Česká rada dětí a mládeže slaví 10 let své existence

Rubrika: Co se jinam nevešlo

Česká rada dětí a mládeže byla založena v červenci 1998. Modrá loďka, kterou má Rada ve znaku, pluje tedy po vlnách dětských řek již deset let. Původní sjednocující úmysl osmi představitelů mládežnických organizací a silná potřeba založit zastřešující orgán pro dětské volnočasové spolky se ukázal být pevným základním kamenem…

Dnes sdružuje Česká rada dětí a mládeže téměř stovku členských organizací, představujících bezmála dvě stě tisíc individuálních členů. Jsou mezi nimi spolky s velkými počty dobrovolníků (např. Junák-svaz skautů a skautek, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Asociace turistických oddílů mládeže ČR), i malé skupinky nadšenců na místní úrovni (např. Občanské sdružení Letní dům). Rada dětí a mládeže má za cíl podporovat podmínky pro kvalitní život a všestranný rozvoj dětí a mladých lidí, většina finančních prostředků pro naplňování jejich cílů pochází ze státních dotací.

„Já jsem chtěl k těm desátým narozeninám čistě lidsky, sám za sebe, popřát všechno dobré do dalších desetiletí,“ sdělil při oslavě v parku roztockého zámečku ministr školství Ondřej Liška. Ministr také zavzpomínal na své mládí, kdy byl, stejně jako mnozí z nás, členem různých mládežnických organizací a iniciativ. „Bez toho bych v sobě dnes neměl potřebnou motivaci a hodnoty, které se snažím jak v politice, tak ve veřejném životě hájit,“ zdůraznil. Upozornil také , že on ani jeho spolupracovníci nemohou při nejlepší vůli suplovat roli České rady dětí a mládeže, která poskytuje mladé generaci prostor pro neformální vzdělávání.

Mezi nejznámější aktivity České rady dětí a mládeže patří Bambiriáda. Jedná se o největší tuzemskou přehlídku dětských a mládežnických sdružení a center volného času. Hlavním smyslem celé akce je upozornit zábavnou formou na možnosti účelného trávení volného času. Stejně jako Česká rada dětí a mládeže, slaví letos desáté výročí také Bambiriáda. První ročník Bambiriády proběhl v květnu roku 1999 v Praze na Střeleckém a Dětském ostrově. Poslední květnový víkend se stal tradičním termínem pro pořádání dalších Bambiriád. Ty se stávají rok od roku navštěvovanější a pestřejší. Již v roce 2000 se k Praze připojila další města a Bambiriáda se stala oblíbeným lákadlem nejen pro děti. V loňském roce našel cestu na Bambiriádu každý čtvrtý Čech. Letos se do tradiční přehlídky dětských volnočasových aktivit přihlásilo 28 měst z celé České republiky. Zapojily se také spolky ze Slovenska, Polska a Německa.

Česká rada dětí a mládeže organizuje školení, semináře a diskuse zaměřené na aktuální témata a problémy neziskového sektoru, které jsou mimo jiné také místem pro setkávání s politiky a pro prezentaci návrhů na legislativní změny. Současným tématem je např.nová právní úprava dobrovolnictví a postavení dobrovolníků v ČR.

Širší dopad na veřejnou správu má každoroční udělování ceny České rady dětí a mládeže „Přístav.“ Jedná se o ocenění pro zástupce veřejné správy a samosprávy, které se uděluje za podporu mimoškolní práce s dětmi a mládeží. Smyslem udělování ručně malovaných lahví s logem lodičky a tajným poselstvím uvnitř je vyzvednout dobré zkušenosti z obecní a krajské politiky a ocenit její konkrétní představitele.

Česká rada dětí a mládeže též vytváří informační servis pro členská sdružení a zájemce z řad veřejnosti. V loňském roce spatřil světlo světa také dokument Devatero rad České rady dětí a mládeže, který má rodičům ulehčit výběr volnočasových aktivit pro jejich děti. Česká rada dětí a mládeže podporuje či spoluorganizuje řadu soutěží a akcí pro děti a mladé lidi.

Již desátým rokem vydává Česká rada dětí a mládeže pro své členy a také pro ostatní zájemce tištěný zpravodaj s názvem Archa. Časopis přináší pracovníkům státní správy a jednotlivcům z řad laické i odborné veřejnosti informace o fungování České rady dětí a mládeže a jejích členských organizací. Vedle tištěného zpravodaje funguje také internetový informačně-zpravodajský portál www.adam.cz.

Kontakt:
Jana Šedivcová, manažerka komunikace a PR – jana.sedivcova@crdm.cz, 234 621 210
Aleš Sedláček, předseda ČRDM – a.sedlacek@tribar.cz, 234 621 297

Česká rada dětí a mládeže, Senovážné náměstí 977/24, 116 47 Praha 1, www.crdm.cz

Napsal/a: redakce (Pavlína)

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist