.
Mezinárodní den mládeže. Nejeden dospívající potomek by se mohl cítit dotčen, kdybyste s ním chtěli 1. června slavit Den dětí. Vždyť už není dítě! Chcete-li vašeho puberťáka překvapit, můžete využít Mezinárodního dne mládeže, méně známý den patřící „dětem“. Vyhlásilo jej Valné shromáždění OSN roku 1999 a smyslem dne je upozornit na problematiku spojenou s mladými lidmi. V této době se také konají Světové dny mládeže, které pořádá katolická církev. Poprvé se konaly na popud papeže Jana Pavla II. roku 1984.
13. 8.
Den leváků. Téměř 90% lidí na světě jsou praváci. Většina věcí je proto určena pro praváky, například nůžky, škrabka, vývrtka na víno, pravítko, … Ale existují i věci, které se v rukách leváků mohou změnit v životu nebezpečné nástroje, například motorová pila. Naštěstí se dnes již leváci nepřeučují na praváky, naštěstí již existují obchody prodávající věci pro levoruké. Den leváků poprvé slavili roku 1992 v Anglii, kdy byl vyhlášen klubem levorukých – The Left-Hander’s Club.
třetí sobota v srpnu, letos 21. 8.
Mezinárodní den zvířat bez domova. Bohužel stále ještě jsou lidé, kteří si neuvědomují, že koupě domácího zvířátka (nejčastěji kočky či psa) je závazkem na mnoho let. Stává se, že zvířátko svého majitele za čas omrzí a ten se ho pak zbaví. Například po odvysílání filmu 101 dalmatinů si velké množství lidí pořídilo dalmatina. Jak opadlo počáteční nadšení, dalmatini se začali ocitat na ulicích. Mezinárodní den zvířat bez domova vyhlásila roku 1992 společnost pro práva zvířat – International Society for Animal Right. Cílem dne je poukázat právě na problematiku zvířat bez domova a pomoci k jejímu řešení.
19. 8.
Mezinárodní den pirátů. Když se řekne pirát, každý si asi představí hrubého, zarostlého, nemytého muže, často s páskou přes oči, dřevěnou nohou či hákem místo ruky. Kdoví, jak to bylo ve skutečnosti. Piráti existují ale i dnes. Piráty jsou označováni nejen bandité, kteří unáší lodě v mezinárodních vodách, ale i lidé, kteří načerno stahují nejrůznější soubory z internetu.
23. 8.
Mezinárodní den památky obětí obchodu s otroky. Tento název je uveden na stránkách OSN, ovšem můžete se setkat i s jiným pojmenováním: Světový den na paměť obchodování s otroky a (za) jeho zrušení, Mezinárodní den vzpomínky na obchod s otroky a zrušení otroctví, Mezinárodní den pro připomenutí obchodu s otroky a jeho zrušení, … Ať už je správně jakýkoli z uvedených názvů, jedno je jisté. Dne 23. 8. 1791 vypuklo v Santo Domingu, bohaté francouzské kolonii, povstání otroků – požadovali rovnost a svobodu. Francouzi raději roku 1784 otroctví zrušili, než aby přišli o tuto výnosnou kolonii. Na památku povstání vyhlásily OSN a UNESCO roku 1997 Mezinárodní den památky obětí obchodu s otroky.
Den památky obětí nacismu a (totalitního) komunismu. Je hned několik významných dnů, které mají připomínat hrůzy totalitních režimů. Například u data 27. 6. je v českém kalendáři uvedeno Den památky obětí komunistického režimu (výročí popravy Milady Horákové). Mnohý stát má své vlastní významné dny. Evropský parlament proto navrhl, aby se 23. 8. slavil oficiální, celoevropský Den památky obětí nacizmu a (totalitního) komunismu. I toto datum připomíná jednu historickou událost. Roku 1939 byl uzavřen tajný pakt Ribbentrop-Molotov, ve kterém si vlády SSSR a Německa dohodly na vzájemném neútočení a rozdělení „sfér vlivu“ po vypuknutí druhé světové války.
poslední víkend v srpnu
Evropská noc pro netopýry. V průběhu srpna, nejčastěji na jeho konci, se koná Evropská noc pro netopýry. Pořádají ji ty evropské země, které se připojily k Dohodě o ochraně netopýrů v Evropě (EUROBATS). Akce je vyhlašována od roku 1997. Během ní se může každý zájemce dozvědět mnoho zajímavostí ze života netopýrů, podívat se do míst, kde žijí, seznámit se s tím, co netopýry ohrožuje a jak je chránit, … Máte-li zájem o tuto akci, na těchto stránkách najdete odkaz na excelovskou tabulku s přehledem dat a míst konání jednotlivých akcí napříč celou ČR.
V srpnu si do kalendáře můžeme vyznačit 12 významných dnů. S tímto počtem je srpen zatím na „třetím místě od konce“, hned za lednem a únorem. Nízký počet významných dnů je jakoby kompenzován jejich důležitostí. Vždyť polovina dnů se snaží bojovat proti zlu, či alespoň upozorňuje na zlo, které je člověk schopen páchat druhému člověku či jinému živému tvoru.
Ale abychom nekončili tak smutně, dovolím si předložit menší návrh. Co takhle přilepšit našim domácím mazlíčkům třetí sobotu v srpnu, ať ví, jak dobře se mají? Nebo co takhle potěšit některého leváka z vašeho blízkého okolí tím, že mu věnujete nějakou užitečnou, „levorukou“ věc?
Přeji vám krásné prožití druhého měsíce letních prázdnin.
Napsal/a: redakce (Markéta)
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)
Myslím si, že Den pirátů je podobná recese jako Den suchého zipu. Ve světě se o měsíc později slaví něco jako „Den, kdy mluvíme jako piráti“ (Talk Like a Pirat Day). Pokud někdo opravdu slaví Den pirátů, věřila bych, že se lidé převlíkají do kostýmů, mluví o filmech s pirátskou tématikou a podobně. Prostě akce jako bývají rekonstrukce historických bitev. Taky to nebylo nic milého, a přesto jsou na světě tisíce nadšenců, kteří to oslavují div ne jako romantickou událost.
Jinak – děkuji za milé komentáře. 🙂
Markéta
Taky děkuji za rozšíření obzorů a jak tak koukám dle reakcí, máme podobné myšlenky. Světový den pirátů taky nechápu a moc se mi líbí Lussyin návrh na den teroristů nebo nájemných vrahů :-)))
Taky mě pobavil den suchého zipu a jako levák jsem netušila, že máme svůj svátek.
A přidávám se k Ivče – proč se slaví den pirátů? To by se mohl slavit den teroristů nebo nájemných vrahů…
Je bezva si každý měsíc přečíst o svátcích, o kterých člověk třeba ani neví, díky:-)
Mě tedy zaujal den pirátů, ale nějak nechápu, proč se slaví, když piráti, byť v pojetí moderním, jsou prostě ti „na druhé straně zákona“.
A naší Míce koupím nějaký pěkný dáreček,když je ten zvířecí svátek:-)
Taky děkuji za článečky, den suchého zipu mě skutečně pobavil 🙂
Markétko, děkuji za hezký článek a zajímavé čtení,
tentokrát je pro mě většina informací „nová“.
Takže díííky.
Mobile Sliding Menu