Vítání jara na zámku v Horní Libchavě

Rubrika: Akce pro děti, Kulturní a literární tipy

Občanské sdružení zámek Horní Libchava srdečně zve na první letošní akci na zámku, VÍTÁNÍ JARA, které se koná v sobotu 24. března 2012.  

Pro naše předky byl rituál vynášení zimy a vítání jara významnou událostí, kterou prožívalo celé společenství. Příchod jara si jistě zaslouží oslavy a řádné přivítání. Rádi bychom v Horní Libchavě obnovili tuto tradici. Připojíte se k nám?

Přivítejme jaro roku 2012 společně!

Program VÍTÁNÍ JARA

Jarmak, hry pro děti i dospělé, projížďky na koni, Ethnoshop  a autorská výstava „Austrálie“ probíhají celý den

9:00  – otevření areálu

tvůrčí dílny – pečení perníčků, zdobení kraslic, výroba Morany, vyrobte si svou vlastní pomlázku

12:30  – Poezie malých talentů (vystoupení MŠ a ZŠ v Horní Libchavě)

13:00  – Gabriela Vránová ve svém salónu poezie

16:00  – Vynášení „Morany“, průvod

(Sraz před vstupem do zámku)

17:00  – Tanečnice a čarodějka Luna ISIS předvede svou show

18:00  – DRUM DRUM

Vstup: 50 Kč, děti zdarma.

Připravili jsme pro vás zajímavý program, vhodný pro všechny věkové kategorie, zvláště pro rodiny s dětmi. Areál zámku otevřeme v 9 hodin. Dopoledne budou probíhat tvořivé dílny, spojené s přivítáním jara a přípravou na Velikonoce. Budete si moci uplést pomlázku, namalovat kraslice nebo upéci perníčky. Dopoledne budeme také společně zdobit Moranu.

V areálu zámku si budete moci prohlédnout výstavu „Svět očima Oldřicha Kiliána“, současného majitele zámku, který cestoval a navštěvoval domorodce a indiány i v těch nejzapadlejších koutech naší planety. Nově pro vás připravujeme také výstavu „Austrálie“ od stejného autora.

Své blízké můžete potěšit originálním dárkem, exotickým suvenýrem s indiánskou či domorodou tématikou z našeho obchůdku, který bude po celý den otevřen.

Odpoledne už bude patřit poezii, tanci a zpěvu. Od 14 hodin budeme mít tu čest uvítat paní Gabrielu Vránovou s jejím vystoupením SALÓN POEZIE.

Gabriela Vránová je známá česká herečka a spisovatelka. Přes čtyřicet sezón byla členkou činoherního souboru pražského Divadla na Vinohradech. Patří k našim nejvýznamnějším herečkám, účinkovala v mnoha filmech a pohádkách, pracovala také v dabingu.

Po svém otci básníkovi Jaroslavu Veriánovi Vránovi podědila smysl pro literaturu, cit pro verše a autorský talent. Od dětství se věnovala lidové poezii a zabývala se lidovým folklórem.  Počátkem devadesátých let vyšla kniha jejich fejetonů Magnetický vítr. V roce 2010 vydala DVD Království poezie.

Celý život se věnuje také recitaci, a tak se bez nadsázky dá nazvat královnou české poezie.

Hlavním programem naší akce pak bude vynášení Morany (smrti) a vítání jara. Vynášení smrti a vítání jara je západoslovanský zvyk pocházející z předkřesťanské éry.

Jeho ústředním prvkem je slaměná figura oblečená v ženských šatech, známá pod četnými jmény jako například Morana,  Morena, Marzana, Mařena, Smrt, Smrtka nebo Smrtholka. Moranu většinou vynášely dívky a mladí lidé, Morana bývala ustrojena do bílého a okrášlena náhrdelníky a ozdobami z vyfouknutých vaječných skořápek a prázdných šnečích ulit, tedy symboly smrti a zmaru. Figurína Morany představuje smrt, nemoci, bídu a všechno, co lidem škodí. Děvčata smrtku vynesla za vesnici, kde byla spálena (oheň je stejně jako voda očistný živel) nebo častěji byla vhozena do potoka nebo řeky, která ji odnesla z vesnice jako symbol překonání zimy.

Smrt a neštěstí jsou pryč, voda je vzala…

I my bychom rádi vhodili Moranu do potoka. Součástí vynášení smrti bylo také přinášení nového léta, ozdobeného stromu podobného máji, nazývaného líto, letečko nebo májíček. Vytváří se ze zeleného stromu či ratolesti zdobeného obarvenými vajíčky, stužkami, řetízky, papírovými holubičkami a dalšími ozdobami především v červené a zelené barvě.

Průvod vyrazí od zámku v 16 hodin. Vynášení Morany bývá doprovázeno zpěvem a říkadly. Na konci pozvánky naleznete některá vhodná říkadla pro inspiraci. Po utopení Morany se jarně vyzdobíme a průvod vyrazí zpět k zámku. Přivítejte s námi jaro z plna hrdla. Popřemýšlejme společně, jaké písně by se k Vítání jara hodily… Jak jaro přivítáte Vy? Vezměte si sebou něco pěkného na ozdobu (květinu, věneček, barevný šátek, pentle, stuhy), ať je průvod zpět barevnější a veselejší.

Jaro přivítáme nejen poezií, tvořením a rituálem, ale také tancem. Můžete se těšit na vystoupení  všestranné umělkyně a krásné ženy Luny Isis. Luna se věnuje tanci, divadlu, výtvarnému umění i fotografii, působí rovněž jako life  coach, lektorka a terapeutka.

Večer už bude patřit koncertu skupině DRUM DRUM v Ogoh Ogoh clubu. Hudební skupina Drum Drum se věnuje prožitkovému, tranzovnímu bubnování. Na své improvizované bubenické výlety doprovázené ambientní elektronikou zve s oblibou různé zajímavé hosty,tentokráte jím bude Patrik Pelauch.

Drum Drum zahrají v sestavě :Kamil Holub – bubny, shakers, elektronika (autor scénické a filmové hudby, skupina Altamira http://kamilholub.net/ ), Michal Haman – bubny, shakers, elektronika  (skupina Létající Koberec www.letajicikoberec.cz ). Patrik Pelauch- synchronicity trumpet. Patrik je autorem řady ambientních cd, na kterých hraje na klavír, klávesy, flétny.

Jak se k nám dostanete?

50°42’16.728″N 14°30’11.674″E

Zámecký areál stojí v těsném sousedství silnice z České Lípy na Volfartice, na začátku malebné obce Horní Libchava. Necelých 5 minut od něj je autobusová zastávka MHD z České Lípy (Horní Libchava, zámek), kolem níž vede cyklotrasa 3054. K zámku vede místní komunikace.

Doufáme, že jsme vás již jarně naladili, a že si to s námi přijdete užít.

Těšíme se na vás.

Tým zámku Horní Libchava

www.zamekhornilibchava.cz

http://www.facebook.com/pages/Z%C3%A1mek-Horn%C3%AD-Libchava/112577935535318


Říkadla pro inspiraci, převzatá z webu „www.Slovane. cz“:

„Přišlo jaro do vsi, kde si, zimo, kde si?
Byla zima mezi nama,
a včil už je za horama,
hu, hu, hu, jaro už je tu!“

 

„Neseme Morenu na vrchu červenú,
na spodku zelenú, pěknú, pěknú, pěkně přistrojenú….,“

 

„Smrt plave po vodě, nové léto k nám jede.“

 

„Smrt nesem ze vsi, nové léto do vsi!
Co nám léto přinese ?
Obilíčko zelené a vajíčko červené“

 

„Nesem léto zelený a vajíčka červený.
Hody jsou,hody jdou, nesou léto před sebou.“

 

„Leto, leto, kdes tak dlouho bylo?
U studánky, u studánky, ruce, nohy mylo.“
„Líto, líto nesu, až se celá třesu“

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist