Zkuste si izolovat DNA z banánů!

Rubrika: Akce pro děti, Kulturní a literární tipy

Národní muzeum připravilo pro návštěvníky na sobotu 21. dubna ve své Nové budově zážitkový Den s vynálezci a vynálezy ve spolupráci s Mendelovým muzeem Masarykovy univerzity. Chcete se podívat, jak vypadají rostliny zevnitř nebo izolovat DNA z banánů? Pokusíte se poškrábat teflonový povrch diamantem nebo ochutnáte indiánka, který prošel vakuem? Víte, co je to genetika a jak pracuje paleontolog? Na všechny tyto i mnoho dalších otázek naleznete odpověď, pokud v sobotu vyrazíte za poznáním na výstavu Vynálezci a vynálezy do Národního muzea. Navštivte nás a rozhodně se nebudete nudit!

Pro všechny děti, rodiče a prarodiče je v Nové budově Národního muzea připravený program plný zážitků a poznání. Vyzkoušejte si na vlastní kůži přístroje, které používají skuteční vědci. Poznejte vynálezy, které posunuly hranice lidského poznání do zcela nových dimenzí. Pro menší návštěvníky do 12 let je v průběhu celého dne připravená zajímavá soutěž Objev ve výstavě víc než ostatní.

Program Dne s vynálezci a vynálezy:

10.15 – 11.15   Vynálezy, které pomáhají zkoumat život v geologické minulosti
Poznejte, jak současní paleontologové používají pro studium zkamenělin moderní přístroje, ale i neobvyklé pomůcky. Dozvíte se, k čemu slouží pobělovačka a jak se pracuje se skenovacím elektronovým mikroskopem.

10.30 – 11.30   Komentovaná prohlídka výstavy Vynálezci a vynálezy s její autorkou PhDr. Vandou Marešovou

11.15 – 12.30   Tajuplný mikrosvět
Zajímá Vás, jak vypadají rostliny uvnitř? Jaké procesy se v nich odehrávají? Co dělají buňky listů a jak rostou kořeny? Přijďte a sami za pomoci binokulárních lup a mikroskopů objevíte krásu světa rostlin.

13.00 – 14.00   Astronomické vynálezy
Zjistěte, jak poznávání vesmíru a rozvoj kosmonautiky vedly k různým vylepšením v běžném životě, jako jsou světelné zářivky či teflonové pánve. Můžete si zkusit poškrábat upravený křemíkový povrch nožem či diamantem, ulomit si kousek křemíkového krystalu, zažít sílu gyroskopického momentu nebo ochutnat indiánka, který prošel vakuem.

14.00 – 15.00   Přednáška Po stopách lidstva aneb co dala antropologie a medicína světu

Slyšeli jste už někdy jména Janský, Hrdlička nebo Bertillon? Poodhalte tajemství těchto vědců, kteří se snažili dozvědět co nejvíc o nás – lidech.

od 15.00   Jak byly objeveny zákony dědičnosti

Nevíte, co je to DNA nebo genetika? Odborníci z Mendelova muzea vám vše vysvětlí a seznámí vás s jejím zakladatelem. Sami si pak můžete vyzkoušet izolaci DNA z banánů.

Více na www.nm.cz.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Jak vybrat ty pravé plenky pro novorozené miminko?

Očekávání miminka sebou nese spoustu radosti, ale také rozhodování a nákupů. Jednou z věcí, bez kterých se určitě neobejdete,

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist