Co slavíme v lednu

Je tu nový rok a já jsem si pro vás připravila projekt „Co slavíme v …“.
Během celého kalendářního roku, každý měsíc, je hned několik dnů, kdy máme co slavit. Nejsou to jen státní svátky, kdy dospělí nemusí do práce a děti do školy. Jsou to hlavně nejrůznější významné dny. Snad téměř každému se vybaví například Valentýn, Den dětí, MDŽ či Den matek. Mezi méně známé patří Den učitelů, Den bez aut či Den otců.Je ale také mnoho svátků, o nichž širší veřejnost většinou neví. Přitom každý takovýto významný den nám má něco připomenout, má posloužit pro zamyšlení či pro potěšení těch, které máme rádi.

Proto jsem si pro vás připravila tento projekt. Vždy na začátku každého nového měsíce roku 2010 vyjde zde, na VD, článek, ve kterém bude seznam většiny významných dnů a státních svátků. (A možná v některých měsících na vás bude v rámci tohoto projektu čekat menší překvapení. 😉 )

Začínáme, jak jinak, lednem. Tento měsíc je prvním v roce, a zřejmě z toho důvodu se v něm neslaví tolik významných dnů jako v jiných měsících. Pojďme se tedy porozhlédnout, co tento měsíc můžeme oslavovat.

1.1.

Nový rok (ani netřeba připomínat 🙂 )

Den obnovy samostatného českého státu (státní svátek České republiky). Tímto dnem roku 1993 zanikla Československá republika a vznikly ČR a SR

Mezinárodní den míru. Slaví se z iniciativy papeže Pavla VI od roku 1968.

neděle po Třech králích

(neděle po slavnosti Zjevení Páně 6.1.)

Světový den migrantů a utečenců. Ustanovila ho Papežská rada pro pastoraci migrantů a itinerantů 27.10.2004). Připadnou-li Tři králové (6.1.) na neděli, pak Světový den migrantů a utečenců připadá na druhou neděli poté (což se ale roku 2010 netýká).

27.1.

Památka obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti (Den holocaustu). Byl vyhlášen Valným shromážděním OSN 1.11.2005. Poprvé se slavil roku 2006. Tento den má připomínat strašlivé utrpení cca šesti milionů židovských obětí, spáchané nacisty během druhé světové války. Datum 27.1. nebylo vybráno náhodně – jedná se totiž o výroční den osvobození koncentračního tábora Osvětim-Březinka z moci nacistů Rudou armádou v roce 1945.

28.1.

Mezinárodní den mobilizace proti jaderné válce. Slaví se od roku 1986.

Den širokopásmových služeb (neboli Broadband Day). Tento den má být symbolem masového rozšiřování vysokorychlostního internetu. Poprvé se slavil roku 2003.

Den ochrany osobních údajů. Slaví se od roku 2007. Byl vyhlášen Radou Evropy u příležitosti výročí podpisu Úmluvy o ochraně osob z roku 1981. Má zvýšit povědomí o ochraně a zabezpečení osobních dat na internetu i mimo něj. Slaví se nejen v zemích EU, ale i v USA a Kanadě.

31.1.

Světový den pomoci malomocným. Vznikl na popud francouzského novináře Raoula Follereaua roku 1954. Přestože lepra již patří mezi léčitelné nemoci, stále na ni umírá mnoho lidí. Počty nemocných se odhadují v miliónech.
Ze všech výše zmíněných dnů bychom měli zdůraznit alespoň jeden velmi významný den, a to Den obětí holocaustu. Bohužel radikalismus bují a přibývá stále více lidí, kteří zvěrstva páchaná nacisty zlehčují či dokonce popírají. Už jen pro známou pravdu („Kdo nezná svou minulost, je odsouzen své chyby opakovat“) bychom na odkaz tohoto výročí neměli zapomínat.

Do nového roku vám přeji hodně štěstí, zdraví a i zábavy na VD. 🙂