SMLOUVA – premiéra v Divadle v Rytířské

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Divadlo v Rytířské uvede v pátek 24. října 2014 premiéru tragikomedie SMLOUVA světově uznávaného polského dramatika Slawomira Mrožka v hlavních rolích s Miroslavem Etzlerem a Karlem Zimou v režii Petra Kracika.

Smlouva je bravurní tragikomedie o muži, jenž si najme svého vraha a ten má na splnění úkolu pouhých sedm dní! Vedle takřka detektivní zápletky nabízí hra Smlouva především znamenitý herecký materiál pro dva muže, kteří spolu vedou napínavý a zároveň zábavný dialog.

Řekli o hře SMLOUVA

Miroslav Etzler (Magnus, stárnoucí dramatik):

Jaká je vaše postava stárnoucího autora komedií Magnuse?

EtzlerLíbí se mi na něm jedna věc… Pozitivně vím, že hrana mezi úspěchem a naplněným životem a neúspěchem a totálně prokaučovaným životem je strašně tenká, tenoučká. A zároveň si myslím, že ten pocit promrhaného života může přijít ve třiceti stejně jako v sedmdesáti. Mojí postavě je téměř sedmdesát a je na sklonku kariérně neúspěšného života, což bylo téma první velmi otevřené debaty mezi mnou a režisérem. On pokládal otázku, zda na ni nejsem příliš mladý – mně je devětačtyřicet, ale myslím si, že téma lůzrovství, byť ne zcela oprávněného, řešíme skoro každý. Já jsem měl zcela jistě v osmnácti letech jako herec úplně jiné ambice, než když porovnám, kam jsem se dnes „dostal“. Každý kreativní člověk má daleko větší ambice, než nakonec naplní. Niccolo Machiavelliho napsal: „Jak málo dobrého najde člověk v tom, co hledá, porovná-li to s tím, co všechno doufal najít.“ Právě toto téma je pro mě teď v Mrožkově hře zajímavé.

V čem je podle vás Mrožkova SMLOUVA pro dnešek aktuální?

Když dramatik dojde jisté proslulosti, jeho dramata mají určitou kvalitu, v nichž každá doba nachází to své téma. Mrožek napsal SMLOUVU v osmdesátých letech, v době tzv. studené války, kdy byly jasně dané rozdíly mezi kapitalistickým a komunistickým blokem, ale to není až tak podstatné – jako vynikající dramatik a má v textu tolik stále aktuálních témat, že vždy bude SMLOUVA o čem hrát. Dnes třeba právě o absurdním promrhaném životě.

Karel Zima (číšník Moris)

Jak vznikla spolupráce s Petrem Kracikem a Miroslavem Etzlerem a Divadlem v Rytířské?

ZimaZavolal mi režisér Petr Kracik s nabídkou, zda bych si nechtěl zahrát v Mrožkově hře SMLOUVA, kterou připravuje pro Divadlo v Rytířské. Polského dramatika znám, ale hru nikoli. A když mi navíc režisér řekl, že bych hrál s Mirkem Etzlerem, nebyl důvod odmítnout – točili jsme spolu kdysi televizní film Na vlky železa a myslím, že jsme si rozuměli. S režisérem Petrem Kracikem jsme o sobě věděli, ale nikdy spolu na jevišti nezkoušeli. Byl jsem zvědavý…

Když jste si SMLOUVU přečetl, co vás jako první napadlo?

Že to je šílený! Krásný a šílený. Mrožek ve hře SMLOUVA dostál své pověsti vynikajícího dramatika. Kdysi jsem měl možnost hrát v jeho Tancovačce, kde jsme byli na jevišti jen tři a ta absurdita, kolikrát se jednotlivé situace otočily o sto osmdesát stupňů, kolikrát lidé „svlékli“ ty svoje slupky, někdy komickým jindy tragikomickým způsobem, a odhalili ty neskrytější stránky, to bylo neuvěřitelné. Jen málokdo by řekl, kolik se toho může odehrát za hodinu a půl, aniž by se toho fyzicky tolik stalo. A ve SMLOUVĚ to je podobné… Mirek Etzler jako stárnoucí spisovatel sedí téměř pořád v křesle, pohyb má omezený, za celou dobu nikdo nikoho nefackuje, nelíbá, nic se nehází, nikdo se nepere, neběhá, neskáče, žádná postelová scéna, jen já v roli číšníka jen velmi, ale opravdu velmi střídmě obsluhuji – a přesto se toho tolik stane! To dokáže snad jen Mrožek. Krásně a šíleně!      

sml_zk4 Etzler1

Petr Kracik, režisér:

„Hra Smlouva mě překvapila především svým neotřelým vtipem a sarkasmem, kterým Mrožek zpracoval témata jako je xenofobie, arogance, moc, terorismus, ale i lásku k bližnímu a tajemno života.“

sml_zk1 Sestava 1

Informace o jednotlivých představeních, včetně rezervace vstupenek, najdete na stránkách Divadla v Rytířské.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Držte si klobouky, do kin přichází Toy Story 4!

Přiznejte se. Kdo se už nemohl dočkat dalšího pokračování Příběhu hraček? Tak pro vás máme dobrou zprávu. Právě dnes

Čtu dál →

Nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí během Keto diety

Keto dieta je systém stravování, který je založen na nízké konzumaci sacharidů. Stejně jako ostatní stravovací směry, je třeba

Čtu dál →

[Soutěž] Správná pětka na ostrově pokladů

Prázdniny se za chviličku přehoupnou do své druhé poloviny a my pro vás máme pár tipů, jak si zpříjemnit

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist