Všechny umělecké soubory MDO se v březnu rozloučí s jedním titulem

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Březnové derniéry v Moravském divadle Olomouc jsou spravedlivě rozloženy mezi všechny tři umělecké soubory. Činoherci naposledy odehrají komedii Dámský krejčí, soubor opery a operety se rozloučí s Plesem v opeře. Milovníci baletu by si pak neměli nechat ujít poslední reprízu inscenace Macbeth.

V neděli 4. března v 19 hodin mají diváci poslední příležitost pobavit se u úspěšné inscenace Dámský krejčí. Komedie Georgese Feydaua se v Moravském divadle Olomouc hrála od září 2007, nastudoval ji někdejší umělecký šéf souboru činohry Roman Groszmann. V souladu s dramatikovým záměrem obsadil do všech rolí mužské protagonisty. Děj komedie se točí kolem pana Moulinota, váženého pařížského lékaře, který má jednu ordinaci, jednu ženu, jednu milenku a jednu tchyni. Co se však stane, když protáhne večerní flám až do dalšího rána, a to zrovna v den, kdy má přijet na návštěvu právě jeho tchýně? V pánských i dámských šatech se v neděli představí Petr Kubes, Jaroslav Krejčí, Václav Bahník a rovněž bývalí členové olomoucké činohry Pavel Juřica, Dušan Urban a Miroslav Hruška. „Velký divácký úspěch Dámského krejčího nás těší, bohužel z provozních důvodů se po téměř pěti letech uvádění musíme s tímto titulem rozloučit. Příznivce komediálního žánru však určitě potěší, že v březnu má v našem divadle premiéru další, neméně zábavný titul Když se zhasne,“ uvedl ředitel Moravského divadla Olomouc Josef Podstata.

Před březnovou premiérou nejslavnější české operety Polská krev dojde k derniéře celosvětově proslulé operety Richarda Heubergera Ples v opeře. Její režie se před půldruhým rokem ujala hostující Dagmar Hlubková. „Ples v opeře patří k těm dílům, která se díky svým melodiím natrvalo zařadila do repertoáru předních světových operetních scén. Spolupráce s paní režisérkou Hlubkovou byla především úžasnou zkušeností, ze které se vyvinul příjemný vztah. Do budoucna plánujeme další společné projekty,“ sdělil umělecký šéf souboru opery a operety Miloslav Oswald. Příběh o zkoušce manželské věrnosti a lákadlech Paříže je ověnčený půvabnými melodiemi, mezi nimiž nechybí krásný valčík Dnes večer v opeře nebo duet Jen jednou žijeme. Derniéra inscenace se uskuteční v pátek 9. března v 19 hodin, hlavní role ztvární Milan Vlček, Antonín Valenta, Lea Vítková a Václava Krejčí Housková. V roli majitele realit Teofila Beaubissona se představí Petr Šíma, který v březnu oslaví významné životní jubileum. Choreografii tanečních čísel měla na starosti sólistka baletu Moravského divadla Olomouc Renáta Mrózková.

Právě baletní soubor se v březnu rozloučí s výpravnou inscenací Macbeth. Ambiciózní projekt režiséra a choreografa Roberta Balogha měl v Moravském divadle Olomouc premiéru v listopadu 2009 a dokázal oslovit běžné publikum i odbornou veřejnost. Důkazem budiž nominace Renáty Mrózkové na Cenu Thálie za ztvárnění úlohy Lady Macbeth. Hlavní inspirací ke vzniku inscenace se stala hudební kompozice Kirilla Molčanova. „Přestože vznikla před více než třiceti lety, je stále fascinující a svou mystikou mě inspirovala k jednomu z mých nejlepších celovečerních baletů, který je originální svou filmovostí,“ popsal Balogh. Poslední představení bude v neděli 25. března v 19 hodin, titulní roli ztvární Ivo Jambor, Lady Macbeth si zatančí Jelena Iliina.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Anonymní

    Pekna kniha — stejne prvvdiaa jako (nektere) pravnicke akademicke clanky ale lepe napsana. ;)Treba (cca.): Kdo nastoupi jako posledni, obvykle za sebou zabouchne dveře. (Mj. o mladych vysokoskolskych vyucujicich zasedajicich v komisi vybirajici nove vyucujici.)Puvodni nazev novely „Removed“ je myslim o dost lepsi. (Nebo mi v nemcine unikl nejaky dvojsmysl?)Roman z komunistickych pravnickych fakult v 50. letech, to by bylo maso. (Stoji v tomhle ohledu Knappovy pameti za to?) Naproti tomu, roman z pozdejsi doby by nemel takovy drajv. Prece jen, v 70. a 80. letech cesti akademici spise meditovali o pravidlech socialistickeho souziti a o jsoucnosti statu a prava nez o tom (cca.), zda si potomek rozvedene arijske manzelky Zida muze vzit Arijce.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist