Rockový muzikál HAMLET THE ROCK OPERA míří do svého finále

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Měsíční zkoušky vrcholí a premiéra muzikálu Hamlet v Divadle Broadway už klepe na dveře. Těšit se můžete i vy.

V první řadě na geniální muziku Janka Ledeckého, na skvělé výkony herců, originální kostýmy výtvarnice Simony Rybákové a bez opomenutí nemůže zůstat ani sám režisér Robert Johanson, jenž na celé dílo dohlížel a sám se vyjádřil takto:

„Úspěch muzikálu Hamlet v roce 2005 v Praze vedl k povedeným produkcím této rockové opery po celém světě. Je úžasné, že se to nyní vrací zpátky tam, kde to celé začalo. Jsem velmi šťastný, že mohu pracovat s hvězdami české a slovenské muzikálové scény. Během těch let, co spolupracuji s tímto muzikálem, se nám podařilo vyladit mnoho detailů, proto se nemohu dočkat uvedení této vylepšené verze tady v Praze.“

Tisková konference k březnové premiéře, která se uskutečnila ve středu 14. 3. 2012 v Divadle Broadway, odtajnila smělé záměry a plány svého autora, a to v ukázkách:

Do klášterních zdí – Hamlet, Ofélie (Václav Bárta, Eliška Bučková)

Důkaz mít – Hamlet, Horacio, Polonius, Principál (Václav Bárta, Petr Kutheil, Martin Pošta, Tomáš Trapl)

Dneska je naposled – Hamlet, Horácio, Company (Ondřej Ruml, Jan Tenkrát)

„Je to největší výzva, jaká mě zatím potkala,“

prohlásil Janek Ledecký o muzikálu Hamlet, jehož je autorem. Od roku 1997, kdy s Hamletem začal koketovat, uběhlo již čtrnáct let a z muzikálu je veledílo, které si úspěšně vede i ve světě. Teď se po letech vrací na českou scénu, aby se tu premiérově předvedlo ve své světové verzi.

Historie muzikálu Hamlet

Všechno to začalo v červnu roku 1997. Producent alba Mít kliku Martin Kumžák tenkrát Janka vyhecoval k naprosto zásadnímu kroku. A sice zkusit převyprávět nejslavnější Shakespearovo dramatické dílo všech dob písničkami. A tak rok 1998 strávil Janek psaním a komponováním muzikálu Hamlet. Když svůj záměr ohlásil na tiskové konferenci, tak si naprostá většina odborné veřejnosti myslela, že si dělá legraci. A když k tomu navrch zveřejnil, že staví pro Hamleta fungl nové divadlo, tak se o jeho budoucnost začali bát i jeho nejlepší kamarádi.

Prvního, druhého a třetího listopadu 1999 proběhly premiéry v novém pražském Divadle Kalich. Muzikál se svými 700 představeními, třemi CD (největší hity, kompletní záznam a symfonická nahrávka – dvě zlaté desky), zaznamenal v České republice neuvěřitelný úspěch. Následovalo 150 repríz na Nové scéně v Bratislavě.

Současně ale Hamlet nabírá zcela nový a překvapující směr. Americký profesor sociologie, jeden z  režisérů divadla Leonia Theater, Vince Parrillo, přijel do Divadla Kalich, aby shlédl to, čemu nemohl uvěřit. Jedna z nejhranějších divadelních her, Shakespearův Hamlet, byl převyprávěn do rockového muzikálu. Vince Parrillo byl tak uchvácen pražskou produkcí, že se rozhodl udělat cokoli pro to, aby přivezl Jankovu tvorbu do USA. A povedlo se mu to.

Po uvedení ukázek Hamleta v Leonia Theater v New Jersey Janek vyhlásil konkurs na přebásnění Hamleta zpátky do angličtiny a ten jednoznačně vyhrál George Harvilla, skvělý bubeník, perkusionista a herec současně. A navíc laureát Hemmingwayovy ceny za americkou poezii 2000.

V září roku 2003 proběhla první čtená zkouška muzikálu Hamlet (stage reading) v Lamb’s Theater na Brodwayi s takovými hvězdami jako Louis Pitre z Mamma Mia, John Hickok a Delisco z Aidy a Jeremy Kushnier z muzikálu Rent coby Hamlet. Odehrána byla tři představení. Všechna skončila ovacemi vestoje. Show byla oceněna organizací TRU jako jedna ze tří nejlepších čtených zkoušek roku 2003 a dostala grant na další uvedení. Nicméně nejpodstatnějším výsledkem bylo to, že Robert Johanson, uznávaný divadelní režisér se rozhodl, že se k týmu připojí. Robert pracoval 18 let jako umělecký ředitel Paper Mill Play House, nejprestižnější divadelní scénu v New Jersey. Na Brodwayi a dalších amerických scénách režíroval a zpracoval více než 140 her. A jen tak mimochodem v osmdesátých letech zpíval Ježíše v Jesus Christ Superstar. Jeho jedinou podmínkou bylo, aby Janek souhlasil s myšlenkou „americké“ adaptace hry. A tak se Janek vypravil v lednu roku 2004 za Robertem do USA.  A s úlevou zjistil, že všechny Robertovy připomínky a nápady byly založeny na jeho letitých zkušenostech s divadlem a lásce k Shakespearovi.

První příležitost k představení části adaptace přišla v dubnu roku 2004 v Abingdon Theatre v New Yorku. Jeremy účinkoval opět jako Hamlet, společně s Joshem Towerem (Simba v Lion´s King) v roli Horacia, PJ Benjaminem (Mr. Cellophane ze Chicaga) v roli Polonia a dalšími slavnými Broadwayskými jmény. Během léta tým dokončil finální předělávky. V létě roku 2005 se rozhodli vše vypilovat tam, kde to celé začalo. Výsledkem prvního „ukázkového představení“ nové adaptace v Pražském Kalichu se Sebastianem Arcelem v roli Hamleta a Cullenem Titmasem jako Laertem, byly nadšené reakce publika, fantastické recenze v médiích a DVD obsahující záznam celého představení.
V říjnu roku 2007 se Hamlet představil jihokorejskému Soulu. V den premiéry se v Soulu hrálo 68 muzikálů a i přes to se Hamlet stal okamžitě hitem korejského muzikálového průmyslu. Obsadil druhé místo v prodejnosti vstupenek ihned po první veřejné generální zkoušce. Druhé uvedení Hamleta v Koreji začala v únoru roku 2008. Byl nominován na nejlepší zahraniční muzikál, společně s Hairspray a Sweeney Toddem. V roce 2009 a 2010 bylo odehráno dalších 350 repríz.

20. října 2011 bylo v divadle Universal Arts Center v Soulu odstartováno již čtvrté korejské nastudování Hamleta, tentokrát v režii Roberta Johansona. V únoru 2012 následuje premiéra v Tokiu a v další sezóně v Rumuském Národním divadle v Bukurešti ve spolupráci s italskou La Scalla. A 22. března 2012 se světová verze představí v pražském divadle Broadway.

Autoři

Režie: Robert Johanson
Námět, libreto a hudba: Janek Ledecký
Choreografie: Robert Johanson, Jana Hanušová
Asistent režie: Lubor Cukr
Scénograf: Šimon Caban
Výtvarník kostýmů: Simona Rybáková
Šermy: Petr Nůsek A.R.G.O.
Light design: Pavel Dautovský

Obsazení

Hamlet: Václav Noid Bárta, Ondřej Ruml
Claudius:
Janek Ledecký, Josef Vojtek
Gertruda:
Leona Machálková, Marta Jandová
Polonius:
Josef Laufer, Martin Pošta
Horacio:
Petr Kutheil, Jan Tenkrát
Ofélie:
Eliška Bučková, Brigita Cmuntová, Eva Burešová
Laertes:
Ladislav Korbel, Patrik Vyskočil
Hrobník, principál:
Juraj Bernáth, Tomáš Trapl
Helena:
Eva Burešová, Brigita Cmuntová, Dominika Richterová
Pěveckotaneční company:
Tereza Bílková, Jan Čechovský, Tereza Dolejší, Jan Kopečný, Dominika Richterová, Pavel Vrána, Michaela Zemánková, Radka Weidner

Předprodej vstupenek na muzikály Divadla Broadway:


DIVADLO BROADWAY

Pokladna Divadla Broadway, Na Příkopě 31, Praha 1

Otevírací hodiny:

Pondělí – sobota od 10:30 do 18:00 hodin, neděle od 10:30 do 14:00 hodin
tel.: +420 225 113 311

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist