Veg mňamky, které by mohli ocenit i ne-vegetariáni

Rubrika: Kulturní a literární tipy, Recepty, VD tipy

Když jsem byla těhotná, téměř ze dne na den mi přestalo chutnat mnoho potravin a přidala se i nevolnost z pachů řady jídel. Zejména jsem nesnesla maso. Ale co jíst místo něj? Kde najít nějaké zajímavé recepty?

Moje problémy s pachy a masem po několika měsících po porodu samy odezněly, ale touha poznat vegetariánskou kuchyni a nechat se inspirovat mi zůstala. Ovšem na zajímavé, dobře a kvalitně zpracované vegetariánské kuchařky jsem neměla štěstí. Když jsem poprvé otevírala další z nich, Vegmňamky nejen pro vegan(k)y, byla jsem zvědavá, zda konečně budu mile překvapena.

Autorkou knihy je novinářka, překladatelka a (jak jinak) veganka Martina Čermáková, která se veganské kuchyni věnuje již více než pět let. Ve své knize, kterou loni v létě vydalo nakladatelství Plot, se snaží představit tuto specifickou kuchyni jako záživnou, zajímavou a chutnou. Takovou, že ji ocení každý, nehledě na to, zda je veganem, lakto-ovo vegetariánem či „masožravcem“. Je tomu skutečně tak?

Po otevření knihy na mne čekala příjemná překvapení i mírná zklamání.

Kuchařka je rozdělena do osmi kapitol s tajuplnými názvy: Headlineři, Expresní mňamky, Na nesmrtelnost, … Na jednu stranu je to sice nápadité, na druhou ale není na první pohled jasné, kde hledat polévky, kde deserty a kde hlavní chody.

Na každé stránce najdete jeden recept, který autorka svými slovy stručně uvede. Čtenáři se tak dozví, co mohou od jídla očekávat, zda bude lehké, syté, na co si dát při vaření pozor, … Bohužel u receptu vždy chybí fotografie pokrmu. Ty jsou čas od času vloženy hromadně – několik listů fotek u sebe, s názvem jídla a číslem strany, kde je příslušný recept uveden. Bohužel ale jakýkoli systém chybí. Fotky jsou umístěny „na přeskáčku“, na konci knihy lze najít takové, které zachycují jídlo uvedené na prvních stranách kuchařky a naopak. Mnohem lepší by bylo, kdyby fotky jídel byly přímo vedle daného receptu.

Co se samotných receptů týče, oceňuji, že se jedná o „hrnkové“ recepty. Žádné nepříjemné odvažování surovin, veškeré množství je měřeno pomocí kávových lžiček, polévkových lžic a hrnků. Velmi praktické.

Bohužel se v receptech vyskytují ne zrovna běžně používané suroviny v takovém množství, že to může od vyzkoušení receptu odradit. Například ¼ hrnku sójového mléka, 2 lžičky misa, 2 lžíce melasy, 2 lžíce tahini, … Nezřídka se jedná o suroviny, z nichž využijete jen zlomek z celkového množství a zbytek vám zůstane netknutý. Pokud vás tedy vegetariánská kuchyně nenadchne natolik, že tyto ingredience zužitkujete v jiných receptech.

Pokud netušíte, co se skrývá pod slovy jako mirin, miso, quinoa, seitan a další, stačí nalistovat na konec knihy, kde je uveden přehledný seznam s vysvětlením, co to je a kde to můžete koupit. Také jsou připojeny nejrůznější tabulky a řada cenných informací. Dozvíte se informace o luštěninách i obilí, o jejich jednotlivých druzích a zpracování (v jakém množství vody se namáčí a jak dlouho se musí vařit). Nechybí tabulka s převody lžiček, lžic a hrnků na mililitry či tabulka, v níž je zachycena sezona vybraného ovoce, zeleniny a bylinek.

Při pročítání se vám může stát, že narazíte na některé nesrovnalosti. Například u tabulek s obilovinami a luštěninami je sice uvedeno, kolik šálků vody potřebujete, ale není uvedeno, na jaké množství obilovin, případně luštěnin, se toto vztahuje. Také, je-li v receptu zmíněna mouka, chybí informace, zda se jedná o hladkou, polohrubou či hrubou.

Mé dojmy z kuchařky jsou mírně rozporuplné. Na jednu stranu zdařilá grafická úprava, promyšlenost některých detailů (např. vysvětlivky neobvyklých názvů surovin), … Na druhou stranu výše zmíněné chybějící informace, chaos ve fotkách jídel, …

Každopádně je to zajímavá kuchařka, která může inspirovat i „masožravce“ a přinést něco nového do jejich kuchyně. A navíc – u sladkých desertů je přeci jedno, zda jíte maso či nikoli.

Aneb, jak je uvedeno na obalu knihy: Vždyť mlsní jsme přece všichni, nebo ne?


Vegmňamky nejen pro vegan(k)y

Vydalo nakladatelství Plot
Autor
: Martina Čermáková
ISBN
978-80-7428-065-8
Počet stran:
120
Formát:
A5
Vazba
: V8a (pevná)
Obrazová část
: barevné fografie
Vyšlo
: 21.07.2011

Knihu Vegmňamky nejen pro vegan(k)y si můžete objednat například zde.


Nakladatelství PLOT vzniklo v roce 1998 a zahájilo svou činnost jakožto malé rodinné nakladatelství literaturou zaměřenou na volný čas, kynologii a humoristickou beletrii. Od té doby prošlo několika změnami a tématickým vývojem. Začaly se průběžně rozvíjet ediční řady, nakladatelství začíná spolupracovat s mnoha českými autory, výtvarníky a pouští se i do literatury překladové.

V dnešní době vydává nakladatelství okolo 40 titulů ročně a tento průměr si chce udržet i nadále. Nejde nám o to, chrlit na již tak přesycený knižní trh desítky novinek měsíčně, ale spíše vyprodukovat kvalitní titul jak po stránce odborné tak po stránce výrobní.

Napsal/a: Markéta

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Anonymní

    čau lidi

    skvělé veganské recepty najdete v kuchařce Lenky Kořínkové, jsou to všechny „kytičkové“ recepty!

  • Markéto, díky za recenzi.
    Mě právě vždycky odradí jakmile má recept moc surovin a ještě k tomu neznámých.
    Přitom mi vegetariánská jídla moc chutnají, ale nemůžu se přes to přenést.
    Jednu vegetariánskou kuchařku mám, ale i když tam jsou obrázky krásné, tak z ní dělám jen pár receptů, právě kvůli množství neznámých surovin v jednom receptu.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist