Červenec – první měsíc prázdnin. Školáci se konečně dočkali odpočinku od školy. Dospělí se těší na dovolenou. Začíná léto, doba volna. A i v kalendáři to podle toho vypadá. Jako by po množství významných dnů na jaře přišla doba, kdy je třeba slavení a připomínání si významných dat trošičku omezit.
1. 7.
Světový den architektury. Vyhlašuje jej Mezinárodní svaz architektů (UIA). Podle některých zdrojů připadá Světový den architektury na první červencový den, podle jiných zdrojů až na první pondělí v říjnu. U nás se den architektury připomíná jak v červenci, tak v říjnu.
2. 7.
Světový den UFO (Den neidentifikovatelných předmětů). Právě tento den roku 1947 byly v USA u Roswellu objeveny trosky neznámého předmětu. Podle vyjádření oficiálních míst havaroval meteorologický balon, podle mnoha lidí to byl ale létající talíř s mimozemšťany. Světový den UFO má tuto událost připomínat. Zkratka UFO v překladu znamená „neidentifikovaný létající předmět“. Slovo UFO se však chybně užívá i v širším významu například pro označení mimozemšťanů.
první sobota v červenci, letos 3. 7.
Mezinárodní družstevní den. Družstevní dny jsou do jisté míry dva, a to Mezinárodní družstevní den MDS (tedy den Mezinárodního družstevního svazu) a Mezinárodní družstevní den OSN. Mezinárodní družstevní den MDS se poprvé slavil roku 1923, Mezinárodní družstevní den OSN je výrazně mladší, poprvé se připomínal až roku 1995.
5. 7.
Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Státní svátek. Tento den roku 863 přišli bratři Cyril a Metoděj na Velkou Moravu, aby zde kázali ve staroslověnštině a přiblížili tak bohoslužbu obyčejným lidem.
Mezinárodní den objetí zdarma. U vzniku Dne objetí zdarma stojí australský mladík Juan Mann, který byl v těžké životní situaci zcela sám.Vyrazil proto do ulic s transparentem „Objetí zdarma!“. Podle některých zdrojů Den objetí zdarma připadá na 7. 7. či na jiné dny v průběhu roku. Nadšenci objetí zdarma totiž vychází do ulic s transparenty i několikrát do roka, a to i u nás, v ČR.
6. 7.
Den upálení Mistra Jana Husa. Taktéž státní svátek. Už „jen“ pět let zbývá do 600. výročí upálení Mistra Jana Husa (Jan Hus zemřel roku 1415). Význam a život tohoto velikána jistě není potřeba připomínat, všichni jsme se o něm přinejmenším učili ve školách.
Světový den polibku. Valentýn není jediným dnem, který mohou zamilované páry využít ke slavení. 6. 7. je připomínán Světový den polibku. Příznivé účinky líbání na lidský organismus prokázala řada studií, tak proč neoslavit tento den tak milou, zdravou a vztah budující „činností“? 🙂
Světový den Tibetu. Roku 1997 jej vyhlásili Dalajláma, Tendzin Choegyal a Richard Rosenkranz. Od roku 1913 byl Tibet fakticky nezávislým královstvím, v jehož čele stál Dalajláma. Nástup komunistů v Číně a následná anexe v roce 1950, završená podepsáním tzv. Sedmnáctibodové dohody v květnu roku 1953, však nezávislost Tibetu ukončila. Dodnes je tak Tibet součástí Číny a od počátku až dodnes usiluje o nezávislost nebo alespoň o autonomii.
9.7.
Světový den veterinárních lékařů. Vyhlásila jej OSN roku 1975.
Světový den vězňů. Před necelými dvěma týdny jsme si připomínali Den politických vězňů ČR (připadá na 27. 6., na výročí popravy Milady Horákové). Svět si připomíná podobný den. Vyhlásil jej bývalý papež Jan Pavel II.
11.7.
Světový den populace. Podle odhadů právě tento den roku 1987 bylo na planetě Zemi 5 miliard lidí. Den populace vyhlásila roku 1989 OSN. Cílem bylo upozornit na tempo růstu lidské populace a problémy s tím spojené.
Mezinárodní koupací den. Poprvé se konal roku 2002 ve spolupráci ekologického sdružení Arnika a Německé pomoci životnímu prostředí v Česku a Německu na Labi. Smyslem tohoto dne je poukázat na důležitost řeky, na to, že řeka je živoucí organismus. Pro zájemce o účast na tomto dni doporučuji tyto stránky (http://www.priroda.arnika.org/koupaci-den). (Pevné datum konání tento den zřejmě stanoveno nemá.)
14.7.
Mezinárodní den alternativ ke spalovnám. Byl vyhlášen mezinárodní sítí GAIA (Global Aliance for Incineration Alternatives).
20.7.
První přistání lidské posádky na Měsíci. Nejedná se o žádný mezinárodní den, přesto stojí za připomenutí. Dne 20. 7. 1969 poprvé stanul na Měsíci člověk. Armstrongova věta „Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo!“ je legendární.
31.7.
Den africké ženy. Roku 1962 proběhla první Panafrická ženská konference (od roku 1974 Panafrická ženská organizace). Den africké ženy se slaví jako připomínka této události.
Významných dnů v červenci máme „jen“ 14 (nepočítaje v to přistání na Měsíci). Mnoho z nás jistě nezapomene na svátek slovanských bratří a mistra Jana Husa. Už jen proto, že jsou to dva po sobě jdoucí státní svátky. Letos navíc vyšly na pondělí a úterý, tudíž nás čeká prodloužený víkend.
Ale i tak nám červenec nabízí poměrně pestrý výběr dnů ke slavení.
Doufám, že jste si i tento měsíc nějaký den pro oslavu vybrali.
Napsal/a: redakce (Markéta)
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)
Mě se moc líbí Mezinárodní den objetí a Den polibku 🙂
Markétko, děkuji Ti za článek, zajímavé čtení.
Některé svátky jsou „notoricky“ známé, ale o některých vůbec nevím a čtu si o nich prvně – díky Tobě, takže chválím, je to bezva.:-)