Taky si doma křečkujete?

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Ať chceme nebo nechceme, žijeme ve světě tržní ekonomiky a dřív nebo později budeme muset do tohoto fungování zasvětit i děti…

S velmi povedenou pomůckou přichází nakladatelství Grada, konkrétně autoři Eva a Michal Skořepovi. Napsali totiž dvě krásné knížky – Chytré pohádky z lesní mýtinky a Chytré pohádky z městské zahrádky.

Chytré pohádky z lesní mýtinky – Zvířátka ve světě ekonomie přibližují malým čtenářům za pomoci obyvatelů lesní mýtinky základní ekonomické pojmy.

Průvodkyní po mýtince je chytrá sova Amálka. Pohádky bych se nebála přirovnat k bajkám, protože autoři brilantně využívají přirozených vlastností zvířátek. A posuďte sami, již obsah sám mnohé napovídá:

Jak šel medvěd na dračku (Právní rámec ekonomiky)
O drzém veverčákovi (Ochrana a evidence hmotného vlastnictví)
Jak se dudek příliš parádil (Vlastnické právo a z něj plynoucí povinnosti)
O pěkném pění pana Pěnkavy (Duševní vlastnictví)
O chytrých mravencích (Dělba práce)
Bratři Bobrovi to rozjíždějí ve velkém (Založení fi rmy, výhody podnikání)
Krysák Venda a jeho lesní panenky (Nástrahy reklamy)
Lišácká pohádka o štěstí (Práce a peníze nejsou všechno)

I zvířátka se mezi sebou musí nějak srovnat, když spolu chtějí obývat mýtinku. Z těchto kapitol bych vyzdvihla jednu, a to Krysák Venda a jeho lesní panenky. V dnešním světě plném reklam, které masírují právě naše děti, je poučení o škodlivosti reklamy jako takové opravdu na místě. Na příkladu mazaného krysáka ukazují autoři styl, jakým se děti nechají velmi lehce ovlivnit. A děti neví, jako my dospělí, že „není všechno zlato, co se třpytí“. Sova v této kapitole vypráví o dětech, které chodí poslouchat večerní pohádky. A vždy před pohádkou se objeví na pařezu mazaný krysák, který všem ukazuje „zázračné panenky“. Děti jsou samozřejmě nadšené a každá ji chce mít doma. Sově se jeho počínání nelíbí, a proto jeden večer začne povídat pohádku právě o takových dětech. A je jen na posluchačích, jak tato pohádka dopadne. Děti nejdříve neporozumí, co tím sova chce říct, ale… Jak tato pohádka dopadne a jestli se dětem nakonec líbí, to už si musíte přečíst sami.

Chytré pohádky z lesní zahrádky – Zvířátka ve světe financí podobným způsobem jako předchozí knížka přibližují dětem fungování bank, bankomatu, peněz, půjček… Opět již mnohé napovídají názvy pohádek:

Kočičí loupežnice (Výdělek jako odměna za práci)
Jak se straka Pika chystala na zahradní slavnost (Peníze jako prostředek směny a uchovatel hodnoty)
Moucha Blanka na dobrodružné výpravě (Banka a služby bankomatu)
Myš Markéta ze supermarketu (Bezhotovostní platební styk)
O spořivém křečkovi (Význam úspor, rezerv a péče o majetek)
Míla a Míla touží po domečku (Výhody a nevýhody nákupu na úvěr)
Kokršpaněl a jeho pán (Role daní a veřejných financí)
Pavoučí pohádka o štěstí (Pomoc druhým v nouzi)

Tentokrát je vypravěčem pavouk Rudla Křižák, o kterém se nejvíc děti dozví až v posledním příběhu, který už nevypráví o světě financí, ale o tom, jak důležité je myslet i na druhé a vzájemně si pomáhat.

V kapitole O spořivém křečkovi jsem malinko viděla základ v pohádce O třech prasátkách, jak si stavěly domeček. Toto jednoduché téma se povedlo autorům zpracovat do příběhu křečků, kteří jednoho dne utečou z pohodlí klece a vydají se do světa. Slíbí si, že i když budou každý mít svůj domeček, tak kdyby se někomu nevedlo zrovna nejlépe, budou si pomáhat. Zažijí spolu dobrodružství, které ale skončí deštěm a všichni tři jsou nemocní. A právě při nemoci se ukáže, jak se kdo v domečku zařídil, jak si „nakřečkoval“ zásoby a byl připravený na horší časy. Dospělému čtenáři je asi předem jasné, že jeden křeček připravený bude a ostatním dvěma pomůže (jak už je to v pohádce o prasátkách), ale děti s napětím čekají, jak to všechno dopadne. V této pohádce autoři dětem vysvětlují, jak je důležité mít „nakřečkováno“ – naspořeno. 🙂

Byla jsem velmi mile překvapena, jak jednoduše se některé věci, ať už v ekonomii nebo ve světě financí, dají vysvětlit právě pomocí zvířátek. Sama bych se kolikrát asi do povídání zamotala, nebo nenašla vhodná slova, ale po přečtení těchto dvou publikací už mám jasno.

Za každou kapitolou následují otázky a náměty na rozhovor, které nejen zjišťují, jak děti vnímaly text, ale také, jestli daný problém pochopily. Po splnění úkolů je nachystaný obrázek na vybarvení nebo dokreslení jako odměna za danou kapitolu. Úkoly a otázky jsou směřovány k propojení zvířecího a reálného světa, nabádají děti k nalezení souvislostí mezi chováním zvířátek a skutečným životem.

Líbí se mi poutavé texty, které opravdu nenásilnou formou seznamují děti s fungováním společnosti. Dost věcí je všeobecně známých, některé už méně.

Jediné, co bych některým kapitolám vytkla, je jejich délka. Některé mi přišly zbytečně zdlouhavé, vzhledem k tomu, že je knížka určená pro předškolní a mladší školní věk. Na druhou stranu, otázky za textem přímo vybízejí k povídání malých a velkých čtenářů o tom, jak to chodí u nich doma a v nejbližším okolí, tudíž není problém, aby si společně i zopakovali, co bylo na začátku příběhu.

Obě knížky ilustrovala Eva del Risco Koupová. Kresby vhodně doplňují nebo kopírují text, jsou veselé, ale přitom realistické.


Chytré pohádky z lesní mýtinky

Autoři: E. a M. Skořepovi

Počet stran: 88 stran
Vazba: pevná vazba – V8
Cena: 199 Kč
ISBN 978-80-247-4373-8
Vydalo nakladatelství Grada

Knížku Chytré pohádky z lesní mýtinky si můžete objednat například zde.

Prolistovat si knihu můžete zde.

Chytré pohádky z městské zahrádky

Autoři: E. a M. Skořepovi

Počet stran: 88 stran
Vazba: pevná vazba – V8
Cena: 199 Kč
ISBN 978-80-247-4374-5

Vydalo nakladatelství Grada

Knížku Chytré pohádky z městské zahrádky si můžete objednat například zde.

Prolistovat si knihu můžete zde.


Knihy s logem GRADA vycházejí v České republice již od roku 1991.V její produkci jsou tituly s právní tématikou, knihy ekonomické, tituly z oblasti financí a účetnictví, manažerské tituly, psychologické, zdravotnické, knihy s počítačovou tematikou, o architektuře a stavebnictví, knihy technické z nejrůznějších oborů a profesí.

Tuto pestrou škálu doplňuje i naučně odborná literatura, která nabízí řadu publikací s velkým záběrem pro denní praktický život.

Napsal/a: Pavlína

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist