Knížky Václava Čtvrtka baví děti i dospělé

Rubrika: Kulturní a literární tipy, VD tipy

Tento rok tomu bylo přesně sto let, co se tento významný autor, nejen pohádek pro děti, narodil. Je tedy i nezbytností připomenout si ho a zároveň vám nabídnout průřez jeho tvorbou.  Portál VašeDěti.cz ve spolupráci s nakladatelstvím Fragment a webem Klubknihomolů.cz po vás připravil inspiraci, třeba právě pro vánoční dárky…

Narodil se 4. dubna 1911, tento rok si připomínáme výročí právě sto let od jeho narození. I když bylo jméno Čtvrtek původně jen pseudonymem, přijal jej úředně v roce 1959 za jméno občanské.

Narodil se jako Václav Cafourek do rodiny účetního a redaktorky Československého rozhlasu, jeho maminka byla Vlasta Váňová, která mimo jiné psala i prózy pro děti.

Silně ho zřejmě ovlivnil jeho dědeček Václav Feyfar, který žil ve městě Jičíně. Sem se Václav Čtvrtek také nastěhoval i se svou matkou a bratrem. Když se vrátil do Prahy, věnoval se práci expedienta v městských knihovnách.

Zakotvil nakonec v Československém rozhlase, kde se věnoval dramaturgii pořadů s tématem pohádek, v roce 1960 se věnuje naplno spisovatelskému povolání.

Známe ho také jako autora mnoha příspěvků pro dětské časopisy. Spolupracoval například s Mateřídouškou, Sedmičkou pionýrů, Sluníčkem či s časopisem ABC.

Dostal se až k práci v televizi, kde se zrodily oblíbené večerníčky s neohroženým a spravedlivým Rumcajsem. Ty jsou oblíbené dodnes a jistě stojí za povšimnutí, že jej převzalo také asi třicet zahraničních stanic.

Rok 2011 byl vyhlášen pohádkovým rokem Václava Čtvrtka.

Václav Čtvrtek v nakladatelství Fragment

Nakladatelství Fragment se dlouhodobě zaměřuje na vydávání knih pro děti a mládež a tak se není čemu divit, že se v nabídce objevují i knihy Václava Čtvrtka s nádhernými ilustracemi Radka Pilaře, Josefa Lady či Zdeňka Millera.

Určitě bych chtěla jmenovat nejnovější knížku z produkce, která nese název Rumcajs. Je prvním z dílů známé trilogie Rumcajs – Manka – Cipísek. V prvním díle se děti dozvědí, jak se stal Rumcajs loupežníkem, jak utopil draka, jak vysadil duhu na nebe a ještě mnoho krásných příběhů.

Kromě Rumcajse tu ale najdete i další knížky, které bych vám ráda připomněla.

Inspirace pro vás

Ve spolupráci s partnerským webem Klubknihomolů.cz a samozřejmě s nakladatelstvím Fragment jsme právě pro vás připravili nejen typickou nabídku knížek z pera Václava Čtvrtka. Redaktorky portálu VašeDěti.cz zpracovaly recenze na tyto knihy a vy si můžete nyní přečíst a přemýšlet, jestli by se přece jen některá z nich nehodila jako krásný a kvalitní dárek pro vaše děti…

 

My tři a pes z Pětipes

Prožijte prázdninové dobrodružství, které znáte z televizní obrazovky. Napínavý příběh pražského kluka Tondy a party dětí z Pětipes, vesnice nedaleko Prahy, přináší kniha Václava Čtvrka. Tonda chce všem ukázat, jaký je rybář. Rád by ulovil velkého a prohnaného úhoře, kterého chce věnovat dívce svého srdce, Anče. Celé prázdniny jsou pro partu dětí jedno velké dobrodružství. A myslíte, že se Tondovi podaří nakonec úhoře ulovit?
Knížka pro děti od 9 let.

Recenze na knihu My tři a pes z Pětipes

Autor: Václav Čtvrtek

Fotograf: Ivan Minář
ISBN:
978-80-253-0556-0
Rozměry: 160×240
Počet stran: 160
Provedení: vázaná
Rok vydání: 2008

Knihu My tři a pes z Pětipes si můžete koupit se slevou zde.

 

Kočičiny kocourka Damiána

Prožijte spoustu báječných kočičích dobrodružství s kocourkem Damiánem, kterého znáte z televizních večerníčků! Knížka Václava Čtvrtka obsahuje příběhy oblíbeného kocourka Damiána a jeho kočičích přátel – bitevní kočky Pitipačky, pyšné kočky Terezy, hračkočkové kočky Jepiny a dalších kočičích kamarádů.
Knížka pro děti od 5 let.

Recenze na knihu Kočičiny kocourka Damiána

Autor: Václav Čtvrtek

Ilustrace: Veronika Čtvrtečková
ISBN
: 978-80-253-0563-8
Rozměry: 160×240
Počet stran: 72
Provedení: vázaná
Rok vydání: 2008

Knihu Kočičiny kocourka Damiána si můžete se slevou koupit zde.

 

Rumcajsova loupežnická knížka

Televizní večerníčky ožívají na stránkách knihy. Můžete se těšit na příběhy ze života známé rodinky z lesa Řáholce – Rumcajse, Manky a jejich synka Cipíska. Dozvíte se, Jak Rumcajs vyhnal z Řáholce dubové mužíky, postaral se o věžovou bránu, nebo šel Mance pro mašličkovou sponku. Knížka, doplněná klasickými ilustracemi Radka Pilaře, nesmí chybět v žádné knihovničce.
Knížka vhodná pro děti od 5 let.

Recenze na knihu Rumcajsova loupežnická knížka

Autor: Václav Čtvrtek

Ilustrace: Radek Pilař
ISBN: 978-80-253-0473-0
Rozměry: 160×230
Počet stran: 96
Provedení: vázaná
Rok vydání: 2007/2009

Knihu Rumcajsova loupežnická knížka si můžete se slevou koupit zde.

 

Čtení o vepříkovi a kůzleti

Kouzelné povídání z dílny Václava Čtvrtka o tom, jak spolu hospodařili vepřík a kůzle. Rohaté kůzle vaří a uklízí a kulaťoučký vepřík se stará o zahrádku. Chcete vědět, co se jim přihodilo, když pekli kaštany nebo když si pletli svetr? Knížka plná humorných příběhů vypráví také o tom, jak k nim přišlo jaro nebo jak se měli o Vánocích. S příběhy vepříka a kůzlete se také můžete setkat v televizních večerníčcích. Knížku ilustrovala Alena Ladová.
Knížka vhodná pro děti od 5 let.

Recenze na knihu Čtení o vepříkovi a kůzleti

Autor: Václav Čtvrtek

Ilustrace: Alena Ladová
ISBN: 978-80-253-0564-5
Rozměry: 165×240
Počet stran: 72
Provedení: vázaná
Rok vydání: 2008

Knihu Čtení o vepříkovi a kůzleti si můžete koupit se slevou zde.

 

Rumcajs

Pohádkové příběhy o loupežníku Rumcajsovi – jedné z nejznámějších postav Václava Čtvrtka a ilustrátora Radka Pilaře, kterou děti dobře znají i z televize. Rumcajs je prvním z dílů známé trilogie Rumcajs – Manka – Cipísek. V prvním díle se děti dozvědí, jak se stal Rumcajs loupežníkem, jak utopil draka, jak vysadil duhu na nebe a ještě mnoho krásných příběhů.
Kniha pro děti od 5 let.

Recenze na knihu Rumcajs

Autor: Václav Čtvrtek

Ilustrace: Radek Pilař
ISBN: 978-80-253-1330-5
Rozměry: 216×276
Počet stran: 104
Provedení: vázaná
Rok vydání: 2011

Knihu Rumcajs si můžete koupit se slevou zde.
 
 

Cipískova loupežnická knížka

Televizní večerníčky ožívají na stránkách knihy. Můžete se těšit na další příběhy ze života známé rodinky z lesa Řáholce – Rumcajse, Manky a především jejich synka Cipíska. Dozvíte se Jak Cipísek chránil jelení studánku, pomohl uspat ježka nebo střelil knížepánovi sojku. Knížka, doplněná klasickými ilustracemi Radka Pilaře, nesmí chybět v žádné knihovničce.
Kniha pro děti od 5 let.

Recenze na knihu Cipískova loupežnická knížka

Autor: Václav Čtvrtek

Ilustrace: Radek Pilař
ISBN: 978-80-253-0474-7
Rozměry: 167×230
Počet stran: 88
Provedení: vázaná
Rok vydání: 2007/2010

Knihu Cipískova loupežnická knížka se můžete se slevou koupit zde.
 
 

Cesty formana Šejtročka

Příběhy známé z televize. Šejtroček prožívá na svých cestách řadu dobrodružství i se svými kamarády – vodníkem Česílkem, valachem Žemličkou a dalšími. Dozvíte se jak se stal Šejtroček formanem, jak se mu polámalo kolo, jak zahrál loupežníkům pro radost, jak vezl ohnivého mužíčka na svatbu a mnoho dalších neuvěřitelných příběhů.
Kniha pro děti od 5 let.

Recenze na knihu Cesty formana Šejtročka

Autor: Václav Čtvrtek

Ilustrace: Zdeněk Miler
ISBN: 978-80-253-1211-7
Rozměry: 166×230
Počet stran: 144
Provedení: vázaná
Rok vydání: 2011

Knihu Cesty formana Šejtročka si můžete se slevou koupit zde.

 


Otázka pro vás:

Kterou knížku se zde uvedených byste si vybrali pro své děti? Máte nějakou z nich už doma?

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Co byste měli vědět, než koupíte dítěti první kolo

Pokud se chystáte koupit svému dítěti kolo, měli byste vědět, že při jeho výběru je nejdůležitější správná velikost. To

Čtu dál →

Víc energie a času na sebe i děti? Udělejte 2 věci a máte vyhráno!

Mít tak návod na to, abychom měly jako mámy na dítě více času, abychom mu nekřivdily, aby bylo samostatné,

Čtu dál →

[Soutěž] CD Playground English: Frog Biscuits

Písničky pro děti v angličtině pobaví i naučí. Na trh přichází novinka projektu Playground English. A 3 z vás

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist