Knížky Václava Čtvrtka baví děti i dospělé

Rubrika: Kulturní a literární tipy, VD tipy

Tento rok tomu bylo přesně sto let, co se tento významný autor, nejen pohádek pro děti, narodil. Je tedy i nezbytností připomenout si ho a zároveň vám nabídnout průřez jeho tvorbou.  Portál VašeDěti.cz ve spolupráci s nakladatelstvím Fragment a webem Klubknihomolů.cz po vás připravil inspiraci, třeba právě pro vánoční dárky…

Narodil se 4. dubna 1911, tento rok si připomínáme výročí právě sto let od jeho narození. I když bylo jméno Čtvrtek původně jen pseudonymem, přijal jej úředně v roce 1959 za jméno občanské.

Narodil se jako Václav Cafourek do rodiny účetního a redaktorky Československého rozhlasu, jeho maminka byla Vlasta Váňová, která mimo jiné psala i prózy pro děti.

Silně ho zřejmě ovlivnil jeho dědeček Václav Feyfar, který žil ve městě Jičíně. Sem se Václav Čtvrtek také nastěhoval i se svou matkou a bratrem. Když se vrátil do Prahy, věnoval se práci expedienta v městských knihovnách.

Zakotvil nakonec v Československém rozhlase, kde se věnoval dramaturgii pořadů s tématem pohádek, v roce 1960 se věnuje naplno spisovatelskému povolání.

Známe ho také jako autora mnoha příspěvků pro dětské časopisy. Spolupracoval například s Mateřídouškou, Sedmičkou pionýrů, Sluníčkem či s časopisem ABC.

Dostal se až k práci v televizi, kde se zrodily oblíbené večerníčky s neohroženým a spravedlivým Rumcajsem. Ty jsou oblíbené dodnes a jistě stojí za povšimnutí, že jej převzalo také asi třicet zahraničních stanic.

Rok 2011 byl vyhlášen pohádkovým rokem Václava Čtvrtka.

Václav Čtvrtek v nakladatelství Fragment

Nakladatelství Fragment se dlouhodobě zaměřuje na vydávání knih pro děti a mládež a tak se není čemu divit, že se v nabídce objevují i knihy Václava Čtvrtka s nádhernými ilustracemi Radka Pilaře, Josefa Lady či Zdeňka Millera.

Určitě bych chtěla jmenovat nejnovější knížku z produkce, která nese název Rumcajs. Je prvním z dílů známé trilogie Rumcajs – Manka – Cipísek. V prvním díle se děti dozvědí, jak se stal Rumcajs loupežníkem, jak utopil draka, jak vysadil duhu na nebe a ještě mnoho krásných příběhů.

Kromě Rumcajse tu ale najdete i další knížky, které bych vám ráda připomněla.

Inspirace pro vás

Ve spolupráci s partnerským webem Klubknihomolů.cz a samozřejmě s nakladatelstvím Fragment jsme právě pro vás připravili nejen typickou nabídku knížek z pera Václava Čtvrtka. Redaktorky portálu VašeDěti.cz zpracovaly recenze na tyto knihy a vy si můžete nyní přečíst a přemýšlet, jestli by se přece jen některá z nich nehodila jako krásný a kvalitní dárek pro vaše děti…

 

My tři a pes z Pětipes

Prožijte prázdninové dobrodružství, které znáte z televizní obrazovky. Napínavý příběh pražského kluka Tondy a party dětí z Pětipes, vesnice nedaleko Prahy, přináší kniha Václava Čtvrka. Tonda chce všem ukázat, jaký je rybář. Rád by ulovil velkého a prohnaného úhoře, kterého chce věnovat dívce svého srdce, Anče. Celé prázdniny jsou pro partu dětí jedno velké dobrodružství. A myslíte, že se Tondovi podaří nakonec úhoře ulovit?
Knížka pro děti od 9 let.

Recenze na knihu My tři a pes z Pětipes

Autor: Václav Čtvrtek

Fotograf: Ivan Minář
ISBN:
978-80-253-0556-0
Rozměry: 160×240
Počet stran: 160
Provedení: vázaná
Rok vydání: 2008

Knihu My tři a pes z Pětipes si můžete koupit se slevou zde.

 

Kočičiny kocourka Damiána

Prožijte spoustu báječných kočičích dobrodružství s kocourkem Damiánem, kterého znáte z televizních večerníčků! Knížka Václava Čtvrtka obsahuje příběhy oblíbeného kocourka Damiána a jeho kočičích přátel – bitevní kočky Pitipačky, pyšné kočky Terezy, hračkočkové kočky Jepiny a dalších kočičích kamarádů.
Knížka pro děti od 5 let.

Recenze na knihu Kočičiny kocourka Damiána

Autor: Václav Čtvrtek

Ilustrace: Veronika Čtvrtečková
ISBN
: 978-80-253-0563-8
Rozměry: 160×240
Počet stran: 72
Provedení: vázaná
Rok vydání: 2008

Knihu Kočičiny kocourka Damiána si můžete se slevou koupit zde.

 

Rumcajsova loupežnická knížka

Televizní večerníčky ožívají na stránkách knihy. Můžete se těšit na příběhy ze života známé rodinky z lesa Řáholce – Rumcajse, Manky a jejich synka Cipíska. Dozvíte se, Jak Rumcajs vyhnal z Řáholce dubové mužíky, postaral se o věžovou bránu, nebo šel Mance pro mašličkovou sponku. Knížka, doplněná klasickými ilustracemi Radka Pilaře, nesmí chybět v žádné knihovničce.
Knížka vhodná pro děti od 5 let.

Recenze na knihu Rumcajsova loupežnická knížka

Autor: Václav Čtvrtek

Ilustrace: Radek Pilař
ISBN: 978-80-253-0473-0
Rozměry: 160×230
Počet stran: 96
Provedení: vázaná
Rok vydání: 2007/2009

Knihu Rumcajsova loupežnická knížka si můžete se slevou koupit zde.

 

Čtení o vepříkovi a kůzleti

Kouzelné povídání z dílny Václava Čtvrtka o tom, jak spolu hospodařili vepřík a kůzle. Rohaté kůzle vaří a uklízí a kulaťoučký vepřík se stará o zahrádku. Chcete vědět, co se jim přihodilo, když pekli kaštany nebo když si pletli svetr? Knížka plná humorných příběhů vypráví také o tom, jak k nim přišlo jaro nebo jak se měli o Vánocích. S příběhy vepříka a kůzlete se také můžete setkat v televizních večerníčcích. Knížku ilustrovala Alena Ladová.
Knížka vhodná pro děti od 5 let.

Recenze na knihu Čtení o vepříkovi a kůzleti

Autor: Václav Čtvrtek

Ilustrace: Alena Ladová
ISBN: 978-80-253-0564-5
Rozměry: 165×240
Počet stran: 72
Provedení: vázaná
Rok vydání: 2008

Knihu Čtení o vepříkovi a kůzleti si můžete koupit se slevou zde.

 

Rumcajs

Pohádkové příběhy o loupežníku Rumcajsovi – jedné z nejznámějších postav Václava Čtvrtka a ilustrátora Radka Pilaře, kterou děti dobře znají i z televize. Rumcajs je prvním z dílů známé trilogie Rumcajs – Manka – Cipísek. V prvním díle se děti dozvědí, jak se stal Rumcajs loupežníkem, jak utopil draka, jak vysadil duhu na nebe a ještě mnoho krásných příběhů.
Kniha pro děti od 5 let.

Recenze na knihu Rumcajs

Autor: Václav Čtvrtek

Ilustrace: Radek Pilař
ISBN: 978-80-253-1330-5
Rozměry: 216×276
Počet stran: 104
Provedení: vázaná
Rok vydání: 2011

Knihu Rumcajs si můžete koupit se slevou zde.
 
 

Cipískova loupežnická knížka

Televizní večerníčky ožívají na stránkách knihy. Můžete se těšit na další příběhy ze života známé rodinky z lesa Řáholce – Rumcajse, Manky a především jejich synka Cipíska. Dozvíte se Jak Cipísek chránil jelení studánku, pomohl uspat ježka nebo střelil knížepánovi sojku. Knížka, doplněná klasickými ilustracemi Radka Pilaře, nesmí chybět v žádné knihovničce.
Kniha pro děti od 5 let.

Recenze na knihu Cipískova loupežnická knížka

Autor: Václav Čtvrtek

Ilustrace: Radek Pilař
ISBN: 978-80-253-0474-7
Rozměry: 167×230
Počet stran: 88
Provedení: vázaná
Rok vydání: 2007/2010

Knihu Cipískova loupežnická knížka se můžete se slevou koupit zde.
 
 

Cesty formana Šejtročka

Příběhy známé z televize. Šejtroček prožívá na svých cestách řadu dobrodružství i se svými kamarády – vodníkem Česílkem, valachem Žemličkou a dalšími. Dozvíte se jak se stal Šejtroček formanem, jak se mu polámalo kolo, jak zahrál loupežníkům pro radost, jak vezl ohnivého mužíčka na svatbu a mnoho dalších neuvěřitelných příběhů.
Kniha pro děti od 5 let.

Recenze na knihu Cesty formana Šejtročka

Autor: Václav Čtvrtek

Ilustrace: Zdeněk Miler
ISBN: 978-80-253-1211-7
Rozměry: 166×230
Počet stran: 144
Provedení: vázaná
Rok vydání: 2011

Knihu Cesty formana Šejtročka si můžete se slevou koupit zde.

 


Otázka pro vás:

Kterou knížku se zde uvedených byste si vybrali pro své děti? Máte nějakou z nich už doma?

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze: Štěpán Kobliha není žádná bábovka

Kniha od spisovatelky Ivy Geckové Štěpán Kobliha není žádná bábovka, jež vydalo nakladatelství Grada, strhne všechny své malé čtenáře

Čtu dál →

3 tipy na pohodový nákup s dítětem

Ať to odkládáte, jak chcete, stejně se tomu úplně nevyhnete. Do obchodu s dítětem aspoň jednou za čas musíte. A

Čtu dál →

Recenze: Sourozenci – o spravedlivé výchově

Snaha o aplikování spravedlivé výchovy mezi naše potomky někdy bývá velkou zkouškou nervů, a leckdy i těžko rozlousknutelným oříškem. A právě

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist