Co slavíme v březnu

Rubrika: Co se jinam nevešlo

CoSlavimeMáme tu březen, měsíc, ve kterém začíná jaro. Jarní rovnodennost, tedy dobu, kdy den i noc trvají stejně dlouho, oslavíme 20.3. Dny se budou prodlužovat, noci budou kratší, užijeme si mnohem víc světla a sluníčka, a tím i teplíčka. Ovšem než se dočkáme teplejšího počasí a budeme moci odložit zimní bundy a kabáty, musíme si ještě pár týdnů počkat.

Jak si ale zkrátit dlouhé čekání? Třeba oslavami významných dnů, které nás tento měsíc čekají. A cože tedy můžeme slavit?

Březen – měsíc čtenářů

Svaz knihovníků a informačních pracovníků letos poprvé vyhlásil březen jakožto měsíc čtenářů. Jedná se o nultý ročník celostátní akce, který navazuje na akce let předchozích: březen – měsíc knihy (probíhalo v 2. polovině 20. století) a březen – měsíc internetu (probíhalo v posledních letech). I tato akce probíhá s podporou knihoven, které již připravují bohatý doprovodný program.

2.3.

Mezinárodní den boje spisovatelů za mír. Tento den byl vyhlášen roku 1984 Mezinárodním sdružením PEN klub. Jedná se o organizaci sdružující spisovatele. Původně se členy klubu mohli stát jen básníci, dramatici, vydavatelé, esejisté, romanopisci (anglicky Poets, Playwrights, Editors, Essayists, Novelists – odtud název klubu), tedy ti, kdo bojují perem. PEN klub je nejstarší světovou organizací na ochranu lidských práv. Zasazuje se i o svobodu slova a spolupráci všech spisovatelů z celého světa.

první pátek v březnu – letos 5.3.

Světový den modliteb. Toto hnutí vzniklo z iniciativy žen v USA. V současné době je zapojeno přibližně 180 zemí. Den modliteb připravuje vždy skupina žen z jiné země světa. Letos to je africký Kamerun. Celosvětový den modliteb se v České republice bude konat 23.5. v pražské Betlémské kapli.

6.3.

Mezinárodní den jódu. Vznikl z iniciativy Českého výboru pro UNICEF roku 1999. Smyslem tohoto dne je informovat o důležitosti jódu a nutnosti jeho dostatečného přísunu organizmu. Nedostatek jódu, jímž trpí přibližně 30% světové populace, způsobuje opožděný vývoj duševní i psychický, dokonce i retardaci (u dětí). U nás se naštěstí těchto problémů bát nemusíme – jód je kupříkladu přidáván do soli.

8.3.

Mezinárodní den žen. Tento den, slavený od roku 1911, je připomínkou stávky newyorských švadlen za zlepšení životních podmínek roku 1909. Zpočátku byl cílem tohoto dne boj za volební právo, později za rovnoprávnost, spravedlnost a mír. Důvody slavení svátku byly v průběhu let rozdílné – protest feministek, socialistický svátek za dob SSSR, … U nás se oficiálně neslaví od roku 1990.

11.3.

Evropský den památky obětem terorismu. Ustanoven Deklarací o boji proti terorismu, přijatou z iniciativy Evropského parlamentu Evropskou radou roku 2005.

Evropský den mozku. Vyhlásila jej Evropská aliance DANA roku 1988. Slaví se také Evropský týden mozku, letos v termínu 15.-19.3. Jako každý rok se v Evropě a USA setkají odborníci zabývající se činností mozku a budou veřejnost informovat o nejnovějších poznatcích. Bližší informace pro zájemce o přednášky jsou zde.

12.3.

Vstup ČR do NATO. Česká republika se členem NATO stala 12.3.1999, a tím se toto datum zařadilo mezi významné dny ČR.

15.3.

Světový den práv spotřebitele. Prvotní myšlenka na ochranu spotřebitelů pochází z roku 1962 a jejím autorem je bývalý americký prezident J. F. Kennedy. Postupem času bylo formulováno celkem 8 bodů práv spotřebitelů, např. právo volby, právo být informován, právo na nápravu / opravu, právo na bezpečnost, …

Mezinárodní den proti policejní brutalitě. Tento den je připomínán od roku 1997. Jako důvod jeho vzniku je uváděno údajné ubití dvou dětí švýcarskou policií.

18.3.

Ukliďme svět! (Clean Up the World!) Datum 18.3. je spojováno s celosvětovou akcí Ukliďme svět! V ČR ale tato akce nemá dáno pevné datum. Vznikla na popud australského jachtaře, který byl při plavbě kolem světa šokován znečištěním moře. Poprvé se tato akce konala roku 1993 pod záštitou Programu OSN pro životní prostředí. V současné době se úklidu modré planety účastní přibližně 100 zemí světa a 35 miliónů dobrovolníků.V ČR kampaň koordinuje Český svaz ochránců přírody a podporuje Ministerstvo životního prostředí. Obvykle se konají akce na jaře a na podzim. Pro bližší informace klikněte zde.

19.-22.3.

Mezinárodní den invalidů. Vyhlásila jej Mezinárodní federace práce neschopných a civilních invalidů roku 1960. Údaje o datu se různí.

20.3.

Mezinárodní den frankofonie. Datum zvoleno jako připomínka založení první mezivládní organizace pro Frankofonii právě v tento den. Pojem frankofonie, který se rozšířil až po roce 1960, označuje země používající francouzštinu k dorozumění či rozvoji kultury.

Mezinárodní den divadla pro děti a mládež. Slaví se od roku 2001 z rozhodnutí Mezinárodní asociace divadel pro děti a mládež. Při příležitosti tohoto dne pořádá mnoho profesionálních i amatérských divadelních souborů nejrůznější akce.

21.3.

první jarní den

Mezinárodní den zdravého spánku. Slaví se symbolicky na první jarní den od roku 2002. Jeho smyslem je informovat o závažnosti poruch spánku, o prevenci a o možnostech léčby.

Mezinárodní den za odstranění rasové diskriminace. Dne 21.3.1960 byla v jihoafrickém městě policií střelbou do davu násilně potlačena pokojná demonstrace proti aparteidu. Zemřelo při ní 69 lidí a další desítky byly zraněny. Mezinárodní den byl ustanoven roku 1966 Valným shromážděním OSN.

Světový den poezie. Vyhlásilo jej roku 1999 UNESCO. Účelem Dne poezie je podporovat čtení, psaní, vydávání a vyučování poezie.

Mezinárodní den loutkového divadla.

Světový den Downova syndromu. Vyhlásily jej organizace Down syndrom International (DSI) a European Down Syndrome Association (EDSA) roku 2006. Datum 21.3. nebylo zvoleno náhodně. U Downova syndromu se totiž jedná o trizomii (= ztrojení) 21. chromozomu, odtud tedy pochází číslice 3 a 21 v datu. Den Downova syndromu má sloužit k lepšímu porozumění této nemoci a lidem jí postižených.

22.3.

Světový den vody. Tento den byl navržen roku 1992 a ustanoven roku 1993 Valným shromážděním OSN. Má poukázat na problém, že na světě trpí nedostatkem pitné vody více než miliarda lidí a že celosvětově dochází k podceňování důležitosti rozvoje vodních zdrojů. Každý rok je Den vody zaměřen na jiné téma a pořádá ho jiná organizace. Letos je tématem Čistá voda pro zdravý svět a koordinátorem UNEP.

23.3.

Světový den meteorologie. V tento den roku 1950 vstoupila v platnost Úmluva o založení Světové meteorologické organizace. V současné době je tato organizace jedním z výkonných orgánů OSN. Světový den meteorologie se slaví od roku 1961.

24.3.

Světový den boje proti tuberkulóze. Německý lékař a mikrobiolog, zakladatel bakteriologie a nositel Nobelovy ceny Robert Koch oznámil dne 24.3.1882 objevení původce tuberkulózy, tzv. Kochova bacilu. Přestože například v Evropě tuberkulóza již není tak častým onemocněním, světově je stále hrozbou.

Den Horské služby v ČR. Na tento den, roku 1913, došlo k tragické události. V Krkonoších při závodě běhu ztratili ve sněhové bouři dva muži, Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Vrbata se pokusil o záchranu svého přítele Hanče tak, že mu věnoval část svého oblečení. Tím ale obětoval svůj život. Na jejich památku je 24.3. určen Dnem Horské služby.

27.3.

Mezinárodní den divadla. Vyhlášen organizací UNESCO v den výročí otevření pařížského Divadla národů roku 1957. Slaví se od roku 1961 z rozhodnutí International Theatre Institute (= ITI, Mezinárodního divadelního ústavu, založeného v Praze roku 1948). K tomuto dni patří i Mezinárodní poselství, jehož autorem je respektovaná divadelní osobnost. Autorem jednoho z poselství byl i náš bývalý prezident Václav Havel.

28.3.

Český den učitelů. Dvacátého osmého března roku 1592 se narodil Jan Ámos Komenský. Tradičně je toto datum spojováno s vyhlášením ankety o nejlepšího učitele Zlatý Ámos. Mezinárodní den učitelů je slaven 5.10. od roku 1994 z rozhodnutí organizace UNESCO.

Jak sami vidíte, je v březnu významných dnů opravdu mnoho, konkrétně 26. Také záběr jednotlivých výročí je velice široký – zdraví, politika, kultura (poezie, divadlo), vzdělání, ekologie, … Věřím, že snad každý si v březnu najde alespoň jeden den, který je mu svým posláním blízký, a třeba ho i „oslaví“ – účastí na přednášce či představení, dobrovolnickou pomocí, finančním příspěvkem, nebo jen pořádným vyspáním se do růžova. 🙂

Ať nám to čekání na jaro rychle utíká!

Napsal/a: redakce (Markéta)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

  • Králíček4

    Taky koukám kolik dnů k slavení má březen.Můj syn má 10 března narozeniny a to je pro nás nejlepší den března.

  • lnori

    Taky slavim narozeniny, ale až dva dny po vstupu Čr do NATO 🙂
    Ty přednášky na den mozku by mohly zajímat manžela, bohužel odkaz nefunguje, mohla by to redakce nějak napravit? Díky .)

  • Moc zajímavé…. neřekla bych, co všechno se může slavit 🙂
    Mně velmi zaujal evropský den mozku – vážně zajímavé (a co neevropské mozky? 😉 )
    Ukliďme svět je moc hezké…. světový den modliteb znám, taky mi přijde hezký a hodný slavení 19.březen – sv. Josef.
    Děkuji za zajímavý přehled.

  • skoro všechny jsou zajímavé, ale mě zaujal kromě dnu spánku, i světový den vody.

  • Peťka

    Taky koukám, to jsem ani netušila, čo všechno se může „slavit“.
    Nejvíc se mi líbí den zdravého spánku. :-))

  • Lien

    Jsem ráda za tuto sérii, i když už jsem to asi psala v lednu, tak ještě jednou díky. Mě překvapil den jódu a mozku, nenapadlo by mě, že se také něco takového může slavit. Nejhezčí mi připadá ukliďme svět, jaro se mi zdá jako opravdu perfektní termín na úklid vnějšího i vnitřního světa.

  • Padmé

    Markétko, děkuji za článek, zajímavé čtení a spousta novinek (tedy alespoň pro mne).

  • Páni, v březnu toho je hodně :-)) Já slavím na mezinárodní den žen narozeniny :-))

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist