SMLOUVA – premiéra v Divadle v Rytířské

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Divadlo v Rytířské uvede v pátek 24. října 2014 premiéru tragikomedie SMLOUVA světově uznávaného polského dramatika Slawomira Mrožka v hlavních rolích s Miroslavem Etzlerem a Karlem Zimou v režii Petra Kracika.

Smlouva je bravurní tragikomedie o muži, jenž si najme svého vraha a ten má na splnění úkolu pouhých sedm dní! Vedle takřka detektivní zápletky nabízí hra Smlouva především znamenitý herecký materiál pro dva muže, kteří spolu vedou napínavý a zároveň zábavný dialog.

Řekli o hře SMLOUVA

Miroslav Etzler (Magnus, stárnoucí dramatik):

Jaká je vaše postava stárnoucího autora komedií Magnuse?

EtzlerLíbí se mi na něm jedna věc… Pozitivně vím, že hrana mezi úspěchem a naplněným životem a neúspěchem a totálně prokaučovaným životem je strašně tenká, tenoučká. A zároveň si myslím, že ten pocit promrhaného života může přijít ve třiceti stejně jako v sedmdesáti. Mojí postavě je téměř sedmdesát a je na sklonku kariérně neúspěšného života, což bylo téma první velmi otevřené debaty mezi mnou a režisérem. On pokládal otázku, zda na ni nejsem příliš mladý – mně je devětačtyřicet, ale myslím si, že téma lůzrovství, byť ne zcela oprávněného, řešíme skoro každý. Já jsem měl zcela jistě v osmnácti letech jako herec úplně jiné ambice, než když porovnám, kam jsem se dnes „dostal“. Každý kreativní člověk má daleko větší ambice, než nakonec naplní. Niccolo Machiavelliho napsal: „Jak málo dobrého najde člověk v tom, co hledá, porovná-li to s tím, co všechno doufal najít.“ Právě toto téma je pro mě teď v Mrožkově hře zajímavé.

V čem je podle vás Mrožkova SMLOUVA pro dnešek aktuální?

Když dramatik dojde jisté proslulosti, jeho dramata mají určitou kvalitu, v nichž každá doba nachází to své téma. Mrožek napsal SMLOUVU v osmdesátých letech, v době tzv. studené války, kdy byly jasně dané rozdíly mezi kapitalistickým a komunistickým blokem, ale to není až tak podstatné – jako vynikající dramatik a má v textu tolik stále aktuálních témat, že vždy bude SMLOUVA o čem hrát. Dnes třeba právě o absurdním promrhaném životě.

Karel Zima (číšník Moris)

Jak vznikla spolupráce s Petrem Kracikem a Miroslavem Etzlerem a Divadlem v Rytířské?

ZimaZavolal mi režisér Petr Kracik s nabídkou, zda bych si nechtěl zahrát v Mrožkově hře SMLOUVA, kterou připravuje pro Divadlo v Rytířské. Polského dramatika znám, ale hru nikoli. A když mi navíc režisér řekl, že bych hrál s Mirkem Etzlerem, nebyl důvod odmítnout – točili jsme spolu kdysi televizní film Na vlky železa a myslím, že jsme si rozuměli. S režisérem Petrem Kracikem jsme o sobě věděli, ale nikdy spolu na jevišti nezkoušeli. Byl jsem zvědavý…

Když jste si SMLOUVU přečetl, co vás jako první napadlo?

Že to je šílený! Krásný a šílený. Mrožek ve hře SMLOUVA dostál své pověsti vynikajícího dramatika. Kdysi jsem měl možnost hrát v jeho Tancovačce, kde jsme byli na jevišti jen tři a ta absurdita, kolikrát se jednotlivé situace otočily o sto osmdesát stupňů, kolikrát lidé „svlékli“ ty svoje slupky, někdy komickým jindy tragikomickým způsobem, a odhalili ty neskrytější stránky, to bylo neuvěřitelné. Jen málokdo by řekl, kolik se toho může odehrát za hodinu a půl, aniž by se toho fyzicky tolik stalo. A ve SMLOUVĚ to je podobné… Mirek Etzler jako stárnoucí spisovatel sedí téměř pořád v křesle, pohyb má omezený, za celou dobu nikdo nikoho nefackuje, nelíbá, nic se nehází, nikdo se nepere, neběhá, neskáče, žádná postelová scéna, jen já v roli číšníka jen velmi, ale opravdu velmi střídmě obsluhuji – a přesto se toho tolik stane! To dokáže snad jen Mrožek. Krásně a šíleně!      

sml_zk4 Etzler1

Petr Kracik, režisér:

„Hra Smlouva mě překvapila především svým neotřelým vtipem a sarkasmem, kterým Mrožek zpracoval témata jako je xenofobie, arogance, moc, terorismus, ale i lásku k bližnímu a tajemno života.“

sml_zk1 Sestava 1

Informace o jednotlivých představeních, včetně rezervace vstupenek, najdete na stránkách Divadla v Rytířské.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist