Sliby se maj plnit o Vánocích – Janek Ledecký představil Vánoční zázrak

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Na prknech divadla Broadway měl premiéru 30. listopadu 2011 dlouho očekávaný muzikál Janka Ledeckého Vánoční zázrak, aneb sliby se maj plnit o Vánocích.

Janek Ledecký se po delší odmlce zase vrátil na muzikálovou scénu. Vsadil na vánoční tématiku, doplněnou svými písněmi např. Sliby se maj plnit o vánocích, Ryba rybě, Dopis Ježíškovi atd.

Janek Ledecký přišel s vánoční romantikou, znovu nalezeném symbolu Vánoc a krásou vánočních zvyků, které k rozsvícenému stromečku patří.

Janek Ledecký se prý velmi dlouho bránil psaní vánočního muzikálu, ale nakonec přijal nabídku. K tématu muzikálu se autor vyjádřil takto:“ Když jsme se s Honzou Potměšilem pustili do psaní Zázraku, věděli jsme hned od začátku, o čem to bude. O tom, že věřit je někdy daleko důležitější než znát. A že je to právě fantazie, co nám dává křídla. A tak už od konce září přicházím na zkoušky do divadla Broadway a žasnu, jak se s tím nápadem všichni ztotožnili. A jak ho báječně rozvíjejí.

Muzikál začíná setkáním Marka (Martin Trnavský) a Veroniky (Linda Rybová), jeho studentské lásky. Marek dostane dva dárky najednou na firemní oslavě: šéf developerské firmy (Marek Vašut) a zaměstnavatel Marka mu nabídne spolupartnerství, když dva důchodce přesvědčí k prodeji jejich pozemku, a Veroniku oblečenou za anděla. Veronika a Marek se do sebe opět zamilují, dokonce syn Marka Tomáš (Filip Antonio) si Veroniku velmi oblíbí. Tento mladíček narozený na Štědrý den neví, co jsou to Vánoce, a proto mu Veronika popisuje tradici a kouzlo vánočních svátků. Důvodem toho, že Tomáš neví, co je kouzlem Vánoc, byla smrt jeho maminky v den jeho narození. Proti pragmatickému Markovi je Veronika jako z jiného světa, miluje vánoční svátky a malému Tomášovi přináší úplně nový pohled na všechno, co měl dosud s Vánocemi spojeno. Tomáš se tedy musí vyrovnat s představou, že existuje Ježíšek, který dává dárky a ne z výloh obchodů koukající Santa Klaus.

Do děje vstupuje velmi zábavný, ztřeštěný a nezodpovědný strýc Pavel, kterého si zahrál Aleš Háma. Dále v roli strohého dědečka (emeritního profesora hematologie) se objevil Petr Kostka, který svým ostrovtipem není nepřehlédnutelný. Tito dva muži pomáhají s chodem domácnosti Markovi, jak jen mohou, ale každý svým způsobem. Obě hlavní postavy mají svá tajemství: Marek se bojí vážného vztahu a Veroniku sužuje nemoc. Tomášův šéf se ukáže jako pěkný darebák, pokusí se zničit vztah Veroniky a Marka. Veroničina nemoc se mezitím zhoršuje a ona sama si neuvědomuje, jak moc je to vážné. Markovi dochází, co je důležité, mění seznam priorit a poznává, co ostatním udělá radost. Pouští se s dědečkem, Pájou a Tomášem do vánočního překvapení pro Veroniku a doufá, že zase budou spolu.

Pokud budete mít chuť se nakazit vánoční atmosférou, pak zajděte do divadla Broadway, potěší vás písničky, které znáte z rádia a možná postřehnete opravdové kouzlo Vánoc. Já mohu říci, že mě potěšily herecké výkony, mimo Lindu Rybovou, protože její nudný projev se mi nelíbí. Je to můj subjektivní pohled, ale i přes moje antipatie je jí tato postava šitá na míru. Luxusní shledávám postavu strejdy Pavla, kterého bude milovat každý divák. Petr Kostka mě přesvědčil, že opravdu nestárne, nevím, jak to dělá, ale své kouzlo moudrosti ukazuje i na prknech divadla výborně. Marek Vašut opět nezklamal, jeho postava mu sedí dokonale. Největší potlesk však sklidil představitel malého Tomáše Filip Antonio, který překvapil nejen hereckým fondem, ale i příjemným hlasem. Matku Veroniky ztvárnila také nestárnoucí Jana Švandová. Martin Trnavský je ikonou seriálů, ale i na prknech divadla mě utvrdil o svých hereckých kvalitách.

Muzikál měl krátkou a jednoduchou linii, což mi vadilo, ale herecké a pěvecké výkony účinkujících můj dojem narovnaly. Janek Ledecký je žolíkem v muzikálovém světě, jeho písně nestárnou. Stále oblíbené a v muzikálu líbivě zařazené songy celou atmosféru krásně doladily. Moderní a vkusné kostýmy Simony Rybákové lze jen obdivovat. Scéna Šimova Cabana byla jednoduchá a velmi dobře zvolená, protože nestrhávala pozornost jen na sebe, ale dobře podtrhla a dokreslila výkony zpěváků a tanečníků. Klobouk dolů vytvářet vánoční představení!

Obsazení:

Veronika: Linda Rybová, Elin Špidlová
Marek: Filip Blažek, Martin Trnavský
Radan: Karel Dobrý, Marek Vašut
Dědeček: Petr Kostka, Petr Štěpánek
Babička: Naďa Konvalinková, Luba Skořepová, Jana Švandová
Pája: Martin Dejdar, Aleš Háma, Juraj Bernáth
Tomáš: Filip Antonio, Jáchym Blažej, Richard Mašata
Franta: Juraj Bernáth, L. W. Frenk
Monika: Alžbeta Bartošová, Lucie Černíková, Michaela Zemánková
V dalších rolích: Kristýna Kudrnáčová, Ondřej Černý, Petr Ryšavý, Jan Tenkrát, Mario Čermák, Petr Šudoma, Oldřich Smysl
Dámská taneční company: Gloria Fricová, Denisa Kubášová, Jana Sochůrková
Tomášův sen: Jindřiška Hanušová, Lucie Vacková

Tvůrci:

Hudba, texty, námět a libreto: Janek Ledecký
Spoluautor námětu a libreta: Jan Potměšil
Režie a dramaturgie: Radek Balaš
Choreografie: Jana Hanušová
Scénograf: Šimon Caban
Asistentka režie: Jana Balašová Trčková
Kostýmní výtvarnice: Simona Rybáková
Nastudování pěveckých partů: Jiří Březík
Aranžmá, hudební režie: Martin Kumžák
Autor písně It´s Christmas: Jonáš Ledecký
Výtvarník projekcí: Tomáš Gaisler
Grafika projekcí: Jarda Zajíček
Programování projekcí: Hanuš Knop – Kostka
Light design: Petr Částka a David Bohuňovský
Sound design: Petr Ackermann a Petr Janeček
Šéf jevištní techniky: Jan Mikuška
Vedoucí produkce: Lída Sekaninová
Producenti: Oldřich Lichtenberg a Michal David (Cleopatra Musical, s.r.o.)

Závěrem lze jen napsat slova Jana Potměšila, neboť v nich najdete důvody, proč na muzikál jít: “Práce na libretu byla velmi intenzivní a myslím si, že nastalo neuvěřitelné kreativní propojení, které navíc bylo spojeno s Jankovou zkušeností, kterou má ze svých předešlých muzikálů. Proto si přeji, aby tento muzikál diváky bavil, dojímal, nechal snít a hlavně, aby nepřestali věřit na zázraky. Navíc je vše protknuto vánoční atmosférou a skvělými Jankovými písněmi. Díky tomuto muzikálu jsem poznal celou řadu lidí, kteří patří ke špičce ve svých oborech.“

Napsal/a: Pavlína Ticháčková

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • Anonymní

  Na tomto muzikálu musím ocenit odvahu paní Rybové jít s takovým zpěvem před publikum. Přesto, že mám vánoční tradice a koledy v oblibě, neuvěřitelná naivita a komerce, kterou nemůže zachránit ani pan Dejdar. Doporučuji peníze za vstupenky /cca 700 Kč / věnovat třeba na dobročinné účely, pak budete mít možná dobrý pocit a ne zkažený večer jako já.

 • Anonymní

  Ježečku na článek se těším, na Osmý světadíl se chystám, snad to vyjde!

 • Anonymní

  Nic tak strašnýho jsem ještě neviděla !!! Nesmyslná blbost !!!

 • Ježeček

  Přála bych si to taky vidět. Jsem ulítlá na muzikály a když je to ze známých písniček oblíbené skupiny-zpěváka, tak myslím, že to může být fajn.
  Jo, to mi připomíná, že dlužím malý článeček o Osmém světadílu…Stydím se, Peti, ale do konce roku to snad zvládnu 😉 *

 • psohlavkyne

  Já mám písničky Ledeckého velmi ráda, tam byly vkusně zařezené a mladíček Antonio dominoval celému večeru. Je to zajímavý a příjemný zážitek.

 • Peťka

  Díky za moc pěknou recenzi. Muzikál bych ráda viděla, může to být opravdu povedené. A herecky i velmi dobře obsazené, i když na rovinu, některé herce si jako zpěváky moc představit neumím.
  No a malý Filip Antonio se mi moc líbil už ve filmu Líbáš jako Bůh.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist