Vydejte se s Nigelem Marvenem za tučňáky

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Je říjen, jaro začíná.

Že jsem se pomátla? Ne, jen jsem se prostřednictvím Nigela Marvena vypravila do ledových vod Antarktického oceánu pozorovat tučňáky během jarního hnízdění. A na jižní polokouli trvá jaro od října do prosince…

Možnost vydat se na takovou výpravu máte i vy, a to díky třem DVD s názvem Nigel Marven a tučňáci.

Každé DVD obsahuje dva přibližně třičtvrtěhodinové dokumenty.

DVD 1

Ve vodách Antarktidy (44:22)

Hledání krále (45:21)

DVD 2

Přesně na jih (45:04)

Mezi ledovci (44:57)

DVD 3

Léto v Antarktidě (45:03)

Dobrodružství s tučňáky (46:30)

Hlavními aktéry jsou tři druhy tučňáků – tučňák patagonský, tučňák žlutorohý a tučňák oslí. Záměrem průvodce Nigela Marvena bylo vybrat za každý druh zástupce – pár tučňáků, sledovat jej v průběhu šesti týdnů při námluvách, stavění hnízda, péči o mláďata, sledovat jejich chování mezi „sousedy“ v kolonii, obranu před predátory lačnými po jejich vejcích a mláďatech.

Ale jak už je zvykem u Nigela Marvena, nezůstane jen u sledování tučňáků. Vedle nich poznáte i další ptačí druhy – např. albatrosy, buřňáky či chaluhy, ale i mořské savce – rypouše sloní, lachtany a tuleně.

Sledujeme jejich souboje o teritorium a o samice, porod a péči mládě.

Dozvíme se, jak se do oblasti dostali živočichové z opačného pólu země – sobi.

Dozvíme se také o nebezpečích číhajících jak na mořské savce, ale i tučňáky a jiné mořské ptáky na moři, v podobě rybářských sítí a háčků.

A nesmím zapomenout na velice zajímavé záběry pod mořskou hladinou.

Prvních pět dokumentů tvoří jeden celek, díly na sebe navazují. Ale pokud budete sledovat náhodně jeden vybraný, či mezi sledováním uběhne delší doba a vy už si nebudete přesně vybavovat, co bylo v předchozím díle, nevadí – předchozí události jsou ve zkratce připomínány. Pátý díl – Léto v Antarktidě – je v podstatě shrnutím celého dokumentu. A na jeho konci čeká  – dle mého – příjemné překvapení.

A právě toto neustálé opakování a vracení se do doby předcházející bych dokumentu trochu vytkla – plnilo svůj účel, ale stálo by za to jej poněkud zredukovat. Dokument by nabral svižnější spád.

Ale můj dojem může pramenit z toho, že já jsem všechna DVD shlédla v krátkém sledu, s malým časovým odstupem mezi jednotlivými díly. Kdybych jej sledovala na televizním kanále, pro který byl původně zpracován, třeba v týdenním odstupu, asi by mi zpracování přišlo odpovídající.

Šestý dokument Dobrodružství s tučňáky je samostatný, což je patrné i z odlišného provedení dabingu.

Tento dokument jakoby shrnoval pět předchozích částí, v základních informacích se shoduje, jen nezachází až do takových podrobností (jako vyhledání a pojmenovaní zástupci jednotlivých druhů tučňáků).

Přestože je šestý dokument mnohem kratší ve srovnání s celkovou délkou pěti předcházejících, uvidíme spoustu úžasných záběrů, které se do prvních pěti částí nedostaly.

Sečteno a podtrženo – DVD s Nigelem Marvenem opět přináší jeho příznivcům a milovníkům přírody unikátní záběry ze života tučňáků a dalších obyvatel antarktické oblasti a v neposlední řadě i spoustu zajímavých informací.


A na závěr jedna perlička – Nigel Marven na začátku prvního DVD mluví o tom, že na vlastní oči sledoval již 13 ze 17 existujících druhů tučňáků.

V jedné chytré knížce o tučňácích (VESELOVSKÝ, Zdeněk. Zvířata celého světa 10. Tučňáci) jsme s manželem napočítali druhů 18. Stejné číslo se dá vyčíst i na stránkách Wikipedie.

Vyvstává otázka, kdo se mýlí – literatura nebo Nigel Marven?

Třeba mezi vámi bude někdo schopen tento rozpor vysvětlit…


N. Marven a tučňáci kolekce /3DVD/

Hrají Nigel Marven
Režie
Matthew Wright
Velká Británie 2006
Délka
: 3 dvd celkem cca 295 min
Zvuk
: originální anglický, dabing český
Formát
: 16:9
Přístupný:
od 12 let

DVD Nigel Marven a tučňáci – kolekce 3 DVD si můžete koupit například zde.


Společnost Intersonic je distributorem DVD pro děti i dospělé. V nabídce najdete také cestopisné filmy, drama, romantické filmy a pro děti animované filmy i mnoho dalšího.

Nabídku naleznete na www.klikfilm.cz.

Napsal/a: Jarmila Vrkošová

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Marci55

    pěkné DVD

  • mura

    pěkná DVD-něco jsem už viděla.

  • Anonymní

    Někde se na internetu i v literatuře uvádí, že je jich 17, někde, že 18. Já na Wikipedii napočítal 20 druhů plus celá řádka vyhynulých, ale nevím, zda tomu mám věřit. Nicméně chybu může udělat každý a Nigel je podle mě jedním z největších dobrodruhů současné doby a nic bych mu nevytýkal. Mimochodem, jeho poslední seriál Deset nejnebezpečnějších hadů je akční dobrodružný seriál s naprosto napínavými momenty, protože, jak je známo, je milovníkem hadů a chytá i ty nejjedovatější. 🙂 Běží to na Animal Planet a chystají i 2. řadu, bude to super!!!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist