Co slavíme v lednu

Rubrika: Co se jinam nevešlo

CoSlavimeJe tu nový rok a já jsem si pro vás připravila projekt „Co slavíme v …“.
Během celého kalendářního roku, každý měsíc, je hned několik dnů, kdy máme co slavit. Nejsou to jen státní svátky, kdy dospělí nemusí do práce a děti do školy. Jsou to hlavně nejrůznější významné dny. Snad téměř každému se vybaví například Valentýn, Den dětí, MDŽ či Den matek. Mezi méně známé patří Den učitelů, Den bez aut či Den otců.

Je ale také mnoho svátků, o nichž širší veřejnost většinou neví. Přitom každý takovýto významný den nám má něco připomenout, má posloužit pro zamyšlení či pro potěšení těch, které máme rádi.

Proto jsem si pro vás připravila tento projekt. Vždy na začátku každého nového měsíce roku 2010 vyjde zde, na VD, článek, ve kterém bude seznam většiny významných dnů a státních svátků. (A možná v některých měsících na vás bude v rámci tohoto projektu čekat menší překvapení. 😉 )

Začínáme, jak jinak, lednem. Tento měsíc je prvním v roce, a zřejmě z toho důvodu se v něm neslaví tolik významných dnů jako v jiných měsících. Pojďme se tedy porozhlédnout, co tento měsíc můžeme oslavovat.

1.1.

Nový rok (ani netřeba připomínat 🙂 )

Den obnovy samostatného českého státu (státní svátek České republiky). Tímto dnem roku 1993 zanikla Československá republika a vznikly ČR a SR

Mezinárodní den míru. Slaví se z iniciativy papeže Pavla VI od roku 1968.

neděle po Třech králích

(neděle po slavnosti Zjevení Páně 6.1.)

Světový den migrantů a utečenců. Ustanovila ho Papežská rada pro pastoraci migrantů a itinerantů 27.10.2004). Připadnou-li Tři králové (6.1.) na neděli, pak Světový den migrantů a utečenců připadá na druhou neděli poté (což se ale roku 2010 netýká).

27.1.

Památka obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti (Den holocaustu). Byl vyhlášen Valným shromážděním OSN 1.11.2005. Poprvé se slavil roku 2006. Tento den má připomínat strašlivé utrpení cca šesti milionů židovských obětí, spáchané nacisty během druhé světové války. Datum 27.1. nebylo vybráno náhodně – jedná se totiž o výroční den osvobození koncentračního tábora Osvětim-Březinka z moci nacistů Rudou armádou v roce 1945.

28.1.

Mezinárodní den mobilizace proti jaderné válce. Slaví se od roku 1986.

Den širokopásmových služeb (neboli Broadband Day). Tento den má být symbolem masového rozšiřování vysokorychlostního internetu. Poprvé se slavil roku 2003.

Den ochrany osobních údajů. Slaví se od roku 2007. Byl vyhlášen Radou Evropy u příležitosti výročí podpisu Úmluvy o ochraně osob z roku 1981. Má zvýšit povědomí o ochraně a zabezpečení osobních dat na internetu i mimo něj. Slaví se nejen v zemích EU, ale i v USA a Kanadě.

31.1.

Světový den pomoci malomocným. Vznikl na popud francouzského novináře Raoula Follereaua roku 1954. Přestože lepra již patří mezi léčitelné nemoci, stále na ni umírá mnoho lidí. Počty nemocných se odhadují v miliónech.
Ze všech výše zmíněných dnů bychom měli zdůraznit alespoň jeden velmi významný den, a to Den obětí holocaustu. Bohužel radikalismus bují a přibývá stále více lidí, kteří zvěrstva páchaná nacisty zlehčují či dokonce popírají. Už jen pro známou pravdu („Kdo nezná svou minulost, je odsouzen své chyby opakovat“) bychom na odkaz tohoto výročí neměli zapomínat.

Do nového roku vám přeji hodně štěstí, zdraví a i zábavy na VD. 🙂

Napsal/a: redakce (Markéta)

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • HANINA25

  No Markétko,klobouk dolů.To budeš mít teda co dělat a předem dík za Tvou práci.
  Jeden měsíc a já tu nestačím zírat co vše tu je:)
  Ten konec ledna mě teda úplně dostal,do dnešního dne jsem neměla ani tuchy.
  Takže je mi jasné,že do konce roku se budu divit ještě víc:)))

 • Anonymní

  Padmé, Lien a Corino, děkuji za milé komentáře. Jsem ráda, že můj „projekt“ zaujal.
  Corino, co se týče maminek na mateřské, napadlo mě to, ale pak jsem si uvědomila, že znám hodně maminek, které se na státní svátky také těšily, protože to znamenalo, že jejich manželé s nimi budou doma. 🙂 Takže jsem „dospěláky“ už dál nerozlišovala. 😉

 • Marky, to je dobrý nápad 😉
  Mě, jakožto mamince na rodičáku je jedno, jestli budu mít volno nebo ne 🙂 , ale vzpomínám si, že za každý svátek jsem byla vždy ráda.
  Také je fakt, že kalendář se jen hemží nějakými Dny…takový Den otců není zažitý vůbec…
  Na zábavu na VD se těším, doufám, že bude.
  I tobě do nového roku přeji zdraví a štěstí a hodně tvůrčích nápadů.

 • Lien

  Markéto, to je výborný nápad, jsem ráda, že se dozvím nového. Bude to tady pěkně černé na bílém každý měsíc. Super, děkuji.

 • Padmé

  Milá Markétko, děkuji za zajímavé čtení, hezký článek,
  a ten nápad se mi líbí – psát o významných dnech či státních svátcích, ráda si to přečtu a dozvím se něco nového či zajímavého nebo si připomenu, co znám ze školy. Díky.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist