Co slavíme v červnu

Rubrika: Co se jinam nevešlo

CoSlavime-150x150Po svátky nabitém květnu se červen může zdát na svátky chudičkým. Významných dnů, které si tento měsíc připomínáme, je totiž „jen“ 27, tedy méně, než je dnů v měsíci. Nejeden z těchto dnů vyhlásila OSN, připomínáme si mnoho dnů věnovaných dětem, zdraví, …

1. 6.

Mezinárodní den dětí. Tento den zná jistě každý. V jeho rámci jsou napříč ČR pořádány nejrůznější akce, sportovní klání, hry a soutěže pro děti. Letos dokonce slaví své kulatiny – 60 let. Slavení tohoto dne navrhly již rok předtím, tedy roku 1949, tři organizace – Mezinárodní demokratická federace žen, Mezinárodní odborové sdružení učitelů a Světová federace demokratické mládeže. Pevné datum 1. 6. bylo zvoleno roku 1952.

4. 6.

Mezinárodní den nevinných dětských obětí agrese (Mezinárodní den dětí, které se staly obětí agrese). Podle některých zdrojů je tento den připomínkou izraelského vpádu do Libanonu roku 1982 a nevinných dětí, které při tomto konfliktu zahynuli. Den nevinných dětských obětí agrese byl vyhlášen Valným shromážděním OSN roku 1982, poprvé byl připomenut již o rok později.

5.6.

Světový den životního prostředí. Další významný den, který byl ustanoven Valným shromážděním OSN, tentokrát ale již roku 1972. Smyslem Světového dne životního prostředí je podpořit úsilí lidí zasazujících se o ochranu životního prostředí, třeba i jen na lokální úrovni. Proto je při této příležitosti pořádána řada ekologických akcí, například již tradiční Ekofestival.

Den rozvoje a vzdělávání dospělých. Vzdělávání je proces mající smysl nejen u dětí, ale i u dospělých. Den rozvoje a vzdělávání dospělých má napomoci všem dospělým lidem, aby se nebáli jít studovat či si „jen“ zvýšit svou kvalifikaci. Napříč republikou jsou pořádány nejrůznější kurzy (managerské, počítačové, …), a to nejen u příležitosti tohoto dne.

8.6.

Mezinárodní den oceánů. Ustanoven OSN roku 1992. Oceány jsou mimo jiné důležitými regulátory klimatu. Den oceánů má přispívat k širšímu povědomí o oceánech a jejich ochraně.

10.6.

Den lidí se svalovou dystrofií. Svalová dystrofie je neléčitelná smrtelná genetická nemoc, která postihuje většinou jen chlapce. Dochází k oslabování svalů a nemocní jsou po vypuknutí trvale upoutáni na invalidní vozík. Rozlišují se dva typy. U prvního – těžšího – se děti ztěží dožívají dospělosti. U druhého – lehčího – se lidé mohou dožít i padesáti let.

12.6.

Mezinárodní den boje za odstranění práce dětí (Světový den proti dětské práci). Další den věnovaný dětské tématice, opět vyhlášený OSN. Odhaduje se, že na celém světě je k práci nuceno čtvrt miliardy dětí. Je mnoho cest, jak s tímto problémem bojovat – kupováním výrobků, na jejichž výrobě se děti nepodílely (např. Fair Trade výrobky), budováním škol v problematických oblastech, …

14.6.

Světový den dárců krve. Myšlenka na vyhlášení Dne dárců krve pochází hned od několika organizací: WHO, Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce, Mezinárodní federace dárců krve a Mezinárodní společnosti transfúzního lékařství. Heslo tohoto dne je „Krev je dar pro život. Děkujeme.“ a slaví se od roku 2003. Informace pro dárce krve jsou například zde (http://www.darujkrev.cz/).

15.6.

Mezinárodní den odpůrců vojenské služby. Nejspíše v historii všech neprofesionálních armád se vyskytli jedinci, kteří odmítli nastoupit vojenskou službu. Často tak činili ze svého vnitřního přesvědčení (z důvodů morálních či náboženských) a často byli za toto své přesvědčení perzekuování. Například v komunistickém Československu bylo nenastoupení vojenské služby trestným činem, za který hrozil nepodmíněný trest.

Světový den proti násilí na seniorech. Násilí na seniorech je problémem, o kterém se příliš nemluví. Staří lidé se mnohdy stydí za to, že jim jejich vlastní děti či vnoučata ubližují. U dětí to berou jako své selhání ve výchově. Cílem tohoto dne je upozornit na problémy seniorů. Problematikou týkající se seniorů se zabývá například sdružení Život 90 (http://www.zivot90.cz/), seniorům jsou pak věnovány například tyto stránky (http://www.seniorum.cz/).

16.6.

Den afrického dítěte (Den mladých). Roku 1976 v Jihoafrické republice vyvrcholil odpor proti apartheidu (drastickému potlačování základních lidských práv původních obyvatel). Tisíce mladých studentů v Sowetu vyšli do ulic protestovat proti nekvalitnímu vzdělávání. Jejich protest byl násilně potlačen a stovky mladých lidí byly ozbrojenými složkami režimu zavražděny. Organizace africké jednoty roku 1991 rozhodla, že den, kdy studenti vyšli do ulic, bude připomínán jako Den afrického dítěte. Krom jiného má tento den upozornit i na problémy ve vzdělávání, dětskou práci, obchodování s dětmi, …

17.6.

Světový den boje proti rozšiřování pouští a sucha (desertifikaci); (Světový den boje proti desertifikaci a suchu; Mezinárodní den proti rozšiřování pouští a sucha). Tento den byl vyhlášen roku 1994 v Paříži Valným shromážděním OSN. Rozšiřováním pouště, často vyvolaným člověkem, je ohrožena až pětina světové populace – těmto lidem hrozí prohlubování místní chudoby nebo dokonce i hladovění.

19.6.

Mezinárodní den žonglování. Každý rok Den žonglování připadá na jiné datum, ale přesto se slaví přibližně v polovině června, letos 19. 6. Je to třetí sobota v červnu, přestože mnohé prameny uvádí, že Den žonglování připadá na druhou červnovou sobotu. Myšlenka připomínání tohoto dne pochází samozřejmě od samotných žonglérů, kteří takto chtějí prezentovat své dovednosti a zasloužit si i trošku obdivu. Nemám nic proti žonglérům, domnívám se však, že mohou-li mít svůj mezinárodní den žongléři, měli by ho mít i popeláři, uklízečky, chovatelé angorských křečků, vrhači kladivem a další.

Den rovnosti žen a mužů. Poprvé byl slaven roku 2006. Den rovnosti žen a mužů má upozornit na rozdíly mezi oběma pohlavími, například v platovém ohodnocení.

třetí červnová neděle, letos 20.6.

Mezinárodní den otců. S myšlenkou na oslavu tohoto dne přišla Sonora Smart Dodd, kterou po smrti matky i s jejími čtyřmi sourozenci vychovával otec. Poprvé se Den otců slavil roku 1910, letos tedy bude jubilejní stý Den otců. U nás se bohužel příliš neslaví. O prosazení tohoto významného dne se snaží nejrůznější organizace, například Liga otevřených mužů. Je škoda, že z Ameriky přebíráme tolik jiných svátků (Valentýn, Halloween, Santa Klause), ale tento krásný svátek ne.

20.6.

Mezinárodní den uprchlíků. Vyhlášen OSN roku 2000 (některé prameny uvádí 2001) jako výraz solidarity s Afrikou (tam na tento den připadá Den uprchlíků v Africe). Uprchlíci bývají často vraceni do svých původních vlastí, bez ohledu na to, jakému nebezpečí tam budou vystaveni. Tento den má být proto připomínkou uprchlické problematiky, má vyburcovat odpovědné politiky k tomu, aby věnovali této problematice více pozornosti a zajistili uprchlíkům lepší podmínky.

21.6.

Letní slunovrat, Den květů. Nastává 20. či 21. června, letos 21. 6. Tohoto dne začíná astronomické léto, dny se budou prodlužovat, noci zkracovat.

Evropský den hudby (Svátek hudby). Vyhlásil jej roku 1981 francouzský ministr kultury Jack Lang.

Mezinárodní den trpaslíků. Možná vás napadne, že tento den má upozorňovat na problematiku lidí malého vzrůstu. Není tomu tak. Tento den opravdu upozorňuje na trpaslíky, mytologické postavy, a na jejich význam v kultuře a historii. Podobně jako u Mezinárodního dne žonglérů si dovoluji navrhnout, aby měli svůj mezinárodní den kromě trpaslíků i víly, hejkalové, čarodějnice, jedno i víceocí obři, čerti, kouzelní dědečkové, vícehlaví draci, …

23.6.

Světový den házené. Vyhlášen Mezinárodní federací házené IHF.

Mezinárodní olympijský den. Historie tohoto dne sahá až do roku 1894, kdy se Francouz Pierre de Coubertin rozhodl obnovit dávno zaniklou tradici olympijských her. Letní olympijské hry se konaly o dva roky později. Mezinárodní olympijský výbor roku 1948 rozhodl o ustavení Mezinárodního olympijského dne.

24.6.

Světový den osteoporózy. Vyhlášen roku 1996 Národní společností pro osteoporózu ve Velké Británii. Osteoporóza – řídnutí kostí – je nemoc postihující především starší lidi. Podle některých pramenů připadá tento den až na 20. října.

26.6.

Světový den boje proti drogám (Mezinárodní den boje proti narkomanii; Mezinárodní den proti zneužívání drog a nezákonnému obchodování s nimi; Mezinárodní den proti drogové závislosti a nedovolenému obchodování s drogami). Vyhlášen Valným shromážděním OSN roku 1987.

Mezinárodní den spojených národů na podporu obětí mučení (Mezinárodní den na podporu obětí mučení; Mezinárodní den podpory obětem násilí). Opět den, který vyhlásilo Valné shromáždění OSN, tentokrát roku 1997. Asi nikdy mne nepřestane udivovat, jak dokáží být „lidé“ vynalézaví v možnostech, jak působit jiným lidem neskutečnou bolest.

27.6.

Den památky obětí komunistického režimu (Den politických vězňů České republiky). Slaven na výročí popravy Milady Horákové roku 1950.

Světový den rybářství. Tento den je slaven od roku 1985.

30.6.

Den ozbrojených sil České republiky (Den armády). Ustanoven 7. února 2002 prezidentem ČR Václavem Havlem.

Červen je prvním měsícem, u kterého jsem zjistila nesrovnalosti ve výčtu významných dnů. Mnoho českých pramenů uvádí data dnů, které jsou ve světě slaveny v jiných měsících. Výčet tedy nemusí být úplný.

V červnu si připomínáme několik netradičních dní (například Den trpaslíků či Den žonglování), ale také mnoho těch, které si zaslouží, abychom se u nich pozastavili, popřemýšleli a třeba i se do jejich „slavení“ zapojili. Takovým zapojením se může být například finanční příspěvek organizaci (starající se o uprchlíky, pomáhající postiženým dětem, …).

Přeji vám příjemný červen!

Napsal/a: redakce (Markéta)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Padmé

    Markétko, moc moc děkuji za krásný článek. Tento měsíc (červen) je mi obzvláště sympatický, blízký a milý, ať je to Mezinárodní den dětí, nebo Den životního prostředí… či Ochrana oceánů… je to dobře, moc dobře, že o tom píšeš, ráda si „počtu“, dozvím se něco nového, osvěžím známé a připomenu obvyklé. Díky moc.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist