Zvládejte svoje neposedné děti s lehkostí jako tátové!

Rubrika: Kulturní a literární tipy, Určeno pro tatínky

Jdou vám děti na nervy? Křičí tak, že vám asi brzo praskne hlava? Sežeňte si špunty do uší a jednu prima knížku. Jmenuje se Tátologie aneb příručka pro začínající tatínky, kteří nechtějí brzy skončit.

Tátologie, nakladatelství Mladá fronta

Autor Pavel Brycz je zasloužilý otec tří kluků, takže moc dobře ví, zač je toho loket! Nejenže na vlastní kůži otestoval, co krocení takové tlupy obnáší, ale umí nám to naštěstí i s velkou nadsázkou podat. Až ta vaše dravá zvěř konečně večer usne a vy se stočíte s jeho nejnovější knížkou do klubíčka, po pár přečtených stránkách vám ty oddychující mrňata budou připadat jako malí andílci. A dokonce se začnete těšit na další den s nimi. Protože v knize najdete hromadu rad pro všední i nevšední dny a jako bonus navíc jednu neocenitelnou věc: zjistíte, že v tom nejste sami! A víme přece, že sdílené trápení je hned poloviční:-)

Víte například, že i nastávající tatínek může trpět těhotenskými obtížemi?! A co potom s nimi? Anebo takhle cestování s dětmi, to je přece chuťovka s pořádnou dávkou adrenalinu. Máte při každém balení pocit, že TOHLE už nikdy víc absolvovat nebudete? Ale budete, vlastních dětí se jen tak nezbavíte. Budete si muset zvyknout a pro první pomoc koukněte i do knížky, co v takové situaci radí zkušený otec. No a Vánoce, prázdniny, dovolená… To jsou přece samé třeskuté situace. Pro jistotu se připravte v předstihu a s notnou dávkou nadhledu. Další kámen úrazu – domácí mazlíčci: „Tatí, my bychom chtěli nějaké zvířátko!“ To je teprve opravdu prekérní situace! A nakonec ještě puberta…

„Jednou se i nejandělštější dítě – to naše! – postaví autoritě. I my, dnešní tatínci, jsme se nedávno v kostýmech zombíků z gothic punku pouštěli kanibalsky do vlastních rodičů a za věk přes náct bychom udělovali výjimečné tresty. Lze se vůbec vyhnout uragánu hormonů svých dětí?! Jedinou zaručenou metodou, jak se vyhnout pranýřování pubertálními dětmi za chyby, nedostatky a omyly, jež by se vám styděl vyčíst i ten nejupřímnější psychoanalytik, je nepořídit si žádné potomky. I muži s touhou rozsévače, kteří by zanesli kamsi kukaččí vejce, by se měli mít na pozoru. Puberta je věk, kdy si dítě svůj genetický zdroj najde, a poznat svého syna a dceru až v tomto věku hraničí s nebezpečným hazardováním. Zůstat ovšem programově bezdětným je jako jet na safari a nepotkat žádnou divou zvěř. Bezpečné, ale smutné.“

A máte přece jen po celém tom denním kolotoči chuť na trochu rozjímání? Není problém, ve druhé části knihy najdete pár milých povídek o tatíncích, dětech a rodině. Některé jsou trochu hořkosladké, ale o to krásnější.

„Když jsem se já rozhodl, že se narodím, tak zrovna končila druhá třetina toho slavného zápasu s Kanadou a maminka koukala na televizi a fandila a u ucha měla mobil a volala tatínkovi, který jásal a sděloval jí, co se děje na ledě, jako by to ona sama neviděla v televizi, a ona mu nechtěla kazit radost, protože říká, že si muži strašně rádi povídají o tom, co všichni jasně vidí, a tak mu až teprve úplně na konci toho pekelně dlouhýho hovoru, co se jmenuje monolog a maminka ho jako volající musela zaplatit, i když jí tatínek nenechal doříct ani půl slova, skočila tatínkovi do řeči a povídá mu, že má pocit, jako by to na ni přišlo. Tatínek byl zaskočený, neměli jsme auto, letadlo ani vrtulník, navíc se hrála teprve druhá třetina, takže nevěděl, co si počít.“

Knížka je sice primárně určená spíš tatínkům, ať novopečeným nebo zasloužilým. Ale ani maminkám nebude k zahození. Bolavou hlavu z dětí mívají občas přece všichni. A hlavně si po přečtení uvědomíte to, co nám v tom stereotypním rodičovském kolotoči často uniká. Totiž, že s dětmi se dá úplně všechno, stačí chtít. A že největší cennost v životě, jakou jste kdy mohli získat, je pohodová funkční rodina a pár zlobivých, ale šťastných dětí. A to přece potřebují slyšet jak maminky, tak tatínci.


Tátologie

Vydalo nakladatelství Mladá fronta

Autor: Pavel Brycz
Počet stran
: 240
Vazba
: Vázaná bez přebalu
Rozměry
: 130 x 200
ISBN
: 978-80-204-2320-7
Rok vydání
: 2011

Knihu Tátologie si můžete koupit například zde.


Divize Knihy vydavatelství Mladá fronta je v současné době nejstarším kontinuálně fungujícím vydavatelem knih v České republice. Na knižním trhu působí od roku 1945.
Věnuje se zejména překladové beletrii, která tvoří asi polovinu knižních titulů, populárně-naučné literatuře, literatuře faktu, a knihám pro děti a mládež.

Vydává však i literaturu z oblasti sci-fi a fantasy, cestopisy a historické romány nebo obrazové publikace encyklopedického charakteru. Na trh ročně uvede kolem 200 nových knih.

Napsal/a: Anna Meszarosová

Toto taky stojí za přečtení!

Nevítaní hosté v ústní dutině

Malé oválné vřídky trápí až 25 % populace. Objevují se v ústech nečekaně, ale ti z vás, kteří se s afty

Čtu dál →

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • koska

    Myslím, že tuto knihu, ačkoli určenou především tatínkům, si přečtou spíše maminky. Tatínkové si neradi nechávají radit.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist