Vydejte se na výlet a poznejte tajemství starých hradů

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Každá zřícenina má své kouzlo. Kdysi tu žili lidé, každý z nich měl svůj příběh. Vydejme se s nimi do daleké minulosti…

Blíží se cestovatelská sezóna a malých či velkých návštěvníků našich památek v tomto čase přibývá. Nemusíme ale jezdit tam, kde je historie tzv. všeobecně známá. Je daleko více míst, která své tajemství zatím skrývají a poodhalí ho prozatím jen menšině svých návštěvníků. Těm, které láká spíš torzo nějakého, kdysi snad honosného hradu. I tam je skryta zajímavá minulost…

Magdalena Wagnerová připravila pro malé i velké výletníky knihu, která jim poskytne celou řadu nevšedních tip za poznáním. Tajemství zřícenin v Čechách a na Moravě vydalo v loňském roce nakladatelství Plot. Spolu s autorkou máte tak možnost přenést se na trochu známější místa naší vlasti, ale i na ta, která jsou tak více méně zapomenuta. Snad ne na dlouho…

Sedm kapitol rozděluje tuto publikaci podle regionů. Není tedy těžké vyhledat ten kraj s památkami, který toužíte blíže poznat. K vyhledávání a správnému nasměrování pomohou i uvedená data podle GPS. Jestliže byste chtěli z knihy zjistit bližší místo cíle, budete se již muset začíst do textů, kde ve většině tyto údaje naleznete. Bez mapy se ale neobejdete, protože konkrétnější popisy tu nejsou uvedené, což je škoda. Potencionálním návštěvníkům by to jistě usnadnilo plánování výletů.

Každá zřícenina je dále popsána z hlediska nějakého tajemství, jež doprovází její minulost. Autorka se ale nezaměřila jen na typické záhady, jako jsou ukryté poklady podle legend či bytosti, které na některých hradech údajně „straší“. Spíše je text věnován zajímavému vyprávění a postřehům, stejně jako lidem, jež tu kdysi žili. Magdalena Wagnerová líčí tehdejší život, i když se zaměřuje jen na některé obyvatele.

Co se týká doložené historie, jak si ji například pamatujeme z hodin dějepisu, té se kniha věnuje minimálně. Na jednu stranu je to vlastně i zbytečné, protože autorka se dívá jiným směrem. Zaměřuje se spíše na nějaké předem dané období a jeho hrdinům, kterému se věnuje detailněji a chce čtenářům ukázat nějakou zajímavou část historie, ne popisovat kompletní minulost.

Nelze také opomenout velké množství barevných fotografií, které doprovázejí povídání o zříceninách, jež působí spíše dojmem čtivé knihy než průvodce, jak by se možná mohla tato publikace na první pohled zdát. Obrázky velmi efektně dotvářejí atmosféru a zobrazují krásu i zajímavost památek.

Pro ty, kteří pod tíhou získaných informací chtějí co nejdříve vyrazit za poznáváním, jsou v knize připraveny dvě volné vstupenky na hrad Okoř.

Publikace Magdaleny Wagnerové je přínosnou pro všechny, kteří rádi poznávají skrytá tajemství. A raději než po honosných zámcích se vydávají na pěší túry poznávat méně známé památky a touží se dozvědět i další fakta z naší minulosti.


Tajemství zřícenin v Čechách a na Moravě

Vydalo nakladatelství Plot

Autorka: Magdalena Wagnerová
Počet stran
: 200
Formát
: 160 x 230
ISBN
: 978-80-7428-076-4
Vyšlo
: 27.10.2011

Knihu Tajemství zřícenin v Čechách a na Moravě si můžete objednat například zde.


Nakladatelství PLOT vzniklo v roce 1998 a zahájilo svou činnost jakožto malé rodinné nakladatelství literaturou zaměřenou na volný čas, kynologii a humoristickou beletrii. Od té doby prošlo několika změnami a tématickým vývojem. Začaly se průběžně rozvíjet ediční řady, nakladatelství začíná spolupracovat s mnoha českými autory, výtvarníky a pouští se i do literatury překladové.

V dnešní době vydává nakladatelství okolo 40 titulů ročně a tento průměr si chce udržet i nadále. Nejde nám o to, chrlit na již tak přesycený knižní trh desítky novinek měsíčně, ale spíše vyprodukovat kvalitní titul jak po stránce odborné tak po stránce výrobní.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • johana

    Určitě pěkná kniha, byla jsem na Přimdě to je také zřícenina na Plzeňsku. 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist