Za dobrodružstvím s DeTeKTiVy

Rubrika: Kulturní a literární tipy

V partě kluků je vždy o zábavu postaráno. Někteří hrají fotbal, jiní jezdí na kole nebo hrají hry na počítači. Pětice hrdinů z knihy DeTeKTiVové, vydané nakladatelstvím Grada, však najde jinou společnou vášeň – objasňování zločinů.

Sourozenci Tomáš a Kuba Vaňkovi se přestěhovali s rodiči do nového domu a hned první den se na hřišti seznámili s Tadeášem, Danem a Vaškem. Ve škole během přestávky pak našli i vhodné jméno pro jejich tajný klub. Název DeTeKTiVové vznikl z jejich jmen. První případ na sebe nenechá dlouho čekat. Jsou svědky krádeže obrazu v muzeu a jejich postřeh i schopnosti nakonec přispějí k vyřešení celého případu.

Jaké postupy chlapci zvolí při hledání zločinců, to si už budete muset přečíst sami v knize, kterou vřele doporučuji pro všechny děti, které začínají číst nebo nemají rády dlouhé texty. Ačkoli kniha vychází v samostatné edici Detektivové, celkově mi velmi připomíná předchozí díla autorky Zuzany Pospíšilové z edice Čtení pro prvňáčky. Obou edic si velice vážím, neboť z mého pohledu svým celkovým zpracováním jsou cestou, jak děti opět přimět k četbě.

Text je dostatečně veliký, příběh je členěný do většího množství krátkých kapitol. Ilustrace Markéty Vydrové podtrhují text a zpříjemňují celkový zážitek z knížky. Ačkoli v porovnání s jinými knihami jsou kapitoly poměrně krátké, většinou dvě stránky i s ilustrací, nabízí čtenáři vždy dějově ohraničený úsek. Z nadpisu lze většinou vyčíst, čemu se kapitola bude věnovat (např. Stěhování, Pátrání zahájeno, Výslech, Na stopě nebo Dopadení).

Pokud chce rodič ozkoušet ratolest, zdali knihu opravdu četla, může využít kapitoly „Pár detektivních otázek“. Najdete v ní otázky na děj či některé podrobnosti z příběhu, samozřejmě společně s odpovědí.

Jelikož je tato kniha do jisté míry i jakousi předmluvou k dalším knihám a dobrodružstvím, nechybí na konci i základní informace o hlavních hrdinech. Dozvíte se tu nejen o oblíbených sportech, jídle či koníčcích, ale i stručné seznámení s rodinami a plány chlapců do budoucna.

Při představení detektiva Dana autorka píše: „…detektivní pátrání není pro mimina, a pro holky už vůbec ne.“ V tomto směru se poněkud bojím, že tato série knih bude věnována spíše chlapcům. Od autorky bych spíše očekávala, že příběh postaví tak, aby byl čtenářsky zajímavý nejen pro chlapce, ale i děvčata. Dívky by příběh asi tolik nestrhl, neboť v knize chybí nějaká osoba, do které by se mohly právě ony vcítit.

Překvapilo mne, že v porovnání s knihami z edice Čtení pro prvňáčky, se tento titul ještě poněkud ztenčil. Příběh se vešel na 46 stránek a dalších deset je věnováno již zmiňovaným detektivním otázkám a představením DeTeKTiVů. Vazba knihy se mi moc líbí a zároveň ve mně vyvolává myšlenku, zdali by brožovaná verze nebyla lepší i z hlediska cenové dostupnosti. Přeci jen očekávám, že čtenáři, které příběh oslovil, neskončí pouze u tohoto prvního dílu.

Celkově hodnotím tuto knihu Zuzany Pospíšilové jako velice zdařilou. Doporučila bych ji všem chlapcům prvního stupně základní školy. Zároveň však věřím, že příběhem upoutáte i předškoláky. Celé edici Detektivové přeji hodně čtenářů a sama za sebe se těším na další příběhy Dana, Tomáše, Kuby, Tadeáše a Vaška!


DeTeKTiVové

Vydalo nakladatelství Grada

Autorka: Zuzana Pospíšilová

Ilustrace: Markéta Vydrová
Formát:17×22 cm, 56 stran
ISBN:
978-80-247-3942-7
Vyšlo:
11.06.2012

Knihu DeTeKTiVové si můžete objednat například zde.

Prolistovat si knihu můžete zde.


Knihy s logem GRADA vycházejí v České republice již od roku 1991.V její produkci jsou tituly s právní tématikou, knihy ekonomické, tituly z oblasti financí a účetnictví, manažerské tituly, psychologické, zdravotnické, knihy s počítačovou tematikou, o architektuře a stavebnictví, knihy technické z nejrůznějších oborů a profesí.

Tuto pestrou škálu doplňuje i naučně odborná literatura, která nabízí řadu publikací s velkým záběrem pro denní praktický život.

Napsal/a: Bohumila Hanáková

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy pro péči o pleť: jak se zbavit akné v těhotenství

Jak často přemýšlíte o tom, jak hormony ovlivňují stav vašeho těla? Chápeme, že v běžném životě tomu zvláštní pozornost

Čtu dál →

Zdravé potraviny během kojení vhodné pro maminku i dítě

Kojení je velmi důležitá součást vývoje každého miminka. Prostřednictvím mléka předává maminka svému dítěti potřebné živiny, a proto je

Čtu dál →

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • Pingback: Nakladatelství Grada vydalo publikaci Hravá písmenková škola | VašeDěti.cz ()

 • bokul

  No, takhle – já ji četla dvěma dětem sousedovic dcerce, a Davídkovi (jsou od sebe o 14 dní), a oba nadšeně poslouchali a vydrželi. A není divu, kapitoly jsou krátké, děti koukají na obrázky, samozřejmě k tomu může rodič, který předčítá dodat spoustu dalších informací. Davídek je strašně zvídavej, takže ho zajímalo jak se dělá odlitek stopy – Anička spíše poslouchala, je taková klidnější a je ráda, když jí někdo čte.

  Nicméně co se týče opravdu cílové skupiny čtenářů, opravdu si myslím, že děvčátkům tam nutně bude chybět nějaká hrdinka děvče. Ale kdo ví, třeba na to autorka pamatovala v dalších dílech. Docela se na ně těším.

  Zuzana Pospíšilová píše nejen pro Gradu, ale i pro Portál (možná pro další nakladatelství) a celkově se mi její knihy opravdu líbí.

 • bamiska

  bokul tak to před klukama smekám že vydrží u čtení, Honzík ani náhorou prohlížíme obrázky ale čtení zatím nezavírá….ale určitě si název poznačím myslím že je to hezké klučičí čtení

 • Knížka vypadá zajímavě, my teď čteme Kouzelný meč Abbadon, tak uvidíme, třeba se necháme inspirovat co dalšího číst 🙂

 • bokul

  Bamisko, knížku opravdu vřele doporučuji. Předčítala jsem jí dvěma dětem ve věku 3,5 roku a oběma se líbila.

 • bamiska

  hezky napsaný článek a vypadá to jakou poutavé čtení….a já i vítám že třeba i jen pro kluky….jsou i nkížky které se hodí více pro děvčata, přeci jen ty zájmy jsou rozdílné….no a jako mamča tří rarachů vítám

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist