Buďte tím, kdo řídí, nikoliv tím, kdo je řízen

Rubrika: Co se jinam nevešlo

Hned v úvodu bych ale rád řekl jednu zásadní věc: sebedůvěra znamená schopnost jednat, vzít svůj osud do vlastních rukou. Mnoho lidí, kteří chtějí získat větší sebedůvěru, si přeje, aby se jejich život změnil. Přejí si, aby k nim byl jejich šéf vstřícnější, aby jejich manžel nebo manželka byli laskavější. Přejí si, aby měli více času nebo peněz. Litují, že v minulosti neudělali něco jinak, a čekají, že jim někdo dá šanci, aby něco dokázali.

Ale jestli nemáte v láhvi nějakého kouzelného džina nebo neznáte nějakého pohádkového dědečka, který umí splnit každé přání, asi se nic nezmění. Pouhé přání nedokáže nic. Váš šéf se k vám sám od sebe nezačne chovat lépe. Buď se s tím nějak vyrovnáte, nebo si budete muset najít jiné zaměstnání a vstřícnějšího vedoucího. Pokud nemáte dost času nebo peněz (a kdo dneska má jedno nebo druhé?), záleží jen na vás, zda si někde dokážete trochu času najít nebo nějaké peníze našetřit. Když pro to vy sami nic neuděláte, samo se to nestane.

Snažně vás prosím: nečekejte, že vám něco samo spadne do klína. Pokud jste až dosud na něco čekali, doufali, že se to stane, tak už s tím nepočítejte. Teď se ale musíte sami chopit iniciativy. Přestaňte jen čekat, až se něco změní a vy najednou odněkud získáte sebedůvěru. Musíte na ní začít sami pracovat.
přebal
Jistě jste už slyšeli o lidech, kteří dokázali překonat velmi těžké překážky. O lidech, kteří zažili extrémní bídu, bolest, krutost, nepřízeň osudu, mají nějakou tělesnou vadu nebo trpí nevyléčitelnou nemocí, a přece své obtíže překonali a dosáhli úspěchu. Mohli se litovat, stěžovat si na svůj nešťastný osud a říkat si „kdyby se o mě byli rodiče více starali“ nebo „kdybych tak byl zdravý a neměl tu rakovinu“. Ale neudělali to. I vy tedy můžete dosáhnout úspěchu bez ohledu na situaci, v níž jste se ocitli. Mnoho lidí se dostane do problémů, ale dokážou je překonat. A když se vy sami budete chtít zlepšovat a růst, dokážete to také. Prostě se rozhodněte, že s tím něco uděláte.

Zamyslete se nad svojí momentální situací. Jaké překážky vám právě v tomto okamžiku brání udělat to, co chcete? Je to nedostatek času, problémy v rodině nebo snad zlý šéf? Neradostné dětství nebo nedostatek vzdělání? Nemáte dost peněz, nejste zdraví, necítíte se v dobré kondici? Snažte se tyto okolnosti nepovažovat za nepřekonatelnou překážku, která vám brání získat větší sebedůvěru, ale za výzvu k tomu, abyste je dokázali zvrátit.

„Každý je svého štěstí strůjcem.“

Přísloví

Strach vás nemůže zabít
Pomyšlení, že budete muset překonat svůj strach nebo obavy, vás může samozřejmě děsit. Uvědomte si však, že vaše pocity a skutečnost jsou dvě různé věci. Vaše obavy mohou být jakýmsi strašákem a mohou vás sužovat, ale jsou to pouze jakési triky, které na vás zkouší vaše vědomí. Lidé sice často cítí obavy, úzkost, strach, hrůzu, smutek nebo sklíčenost, ale nikdo kvůli nim ještě neumřel. Může nás uklidnit to, že většina věcí v současném světě, jichž se obáváme, nás nezabije. Ve skutečnosti bývá to nejhorší, co se nám může stát, jen zřídkakdy tak zlé, jak si to malujeme ve svých představách.

Jedná se o ukázku z knihy Sebedůvěra – umění získat cokoliv chcete.
Vydalo nakladatelství Grada, 2009.

Napsal/a: Rob Yeung

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist