Vzdor patří k věku, pojďme to zkusit pochopit a účelně řešit

Rubrika: Kulturní a literární tipy, Vývoj a výchova batolete, Vývoj a výchova předškoláka

Stává se vaše dítě osobností? Nechce samo spát, jíst, kouše, vzteká se… Utváření osobnosti je skutečně někdy až moc pestré a kdo jiný s tím dítěti pomáhá, než my rodiče. Hezké je, že se toto období nazývá období vzdoru ;-). Vyzkoušíme nějaké rady a tipy?

Nakladatelství CPress vydalo ve společnosti Abatros Media a. s. knihu Výchova v období vzdoru. Zaujal mne už samotný název, protože právě v tomto období se nachází můj syn. Dalším lákadlem byla autorka Annette Kast-Zahn, psycholožka a maminka tří dětí a autorka několika publikací o výchově. Anotace knihy slibovala kvalitní rady od zkušeného člověka jak v teorii, tak v praxi.

Kniha je určena pro rodiče dětí od 1 roku do 6 let. Rozčlenění do dvou částí je velmi účelné. Při čemž v první, nazvané „Teorie“ se dostáváme i do kůže dětí a snažíme se jejich jednání pochopit. Velmi jsem ocenila vývojové milníky v chování a co se mi líbí opravdu hodně, je zmíněno již na obálce „Jak dát dítěti vše, co potřebuje, ale ne vše, co chce.“.

Popsat vše, co obsahuje kapitola „Praxe“ v jedné recenzi se mi asi nepodaří, ale skutečně jsem tu našla vše, co nastává v tomto věku za potíže.
Vzdor ze vzteku a silné vůle – když dítě něco chce, nebo naopak nechce něco provést, kousání a bití ostatních, agresivní chování i „trable“ sourozenectví.
Vzdor ze strachu – vyžadování maminčiny přítomnosti, nedůvěra v sebe, ostýchavost, fantazie, úzkosti a fóbie.
Vzdor při spánku, jídle a hygieně – zde si možná každý najde ten kousíček, který dítěti „nevoní“.

Na okraji stránky je vždy v rámečku vypíchnuto to důležité.
Co se týče stylu psaní, řekla bych, že i tady platí „opakování matka moudrosti“, ale při čtení mi to u tohoto druhu knihy nevadilo, spíš jsem to uvítala. Text je srozumitelný, příp. termíny jsou vysvětleny. Kniha je velmi přehledná, snadno v ní okamžitě najdete radu právě pro vaši nesnáz.
Začátek knihy zahrnuje i dotazník pro zjištění, jak je na tom naše dítě i my. V tomto nic moc nevidím, protože otázky ani vyhodnocení mi nepřijdou vzhledem k rozsahu věku (1-6let) objektivní a nějak směrující. Možná tak až pro pětileté dítě, ale tam předpokládám, že pokud dítě třeba samo neusíná a odmítá jíst, tak rodič nepotřebuje test, aby to zjistil.
Také je součástí knihy plakát na plán odměn, který v podstatě zahrnuje vždy nějaký cíl (př. úklid hraček) a za to dítě dostává samolepky, nebo značky. Za více může dostat nějakou „opravdovou“ odměnu. Je správné napsat „může“, protože s tímto třeba já nesouhlasím. Uklízení by měla být (dle mě) automatika a ne nějaké zásluhy. Ač miluji tabulky, tak tato mě nijak nenadchla a nepovažuji ji za nějak přínosnou.

Celkově se mi kniha líbila. Nejvíce jsem ráda za pochopení právě vzdorovitého chování a nějaké rady, i když si zase samozřejmě každý vybere, s čím souhlasí a s čím ne. Jak už jsem se zmínila, tak dotazník ani tabulka na odměny mě nenadchly, ale někomu se to může líbit a děti to třeba uvítají.

Knihu doporučuji, protože je pravda, že vedle účinných rad se člověk zamyslí a lépe pochopí své dítě.


Výchova v období vzdoru

Vydalo nakladatelství CPress

Autorka: Annette Kast-Zahn
Počet stran: 128 stran + 2 stran příloha
Formát: 148×210 mm – brožovaná lepená
Vyšlo: 01.08.2012

Knihu Výchova v období vzdoru si můžete objednat například zde.

Ukázkovou kapitolu si můžete přečíst zde.


Nakladatelství CPress pružně reaguje na vzrůstající popularitu oborů v oblasti odborné a populárně-naučné literatury. Systematicky tak rozšiřuje svou knižní nabídku zejména v oblastech knížek pro nejmenší, cestování, historie a military, hobby, auto-moto, zdraví a životní styl, příroda a zahrada, umění a kultura a technika a věda.

Novým knižním oborem, který si už pevně vydobyl své místo v našem nakladatelství, jsou kuchařky, jak pro dospělé tak i pro děti.

Napsal/a: Marie Busolíni

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • MarieB

  Děkuji, v pohodě, najdu si to 😉

 • MarieB bylo to v časopise Reflex, jenom teď nevím z kterého. Jestli chceš tak to najdu.

 • MarieB

  Nuninko tak tyhle otázky se mi také líbí :-)a dle mě je na tom hodně pravdy, samozřejmě si nenechat dítě přerůst přes hlavu, ale i já jsem třeba nervózní, když chchi jít brzy spát, ale nemohu usnout a jíst něco, co mi moc „nejede“?…
  Asi si nevzpomeneš, co to bylo za článek, že? Za odkaz, nebo směr bych byla ráda, ale není to nutné, jen pokud víš.

 • Vybavuje se mi, jak jsem četla nedávno názor nějakého doktora:
  Proč by mělo dítě jíst, když zrovna nemá hlad?
  Pro musí jíst to co mu opravdu nechutná?
  Proč má jít spát, když ještě není unavené?
  Proč? Protože to my po nich chceme.Myslím, že bychom se nad tím mohli zamyslet a některé věci přehodnotit.

  Zajímavá knížka.

 • MarieB

  Jo tak musím souhlasit Bamisko…sestra má puboše a taky by knihou nepohrdla 😉 🙂

 • bamiska

  jejda úžasné to období i když je sice vytyčená hranice kdy se dostavuje…mám pocit že jak do ní dítko hupsne už se s ním vleče po celou dobu jen v trochu jiných podobách 😀 😀 😀

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist