Vařím, vaříš, vaříme … ale co?

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Možná vaření milujete, možná vás naopak tato činnost vůbec netěší. Ať tak, či tak, určitě jste si už někdy položili otázku: „Co mám zase vařit?“
Pokud v takových chvílích rádi sáhnete po nějaké knize k těmto účelům určené, mám pro vás malou inspiraci na obohacení vaší kuchařské knihovničky.

Kuchařek je na českém trhu nepřeberné množství, vybrat mezi nimi je někdy horší než se rozhodnout, co uvařit. V tomto článku bych vám ráda představila pár novinek, které by vás mohly zaujmout a které pak budete moci vyhrát v naší soutěži.

Zpátky domůJako první chod bych vám naservírovala Kuchařku Zpátky domů z produkce nakladatelství Smart Press, přesněji její druhé vydání, v němž byla přidána ideální kapitola pro ty, kteří nemají čas nebo náladu trávit nad přípravou jídla dlouhé hodiny. Najdete tu ale i tipy na slavnostní večeři a narozeninové oslavy. Uvítáte jistě recepty na bolavou duši či líné snídaně. A s výčtem nejsme stále u konce.
Kniha Hanky Michopulu, zakladatelky časopisu Apetit, obsahuje celkem 100 báječných receptů na opravdové jídlo. Ty jsou doplněny krásnými barevnými fotografiemi, mnohdy celostránkovými.
Kuchařka Zpátky domů vás bude provázet od nákupu kvalitních surovin až po výsledek – spokojené chvíle. Je to kuchařka pro lidi, kterým chybí opravdové domácí jídlo, ale přitom žijí a pracují v české realitě třetího tisíciletí.
Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich o ní prohlásil, že je to „Konečně kniha receptů, z které se opravdu dozvíte proč a jak vařit. Tahle knížka rozhodně stojí za nákup.“

Moderní zdravá kuchařkaChcete-li vařit moderně a zdravě a přitom máte rádi i tradiční jídla, neměla by vaší pozornosti uniknout Chaloupkova Moderní zdravá kuchařka, jejímž autorem je Vítek Chaloupka, jeden z našich nejznámějších odborníků na výživu, který se od počeátku 90. let, kdy zanechal aktivní sportovní činnosti, zaměřuje na poradenství v oblasti fitness a působí jako trenér špičkových sportovců, celebrit i běžné populace.
Recepty tu najdete vždy ve dvojicích – na jedné stránce tradiční a hned na té protější jejich moderní zdravý ekvivalent. Kromě tradičních jídel jako je guláš, zelňačka, rajská polévka, pstruh, škubánky, hovězí plátky, jsou tu i méně obvyklé recepty – např. na krabí pochoutku, sojové maso, různé saláty a těstoviny na spoustu způsobů. Řada receptů využívá při přípravě plátky Šmakoun, které mají při kulinářském zpracování široké využití nejen jako náhrada masa, ale i sýrů či tvarohu. Díky velmi nízké energetické hodnotě, nepatrnému obsahu tuků i sacharidů a absenci cholesterolu využijete Šmakouna při redukční dietě, aniž byste se museli obávat nedostatečného přísunu bílkovin.
Recepty jsou proloženy kapitolkami o některých surovinách a jejich využití nejen v kuchyni. Najdete tu zajímavé povídání např. o hrachu, „plodech moře“, jogurtu, medu, rýži…
Vítek Chaloupka ve své knize zdůrazňuje, že život máme ve vlastních rukou, sami se můžeme rozhodnout, zda budeme zdraví, či nemocní. Jednou z cest, jak dosáhnout duševní i tělesné rovnováhy, je správné stravování. Ačkoli jídlo není všemocné, zcela jednoznačně ovlivňuje naše životy, a to do velké míry. Záleží na nás, zda budeme vařit tradičně, či zda budeme u vaření více přemýšlet a jednotlivé suroviny správně vybírat a kombinovat.
Chaloupkova Moderní zdravá kuchařka má 376 stran a vyšla před nedávnem v nakladatelství XYZ.

Další dvě novinky vydalo v červenci nakladatelství Slovart a mohli by se vám hodit právě v těchto letních dnech.
SalátyPrvní z nich – Jednoduché a dokonalé saláty – obsahuje spoustu nápadů na přípravu zeleninových a ovocných salátů, salátů s drůbežím i rybím masem nebo s plody moře. Krásné fotografie a podrobný postup pomohou i začátečníkům připravit skutečně lákavé saláty, například klasický salát César, kuřecí salát v thajském stylu, paprikový salát s kozím sýrem, těstovinový salát s rostbífem, kuřecí salát se sýrem a roketou, fazolový salát s tuňákem, neapolský salát s plody moře či melounový salát s mangem.
Jednodušeji – a příjemněji – to už snad ani nejde!

SalátyDžusy a koktejly jsou plné nápojů z ovoce a zeleniny, které jsou zdraví prospěšné, výborně chutnají a připravit je lze během chvilky, přitom nemusejí být drahé. Proto není divu, že jsou tak oblíbené. Jsou vynikající v kteroukoli denní dobu, obsahují potřebné živiny, a přitom chutnají prostě báječně, ať už máte náladu na sladké bobule, pikantní tropické ovoce, ostré citrusové plody anebo na osvěžující okurku. Probuďte svoje chuťové pohárky i zlenivělý trávicí systém a nechte se unést zcela novým chuťovým zážitkem.
Obě knihy mají 224 stran.

A co vaše kuchařská knihovnička? Praská ve švech nebo máte jednu oblíbenou kuchařku plnou osvědčených receptů a další už nepotřebujete?

Napsal/a: redakce (Petra)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

  • Ježeček
    Ježeček

    Gratuluji Antony ke kuchařce!! Doufám, že nám tady napíšeš nějaký vyzkoušený receptík 😉 *

  • Padmé

    Milá Petro, děkuji Ti za Tvůj příspěvek, líbil se mi a kuchařky se mi zdají krásné všechny.:-)
    No a jak u nás?
    Vařím. Samozřejmě vařím. Někdy mě to baví a těší a někdy se mi tak nechce… :-))) Kuchařky sice doma mám (několik), ale přiznávám se dobrovolně, že je nepoužívám. To, co běžně vařím, umím. A to, co dělám málokdy, mám na papíře (vložené v knížce), tak podle potřeby nakouknu do receptu.
    Jinak musím dát k dobru, že mě nejvíc zaujala Chaloupkova zdravá kuchařka a myslela jsem si, že ta zkratka nakladatelství „XYZ“ je fórek (ha,ha, to mám z těch všech filmových zkratek :-)). Jaký byl můj úžas, když se přede mnou zobrazily jejich stránky.:-O
    Tož tak se mnou. :o)

  • Tak já mám knižních kuchařek asi 40, různých sešitových vydání nepočítaně a zatím 5 kroužkových sešitů s recepty opsanými, vystřiženými z časopisu apod. Vařím už asi 25 let, z toho 15 let denně. A asi mám nějakou úchylku, protože pořád mě to baví. Vaření je pro mě relaxace a považuju ho za jakýsi tvůrčí proces. A výsledek potěší většinou více smyslů najednou. Klasiku vařím jen občas, spíše pro zpestření, jinak podle inspirace. Někdy vymyslím vlastní menu na téma lednička a její obsah, někdy vařím podle receptu a jindy zase přopravím vlastní variaci na daný recept. A kdybych si měla vybrat některou z uváděných kuchařek, určitě by zvítězila Zpátky domů.P.

  • Mám krabici receptů,ale stejně vařím klasickou kuchyni,protože mívám obavy,že když to zkusím poprvé,nebude to k jídlu 🙂 Z TV jsem si také recepty opisovala,dobrej byl i s Petrem Novotným-si nevzpomenu na název ted. Klasika je klasika,žádný škeble nebo sedmikrásky na stole vidět nemusíme 🙂

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    No, mám asi čtyři kuchařky, ale nějak do nich nekoukám. Hodně mě baví bu´d něco vymýšlet, nebo se mi zamlouvají recepty v časopisech, co neznám.
    Tak mě by se líbila ta Chaloupkova kuchařka – mít porovnání klasických jídel a ekvivalentů zdravých – nic proti zdravé stravě, ale asi bych se pobavila, musí to být dóóóst zajímavé:-)

  • Mě se nejvíc líbily ty pořady v tv , třeba prima vařečka nebo kluci v akci , pokud se suroviny daly normálně sehnat ,tak jsem si recept opsala a brzy na to vyzkoušela, později to už byl takový rituál každý den v 18.hodin jsem zapínala tv s deníkem a propiskou abych se dozvěděla co budu v nejbližších dnech vařit a docela mě to díky těmto pořadům chytlo , nikdy předtím se mi vaření nezdálo tak zábavný

  • No, kuchařky nějaké doma mám – většinou ve větším krásném obrazovém vydání a občas do nich i nahlédnu 🙂
    Nejčastěji ale vařím „z hlavy“ nebo ze svého receptáře, kam si píšu své recepty, rodinné atd.
    Kdybych si měla vybrat z uvedených, nejvíce mě asi zaujala ta úplně první kuchařka – Zpátky domů 🙂

  • Tak já mám kuchařek celkem dost, ale na naší babičku mít asi nebudu :-))

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist