V zajetí neobyčejné počítačové hry

Rubrika: Kulturní a literární tipy

V dnešní době již většina dětí může říct, že někdy hrála počítačovou hru. Existuje několik kategorií her, které se dále liší svojí propracovaností a náročností nejen na počítač ale i hráče. Hra Erebos, jejíž jméno nikdo nesmí vyslovit,  je výjimečná natolik, že si ji jistě budete chtít zahrát i vy. A pokud náhodou nemáte dost výkonný počítač, alespoň se začíst do stejnojmenné knihy Ursuly Poznanski, která Vám umožní „hrát“ společně s hlavním hrdinou.

Erebos – Hra, která zabíjí! – nakladatelství Fragment

Nick Dunmore je obyčejný kluk, který navštěvuje školu v Londýně. Ve volném čase se věnuje basketbalu, který navštěvuje společně s kamarádem Colinem. Když Colin přestane chodit na tréninky, začne se bavit s podivnými týpky ze třídy a nezvedá mu telefon, klade si Nick stále častěji otázku, co se děje. Nejen Colin, ale i další spolužáci se chovají podivně. Tu a tam Nick zahlédne, jak na chodbě dojde k předání balíčku. Co je jeho obsahem? Tajemství zanedlouho odhalí sám, když ho dostane od spolužačky Brynne. Najde v něm DVD označené „Erebos“. Erebos je hra, která nejen jemu, ale všem hráčům, otevírá nový svět. Nikde nemá psaná pravidla či nápovědu, ale všichni hráči ví, jak se mají chovat. Nesmí o hře s nikým mluvit a musí plnit rozkazy posla s žlutýma očima.

Kam se hra snaží hráče dovést, proč musí plnit podivné úkoly v reálném světě, i to, kdo je jejím autorem, prozradí čtenářům kniha určená pro čtenáře od 13 let.

S napětím, zaujetím jsem přečetla celou knihu, která nepřímo poukazuje na to, jak se člověk může stát na hraní závislý. Jak se může změnit pod vlivem něčeho „silnějšího“. Příběh je zasazen do reálného světa a v něm autorka líčí dění velmi dobře. To, co se odehrává ve hře, je líčeno méně důkladně. To je zřejmě jediná věc, kterou by mohla Ursula vylepšit. Zřejmě nehrála tolik her jako cílová skupina knihy. Pevně věřím, že se zapojením vlastní fantazie jí to čtenáři odpustí.

Erebos je plný postav a chce-li čtenář, jistě se do některé z nich vžije. V rozuzlení příběhu jsem pak našla cosi „silného“. Myslím si, že většina mladších čtenářů nenajde v závěrečných slovech autora hry podtext. Já ho vnímala jako jakési „pohlazení“ na mé vlastní rány.

Autorce Ursule Poznanski (*1968) musím pogratulovat k napsání této knihy. Vytvořila příběh, který mládež může odpoutat od počítačových her a přimět je číst. Titul plný tajemství i napětí láká čtenáře číst a bez dechu sledovat děj až do konce.

Marně se zbavuji pocitu, že knize chybí jen to jediné… Přiložené DVD s hrou. 🙂 Já jsem však DVD v knize nenalezla a jedinou útěchou mi mohla být interaktivní hra na oficiálních stránkách knihy: http://www.ereboszabiji.cz/

Pokud hledáte dárek pro syna, ale i dceru, neváhejte a vyberte jim Erebos pod stromeček. Udělá jim radost! A pokud Vám ho půjčí, přečtěte si ho i vy. Stojí za to!


Erebos – Hra, která zabíjí!

Vydalo nakladatelství Fragment

Autorka: Ursula Poznanski

Přeložila: Karolína Kousalová
ISBN
: 978-80-253-1303-9
Rozměry v mm
: 152×228
Počet stran
: 320
Provedení: brožovaná
Rok vydání: 2011

Knihu Erebos – Hra, která zabíjí! si můžete koupit třeba zde.


Nakladatelství Fragment se zaměřuje zejména na knihy pro děti a mládež, leporela, slovníky, učebnice a turistické průvodce.

Mezi bestsellery patří ERAGON, Letopisy Narnie, Maturita v kostce.

Produkce se pyšní díly Václava Čtvrtka, Zdeňka Svěráka nebo Pavla Kantorka

Napsal/a: Bohumila Hanáková

Toto taky stojí za přečtení!

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Jak vybrat postel do dětského pokoje?

Výběr postele je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při zařizování dětského pokoje. Pokud má dítě ničím nerušený a kvalitní spánek,

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist