Studium rostlin pro malé botaniky hrou

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Pokud dětský pokojík ve vašem domě obývá bába kořenářka, vědec věčně zanořený do mikroskopování či budoucí lékař, knihou Kouzelný svět rostlin si u svých ratolestí vysloužíte vysokého ocenění. Tento pohádkový herbář se však také může stát užitečnou příručku při výletech do přírody a doplňující publikací na hodiny přírodovědy.

Autorka a ilustrátorka Denisa Prošková vytvořila pro malé školáky originální pohádková herbář, který prostřednictvím bohatých ilustrací zasvětí děti do poznávání nejznámějších lučních, zahradních a vodních rostlin. Na voňavou cestu do říše rostlin se společně s dětmi vydávají čmeláček Toník a motýlek Jeník.

Kouzelný svět rostlin

Podtitul: Co objevili čmelák Toník a motýl Jeník
Autorka: Denisa Prošková
Počet stran: 72
ISBN: 978-80-247-4130-7
Vazba: pevná
Rok vydání: 2012
Kouzelný svět rostlin vydalo nakladatelství Grada.

Zakoupit si ji můžete například zde.

Odborníci na humanitní vědy, především psychologové a sociologové, považují znalosti biologie za velice důležité. Pozornost lidí bývá často upoutána více na živočišnou říši a člověka v jejím středu, neboť získané informace se dají využít v mnoha oblastech (např. ve fyzioterapii, pedagogii (tělesná výchova), a často také v běžném životě – první pomoc, znalost nemocí a předcházení jim, vyvážená strava apod.).

Pravdou však je, že názor odborníků se přiklání ke studiu rostlinné biologie – z určitého pohledu dokonce o něco více než té živočišné. Odkazují se na pozitivní hodnoty sociálního života dětí, vědomí tradice a podporu zdravého sebevědomí.

Tyto argumenty prezentují na příkladech ze života: „V dnešní době sociálních sítí jako je Facebook apod. bývá složité děti zaujmout jinými aktivitami, avšak sbírání bylinek je vhodným způsobem, jak strávit volný čas. Děti rádi poučují, a tak jim udělá radost, pokud rozpoznají více rostlin než vy. Bylinky hezky voní, jsou užitečné, spojují děti s historií, tradicí a pohádkovým světem, kdy báby kořenářky léčily na smrt nemocné hrdiny, sledují další postupy přípravy (při sušení získávají vědomí toho, že vše má svůj čas a na konečný výsledek si musí počkat, zároveň se těší, chodí bylinky kontrolovat a věnují jim tedy určitou formu péče). Nakonec přichází na řadu pití čaje – zužitkování jejich námahy, navození dobrého pocitu a hezkých vzpomínek na sběr. Ve škole se zejména děvčata rády pochlubí svým kamarádkám, jaký mají nový koníček.“

„Navíc znalostmi jednotlivých rostlin prokazují svůj zájem o přírodu, který je v dnešním industriálním životě velice ceněn, proto často získají obdiv u rodičů a učitelů. Pochvala však může přijít i od spolužáků – např. na škole v přírodě, se často pořádají hry, kdy jednotlivé týmy obdrží body za tzv. poznávačku. Děti chtějí vyhrávat a do svých týmů si volí silné hráče.“ Kniha Kouzelný svět rostlin může být vhodným způsobem, jak děti zaujmout světem rostlin a nenápadně je nasměrovat k novému koníčku.

Autorka, Denisa Prošková, spisovatelka, novinářka a zároveň i šéfredaktorka časopisu Betynka. Je známá také psaním zajímavých fejetonů. Jeden z nich – Titulovaná blbost – byl ohodnocen v soutěži Evropský fejeton. Publikace Kouzelný svět rostlin byla vydána teprve tento rok, proto pravděpodobně zatím nenaleznete ohodnocení jejími majitelkami. Pokud se však rozhodnete pro její koupi, zpětná vazba, další nápady, zkušenosti atd., ostatní čtenářky jistě ocení.

Napsal/a: redakce

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • johana

    Hezká kniha. Pamatuji si jak jsme si ve škole museli vyrábět herbář i s popisem rostlin, rostlina vylisovaná nebo nakreslená . Pak se herbář známkoval. 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist