Abeceda obezřetného investora –III. díl

Rubrika: Co se jinam nevešlo

Dnes se podíváme na další, opravdu známý a využívaný finanční produkt, předchozí díly najdete zde: Abeceda obezřetného investora – II. díl a

Stavební spoření
Stavební spoření je spoření, kdy spoříte u jedné z 5 stavebních spořitelen, která Vám Vaše vklady úročí a navíc získáváte od státu každý rok státní podporu, která závisí na výši Vašeho vkladu. Stavební spoření si můžete uzavřít v jakémkoli věku – rodiče ho můžou uzavřít novorozenci hned po přidělení rodného čísla nebo si ho může uzavřít 80-letá babička.
Od 1. 1. 2004 platí nový zákon o stavebním spoření. Smlouvy uzavřené do 31. 12. 2003 se řídily zákonem starým a byly (jsou) výhodnější. A jaký je mezi nimi rozdíl?

„Staré“ smlouvy jsou zpravidla úročeny 3-4,5 % p. a. a výše státní podpory je max. 4 500,- ročně (25 % z 18 000,-). Smlouvy bylo možno vybrat nejdříve po 5 letech.
„Nové“ smlouvy jsou zpravidla úročeny 2 % p. a. a výše s státní podpory je max. 3 000,- ročně (15 % z 20 000,-). Smlouvy je možno vybrat nejdříve po 6 letech.

Ráda bych zmínila pár mýtů, které mezi klienty dost přetrvávají:

  • peníze musím použít jen na bydlení – není to pravda. Úspory po 5 (6) letech můžete využít na cokoli Vás napadne. Pouze úvěr ze stavebního spoření je účelový = musí se využít na bydlení.
  • peníze musím po uplynutí 5 (6) let vybrat, protože bych už nedostával státní podporu – není to pravda. 5 (6) let je minimální doba, po kterou musíte spořit, abyste měli nárok na státní podporu. Nikde není psáno, že se peníze musí vybrat nebo že pak už nárok na podporu není. To je jen argument poradců, kteří s Vámi chtějí sepsat novou smlouvu. Jediným limitem je tzv. cílová částka. To je částka, kterou si na začátku spoření sjednáte. Od ní se odvíjí výše poplatku za uzavření smlouvy (zpravidla 1 % z cílové částky). Je to vlastně částka, kterou Vám v případě potřeby stavební spořitelna půjčí a zároveň je to limit, kolik můžete na smlouvu naspořit.
  • když spoří jeden z rodičů dítěti, výpověď podepíše jen ten rodič, co spořil – to bohužel také není pravda. Dle zákona jsou peníze na smlouvě vždy dítěte a jen oba rodiče jako zákonní zástupci mohou rozhodnout, jak s nimi naložit. Takže i v případě, že je maminka rozvedená, otce dítě několik let nevidělo, maminka poctivě spoří a pak chce peníze vybrat a koupit dítěti třeba počítač, musí na výpovědi být podpis otce. Pokud se rodiče nedohodnou, nebo matka ani neví, kde otec bydlí, buď musí o výpovědi smlouvy rozhodnout opatrovnický soud, nebo počkat do plnoletosti dítěte nebo mi párkrát prošlo (když se nejednalo o velkou částku), že maminka napsala čestné prohlášení, že peníze použije ve prospěch dítěte a že neví, kde se otec zdržuje, tak peníze dostala i bez podpisu otce. Rodiče se strašně rozčilují, ale má to opravdu chránit děti, stávalo se (bohužel dost často), že se rodiče rozvedli a tatínek bez vědomí maminky spoření vybral a peníze rozfofroval s milenkou. Nebo samozřejmě i naopak.
  • peníze musím posílat pravidelně, jinak nedostanu státní příspěvek – není to naštěstí pravda. Já říkám, že stavební spoření je takové prasátko, do kterého, když mám, tak hodím, když nemám, tak nehodím. Někomu samozřejmě vyhovuje dát si trvalý příkaz, aby mu každý měsíc platba odcházela, ale není to podmínkou. Jen pokud chci nejvyšší státní příspěvek, musím si ohlídat zda jsem za celý rok poslal dostatečnou částku. Pozor na platby na konci roku. Dříve stačilo, když peníze v daném roce odešly z účtu. Již několik let platí, že platba musí být do 31.12. připsána na účtu stavebního spoření, takže doporučuji poslední platbu odeslat do vánočních svátků.

    Proč navýšit cílovou částku?

  • Protože je např. 150 000,-, mám naspořeno 130 000,- a výhodnou smlouvu dle starého zákona a chci na smlouvu dál spořit. To zařídím tím, že navýším přiměřeně cílovou částku, což pro mě znamená, že můžu dál spořit a mám nárok na vyšší úvěr ze stavebního spoření (ten je vždy rozdíl mezi cílovou částkou a výší úspor, v tomto případě tedy pouze 20 000,-)
  • Chci úvěr – kvůli úvěru si nemusíte dělat novou smlouvu o stavebním spoření, stačí si tu stávající navýšit na požadovanou částku např. 1 500 000,-.

    Proč nenavýšit cílovou částku?

  • protože mám smlouvu dle starého zákona a naspořeno hodně peněz. V tomto případě Vás totiž navýšení kromě běžného poplatku 1 % z navyšované částky může stát i desetitisíce. Jak je to možné? Jak jsem psala v úvodu, staré smlouvy byly velmi výhodně úročeny, z čehož v současnosti nemají stavební spořitelny radost. Nemohou Vás ale donutit, abyste staré smlouvy zrušili nebo Vám nemohou změnit (snížit) úrokovou sazbu. Proto mají takovou fintu – něco za něco. Chceš navýšit cílovou částku? Tak plať. Takže pokud chcete navýšit starou smlouvu, musíte přejít na aktuální úrokovou sazbu, a to zpětně od počátku smlouvy. Co to znamená v praxi? Máte naspořeno 150 000,-, za celou dobu jste získali úroky ve výši 30 000,-. Smlouvu chcete navýšit o 200 000,-, neuvažujete totiž o úvěru, jen o tom, že byste pár let na smlouvu spořili dál. Zaplatíte 2 000,- za navýšení smlouvy a o 10 000,- přijdete tím, že přistoupíte na aktuální úročení. Většinou to je totiž 1/3 dosud připsaných úroků. V takových případech je většinou lepší smlouvu nechat, tak, jak je, a udělat si novou, sice méně výhodnou podle nového zákona, ale o nic nepřijdete.
  • Protože mě navštívil finanční poradce a přesvědčuje mě, že Evropská unie bude smlouvy, které nebudou navýšeny, automaticky rušit. Že se mi cílová částka 2 000 000,- vždycky hodí (a „zapomene“ se zmínit o 10 000,- poplatku za navýšení). Že mít cílovou částku 1 000 000,- je naprosto běžné, nic Vás to nestojí a máte smlouvu připravenou, kdybyste si náhodou kdykoli v budoucnu chtěli vzít úvěr, protože banka to chce znát takto dopředu a peníze Vám rezervuje. Že…. Doplňte si jakýkoli nesmysl, který je schopný vymyslet si dravec při honbě za provizí.

    Rada na závěr? Pokud nemáte stavební spoření, neváhejte a uzavřete si ho. Jen si dobře rozmyslete výši cílové částky. Jakákoli změna v budoucnu Vás bude stát dost peněz. Pokud neuvažujete o úvěru, doporučuji cílovou částku do 200 000,-. Pokud úvěr chtít budete, udělejte smlouvu max. na 500 000,-. Všechny stavební spořitelny se řídí stejným zákonem o stavebním spoření, úročení je velmi podobné, proto vybírejte podle doporučení nebo si počkejte na akci, kdy je smlouva často bez poplatku za uzavření nebo dostanete alespoň hodnotný dárek.

    V příštím díle se podíváme na zoubek úvěrům ze stavebního spoření a spotřebitelským úvěrům.

    Napsal/a: Lussy

  • Toto taky stojí za přečtení!

    Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

    Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

    Čtu dál →
    Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

    Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

    Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

    Čtu dál →

    Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

    Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

    Čtu dál →

    Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (23 vyjádření)

    • Lussy

      bokul,
      díky za připomenutí-ano,státní podpora se dostává i z úroků a hodně lidí toho využívá a chodilo se v prosinci ptát na pobočku, kolik ty úroky asi tak budou a pak místo 18 000 posílali třeba jen 13 000.

    • bokul

      Infomace zde shrnute mi byly znamy jit pred prectenim, ale i tak diky. Verim, ze to ctenarum pomuze. Minimalne mohu pridat jednu zkusenost… Pani na pobocce nadavala, ze plati rocne 18 tisic a chudera nedostava plnou statni podporu. Nakonec z ni vylezlo, ze se nechala ukecat od nejakeho poradce na to, aby starou smlouvu sice nechala, ale pozadala o to, aby ji statni prispevek davali na smlouve nove (mene vyhodne). Pak zacala v Lisce vycitat, ze ma sporeni jeste jinde a ze to tam ma vyhodnejsi, ale ze tehda to u Lisky udelala kvuli darku… atd., atd.

      Ve vysledku, chce si to dat bacha a premyslet, nerusit stare smlouvy – spise vyuzit situace a mirne zvysit cilovou castku tak, aby az penizky budou potreba aby clovek jen lehce doplatil a dosahl na onu cilovou castku. Ale to tu napsano bylo.

      Snad jedine, co tu napsane neni (snad jsem to neprehledla) je to, ze statni podpora se dostava i z uroku!!!

    • Díky moc za odpověď.Konečně dneska zkončilo to trápení s realitkou a máme volné ruce a díky tvé radě,že nemusíme podepisovat smlouvu realitce „jen mi a nikdo jiný“snad se už zadaří.
      S tím stavebkem to zkusím.

    • ctiradka

      Lussy, já už to dál řešit nebudu, nebudu se handrkovat..To jsem opravdu zjištovala před pár měsíci, už to risknu a pošlu na konci roku peníze…. Ona se mně určitě bude ještě ptát, prostě řeknu, že to risknu….

      Ted´jsem jenom začala studovat ještě podmínky nové akce, protože mi bylo řečeno, že je „zřízení zdarma“ a najednou jsem zjistila, že to je a není pravda…. Ale tohle není lež, to je ona polopravda….. Zřízení zdarma není (jako že bych neplatila poplatek), musím poplatek zaplatit a když tam navíc vléžím do ledna 30tis kč, tak mi v únoru připíšou prémii až 300kč….takže mi valstně „jakoby“ vrátí to, co jsem zaplatila za zřízení….

      To jen zase jako obrázek těm, co to čtou, jak se používají slova…. a tohleto je ještě relativně neškodná slovní hříčka, tohleto je ještě relativně morální a v pořádku, nic až tak moc nefér… Prostě řekne se zřízení zdarma, ale znamená to, že klient zaplatí 300kč za zřízení, potom vloží teda 30tis kč a potom mu za půl roku ěnkdo těch 3000kč vrátí…. 🙂

      Lussy, a teD´už víš, o jakou spořitelnu jde, co????

    • Lussy

      ctiradko,
      tak jsem pročetla zákon o st. spoření,ale tam nic není. Ale podívej se na http://www.acss.cz to jsou stránky Asociace českých stavebních spořitelen,tam jsou nejčastjěší otázky a odpovědi a kopíruji jednu z nich:

      Z jakého důvodu se provádí zvýšení cílové částky? Jaké důsledky zvýšení přináší?

      Důvody:

      původní finanční potřeba účastníka se zvýšila (např. chce čerpat úvěr)
      účastník dospořil do výše cílové částky a chce pokračovat ve spoření

      Tak tady je jasně uvedeno, že dospořil do cílové částky (a ne do 40 % cílové částky), třeba jim můžeš napsat o vyjádření.
      I když mě by takový handrkování nebavilo.

      Souhlasím s tebou, že všechno, nejen obchod, ale i zdravotnictví je jeden velký kšeft. Člověk s tím nic nenadělá, ale je dobrý si to uvědomit, před jakýmkoli zásadním rozhodnutím.

    • ctiradka

      Lussy, musím dokazovat já, protože je to právě rodina a všechny moje argumenty končí tak, že „ona tomu rozumí a na netu jsou blbosti a kamarádi mi říkají blbosti…. a mám jí prostě věřit, protože by mi nelhala…“- několikrát jsem se ptala, na základě „čeho“ by mi peníze nepřijali, kde to je…. několikrát…. odpověd nemám…. opravdu jedíná odpověď je „věř mi, je to tak, mám takové klienty, já to musím přece vědět“. A pak už jsem šlyšela jenom od jiných člený rodiny, že „nějraději mají takové chytrolíny, co musí všechno vědět“…. a popravdě jsem se poněkud urazila…. Nevím, co je na tom špatného, že tomu chci rozumět, když se jedná o moje peníze … a ne o jejich…..

      Jinak všechno je o vedení, pokud Tě vedení nutí lhát, je to špatné, ale děje se to, vím to…., jenom je fakt špatné, že to tak prochází…defaktu všude a všem… U nás v práci se taky „hrálo na čárky za zřízené služby“ …to bylo první… A až na druhém místě bylo, „jak jsi toho dosáhl“… Teda pokud to lhaní nebylo opravdu až přespříliš…. Prostě ten, co informace mírně zkreslil a přitom měl hodně zřízeno, ten byl hrdina, naopak ten, který sice poctivě vysvětlil, aby zákazník opravdu věděl, co „kupuju“, ale zřídil méně služeb, ten byl blbec… Přesně, jak píšeš…..defakto…. Každý se s tím musel srovnat sám, na co měl žaludek a co už mu bylo proti srsti… A teda každý měl opravdu tu hranici někde jinde…. Co jsem občas slyšela od kolegů… nestačila jsem se divit…

      To jen fakt – pro ty bezmezné důvěřivce, kteří stále myslí, že jim někdo chce poradit výhodně…. Já takdy dlouho manželovi vysvětlovala, že nikho nezajímá, jestli to bude vyhovovat zákazníkovi, ale hlavně aby vydělala firma… To se ještě dá pochopit… Ale třeba lékaři… Ono ani lékař tady není proto, aby nás léčil… Ale léčí nás proto, aby vydělal… To si taky spousta lidí neumí uvědomit… ale to už odbíhám někam trochu jinam….

      tak ještě jednou díky…

    • Lussy

      ctiradko,
      tak si pořád říkám, proč TY bys měla poradkyni něco dokazovat, ať ti ONA ukáže černý na bílým, že po naspoření 40 % cílové částky nesmíš dál spořit.
      Jinak s tím lhaním – nám třeba na poradě řekli, že je málo nových smluv a že máme začít lidi strašit, že se bude opět měnit zákon o st. spoření a opět k horšímu. Když jsem se zeptala, čím je to podloženo, tak se mi dostalo odpovědi, že se o tom mluví v parlementu. Takže já lidem nic takového neříkala, ale kolegové ano, a nosili samozřejmě smlouvy…

    • ctiradka

      Lussy, jenže jak jí může někdo z nadřízených podat tak špatnou informaci? Pořád mi přijde něco jiného, když někdo neřekne „celou pravdu“ (jako že neupozorní třeba na přepočítání úroků…apod….), než když někdo říká „lež“ (říká, že se něco stane a ono se to nestane).
      I když vím, že se to tak děje všude (nejen u spořitelen), ale prostě v každodenním životě, pořád mi to přijde dost nemorální. Ale to už je jenom takový „pobzdech“, s tím stejně ani ejdna nic neuděláme. Potom se mi ale nemůže NIKDO divit, že když jsem pracovala v prodejním kanále jedné velké firmy, že si informace desetkrát ověřím z více stran… to ale určitě poznáváš i na sobě….. Než si něco koupíš, objednáš, využiješ nějakou službu – nebo výhodnou nabídku, určitě hledáš, „co je za tím“…..

    • Lussy

      ctiradko,
      třeba ti to nedělá naschvál, ale její nadřízení jí dali takovu informaci a ona to trousí dál.
      Pořád jde jen o kšeft – o to aby sis navýšila smlouvu o nic jiného.

    • ctiradka

      Já prostě věděla, že jsem žádné takové info nenašla, jenom mě znepokojovalo, že ona si je tak jistá a tvrdí mi to opakovaně už vlastně od začátku roku… tak jsem pořád nevěděla, jestli jsem to já špatně pochopila, nebo jsem šlatně hledala…. Protože pořád nemůžu pochopit, jak mi to může tvrdit, opravdu si nemyslím, že by to dělala naschvál….

    • ctiradka

      Lussy, já ten článek taky četla, kdysi..jak sjem to hledala… Ale jak říkám, ona mi na všechno odpověděla, že to jsou bludy, že ona to přece dělá, tak ví.. že ty články jsou plné nesmyslů, že jsou podplacené, aby vypadaly dobře por nějakou spořitelnu….. že prostě tomu nemám věřit…

      Já stejně už byla rozhodnutá, že to „risknu“ a uvidím, jestli mi něco vrátí…. Jenom když se tady rozpoutala taková diskuze, tak jsem znovu oprášila „můj problém“ a zeptala se…

      babofko, právě, že to moc nejde změnit poradkyni, to by byl oheň na střeše…. Teda zatím to nejde, kdybych si chtěla brát třeba úvěr a ona by mi nechtěla vyjít vstříc, tak bych ji změnila… Ale zase kdybych brala úvěr, věřím, že by mi to zařídila…. akorát ty informace si musím prostě vždycky ověřit… ale zatím to není aktuální….

    • Lussy

      ctiradko,
      narazila jsem na zajímavý článek na Idnes. Je tam zajímavý fakt, a to, že na smlouvách z roku 2003 je naspořeno v průměru 40 % cílové částky a klienti buřinky mají na těchto smluvách dokonce naspořeno 60 % cílové částky…
      http://finance.idnes.cz/ukoncit-stare-stavebni-sporeni-nemusi-byt-dobry-napad-ppl-/spor.asp?c=A080930_131001_spor_bab

    • Lussy

      ctiradko,
      opravdu se neboj a spoř dál. 40 % cílové částky není opravdu hranice, kdy bys měla přestat spořit a byl v tom nějaký problém. Nedej se a spoř si dál, klidně příbuzné řekni, že je ti to jedno, že ti banka peníze vrátí a hotovo. Ona ti je opravdu nevrátí, to nesmí.

    • Markittka.P
      Markittka.P

      Děkuju…

    • Lussy, díky za článek a díky němu i za informaci, že mám skutečně dobrého (férového) poradce, protože všechny tyto fígle co se stavebka týče znám… Takže dle tvé definice poradců „blbce“… 🙂

      ctiradko, klidně spoř dál, mě tohle navrhl můj poradce sám, že mám dál spořit a tak další 2 roky spořím dle tvé rodinné poradkyně „nad plán“ 🙂 Takže spoř dál a mezitím si najdi novou šikovnou poradkyni… 🙂

    • ctiradka

      Lussy, já vím s tím stavebkem a chatou…. Já jen, že jsem chtěla pochopit rozdíl, tak jsem se jí ptala, ono i koupě bytu je možná varianta….. Ale zatím ne aktuální… takže vím, že s chatou je to jinak. Jenom jsem prostě chtěla, aby mi vysvětlila zákaldní info, abych věděla, proč chci ono.. Nejsem rozhodně člověk, který něco udělá jenom proto, že mu to někdo doporučil, já si informace ověřím, zvláště, pokud se jedná o moje nemalé peníze, že…. A to se s některými z rodiny setkalo s nepochopením, protože „ona“ tomu přece rozumí a když to říká, tak to tak je…kdežto já tomu přece nemůžu rozumět, protože v tom nepracuju a tak co do toho babrám…že…

      Tak a vrátím se zpět k mému „problému“… Jenom si ejště jednou ujistím… píšeš, že automaticky navýší cílovou částku…to se týká až toho, když přespořím 100procent vílové částky, žee? Nikoliv těch 40procent… To, že spořitelna automaticky navýší cílovou částku, to vím, na to jsem narazila, když jsem studovala ty obchodní podmínky… Je tam psáno, že to navýší automaticky a stáhnou si poplatky, i bez souhlasu klienta… To vím….

      Mě se ale pořád jedná o těch 40procent, kterými mi ona argumentuje… Prostě cílová je 300tis kč, když tam pošlu platbu za tento rok, tak překročím oněch 120tis kč (což je těch 40procent), nestane se tedy nic…Nikdo mi platbu nevrátí, nikdo mi stavebku nevypoví, nikdo mi nenavýší cílovou částku, protože jsem nepřespořila těch 100procent.. Je to tedy tak????

      Já Ti děkuju, fakt po této informaci „pasu“ už asi čtyři měsíce. Asi dva dny jsem ztrávila studováním materiálů… A jak říkám, protože je to rodina, nemůžu tak jednoduše smlouvu přetáhnout jinam, navíc u této spořitelny jsem nedohledala žádnou zákaznickou linku, abych tam zavolala a anonymně se zeptala. Všude chtějí číslo smlouvy… a zase nemůžu potopit rodinu tím, že ji prostě „napráskámL, že mi říká „bludy“…. Je to složité….

    • Lussy

      Bramborko,
      neboj, ještě pár dílů bude.

      Hannino,
      v tom není problém. Můžeš klidně spořit pár měsíců pár stovek na cílovou částku třeba 100 000 a pak navýšit třeba na milion a zažádat o úvěr na byt. Já to dokonce s klienty dělala tak, že mi nejdřív přinesli potvrzení o příjmu a až když jsem jim řekla, že na požadovanou výši úvěru mají dostatečné příjmy, sepsali jsem teprve smlouvu o stavebním spoření. Všechny st. spořitelny dnes mají úvěry s 0 % akontací, což v praxi znamená, že nemusíš mít vůbec nic naspořeno a hned můžeš žádat o úvěr. I když samozřejmě čím víc je na smlouvě, tím líp,ale podmínka to rozhodně není.

      ctiradko,
      ta tvoje příbuzná si asi plete pojmy s dojmy. Nevím jestli tě klame úmyslně nebo to prostě neví,ale nemá pravdu. Když se blížíš 40 % cílové částky, tak je to pro tebe dobrý, protože splníš jednu z podmínek pro přidělený (velice výhodný) úvěr. Ale žádná banka ti peníze v tvém případě nevrátí. Jo, některé banky to dělají ale až v případě, kdy bys přespořila celou cílovu částku. V tvém případě bys musela mít naspořeno 290 000 a poslat tam 18 000 a pak by ti banka mohla peníze odmítnout. Ale spořitelna u které jsem pracovala, to dělala tak, že peníze přijmula a automaticky navýšila cílovu částku na výši zůstatku, v tvém případě by to bylo 308 000.
      Ale docela jsi mě zaskočila s tím, kde pro to tvrzení najít podklady. Zatím jsem jen tak zběžně koukala a nic nenašla. Ale ze své praxe – měla jsem určitě desítky klientů, hlavně starších lidí, kteří měli na účtě jen o pár tisíc míň než je cílová částka. Jestli to nikde nevypátrám, budeš muset argumentovat nějakým pojmem třeba ze všeobecných obchodních podmínek. Tam je vždy definice cílové částky. Je tam uvedeno, že se skládá z vkladů účastníka, úroků od banky,státní podpory a přiděleného úvěru. Nikde ale není uvedeno, kolik co musí být, takže můžeš mít naspořeno 250 000,podporu 30 000, úroky 15 000 a nárok na úvěr tím pádem jen 5 000. Ještě popátrám a dám vědět.
      Jinak to, že to dělá 10 let není záruka odbornosti. Měla jsem kolegu, který do dělal 13 let a dodnes si plete úrok a úvěr a místo disponibilní zůstatek říká dismobilní a úspěšně tají, že neumí požívat email.
      A rozdíl mezi úvěrem ze stavebního spoření a hypotékou budu rozebírat v příštím článku. Ale rovnou ti můžu říct, že jestli scáníte chatičku, tak ti na ní žádná stavební spořitelna nepůjčí, na její koupi je možný si vzít jedině hypotéku (nebo kdyby byla levná třeba spotřebitelský úvěr).

    • ctiradka

      Bravo…už jsi mi vlastně odpověděla…. Já taky tak nějak věděla, že to tak je, ale pořád nechápu, proč mi to tvrdí… Nebo chápu proč, ale nemůžu to pochopit…. popíšu situaci…

      Naše „finanční poradkyně“ je člověk z rodiny, takže já ji věřila, že mi bude říkat „pravdu“ a ne „přikrášlenou pravdu“. Zjistila jsem, že to není asi úplně pravda, problém je, že když je to někdo z rodiny, těžko si budu převádět smlouvu někam jinam, že…

      Prostě máme starou smlouvu ještě z prosince 2003, cílová částka 300tis (dříve jsme měli méně, protože jsme neměli kdysi prachy, pak jsme zvedli a přišli o úroky, jak jsi psala výše, ale to už je jiná…taky jsme se divili…).

      Protože už máme po pětileté době spoření, ale peníze nepotřebujeme vybrat, spoříme dál (vkládáme celou částku jednorázově…). Problém je v tom, že když tento rok pošleme peníze, tak tím překročíme 40 procent cílové částky. Náš poradce mi vehementně tvrdí, že pokud přespořím 40 procent cílové částky, tak spořitelna mi může smlouvu vypovědět (což už jsem ji přesvědčila, že asi ne…), tak teDˇtvrdí, že mi spořitelna moje peníze nemusí přijmout…. Jako že já jim je pošlu a oni mi je pošlou zpět a nepřijmou mi je, čímž já nedostanu další dotaci… Chtějí mě tím donutit, abych zvedla cílovou částku… Ale já ji zvedat nechci, zatím úvěr brát nechceme, chceme jenom spořit, nevidím důvod, proč platit další poplatky a přepočítávat případně úroky….

      Takže ptám se, opravdu můžu spořit do 100procent své cílové částky, tedy do těch 300tis kč? Nebo je něco pravdy na tom, že spořitelna mi „může“ peníze nepřijmout a vrátit mi je (prostě si je budeme posílat tam a zpět, že… ale oni mi je vrátí třeba den před koncem roku a já už termín „nestihnu“…)..

      Já už kvůli tomu prostudovala tolik věcí, pročítala jsem smlouvu, obchodní podmínky, info na webu jak oficiální stránky, tak různé finanční servery, dokonce jsem si četla i zákon… a nic jsem nenašla.. Když jsem se ptala své „poradkyně“, na základě „ČEHO“ mi ty peníze můžou nepřijmout, že jsem NIKDE NIC nenašla, tak jenom pokrčila rameny a řekla, že neví, ale že to tak je, že už se jí to stalo u několika klientů…. Ptala jsem se už dvakrát, nenašla mi k tomu nic, jenom se tváří, že se v tom moc rýpu a že to taky není dobré… 🙁

      A já jsem z toho přešlá, protože jak jsem psala je to rodina, nechci být „hnusná“ a smlouvu si přetáhnout někam jinam, navíc k někomu neznámému… Ale pořád nechápu, proč mi to tvrdí, když ví, že si to zjišťuju…. Pořád uvažuju, jestli je třeba ona o tom přesvědčená, že to tak je, protože jí to někod nabulíkoval…. JInak podotýkám, že ona dělá poradce už asi 10let, není nováček, takže taky předpokládám, že by info měla mít…. A když jsem se jí třeba ptala, jaký je rozdíl mezi hypotékou a stavebkem (my už asi tři roky uvažujeme o koupi „chatičky“), tak mi na to bylo odpovězeno, že je „to složité a na dlouho, ale že stavebko je lepší a proto všem klientům doporučuje jedině stavebko“… taky mi bylo řečeno, že spoření bylo děláno na to, aby si lidi brali úvěry na bydlení a ne na to, abychom tam jenom šetřili, tak že se nemůžu divit, že mi ty peníze nepřijmou… Prostě takové ty „naučené kecy“.. A přitom si enmyslím, že by ona byla „dravec“, já si spíše myslím, že ona tomu sama věří, protože jí to tak někdo navykládal..enbo fakt nevím….

      Lussy, prosím o Tvůj názor… Díky…

    • Další rady nad zlato,už si je tisknu,abych je měla pěkně pokupě.Díky moc.
      Když jsi taková šikovná,dalo by se konkrétně založit stavební spoření a dejme tomu při měsíční částce 500kč a po půl roce žádat o úvěr na koupi bytu?

    • Bramborka

      Kočko, bravo, musím říci, že ten „pozapomenutý“ poplatek za navýšení (a posléze i za snížení ))-: ) se nás velice osobně dotýká… Řečeno nám to bylo až „po“, čert aby je…((((((-: Pokračuj, prosím dál((-:

    Co na to říkáte?

    Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

    Sdílet
    Sdílet
    TOPlist