Recenze: Uvolněné rodičovství

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Pojďme si užívat naši rodičovskou roli, pojďme se uvolnit a začtěme se do knížky paní psycholožky Pavly Koucké, kterou vydalo nakladatelství Portál. Už samotný název publikace působí pohodově – Uvolněné rodičovství.

Žijeme v době, která na nás klade velké nároky ve všech směrech a v péči o děti posledních pár let obzvlášť. Už v období těhotenství se na maminky sype spousta „zaručených“ rad, jak to a ono rozhodně dělat a rozhodně nedělat. A proto není divu, že jako rodiče cítíme hned od začátku poměrně velký nátlak.

Paní psycholožka Koucká na to jde ale jinak a nechce radit a poučovat – píše o svých zkušenostech s vlastními dětmi a ze své praxe. A často se zmiňuje, že podle ní méně znamená více.

Samozřejmě že většina rodičů chce pro své děti hlavně to nejlepší, ale v jedné z krátkých kapitolek se můžeme dočíst, co znamená být „příliš dobrou matkou“ a že dětem až tak neprospívá, když kolem nich neustále kroužíme jako helikoptéry.

Své děti se snažíme maximálně rozvíjet, a proto je zapisujeme do kroužků a neustále jim vymýšlíme program. Jenže v knížce se dočteme, proč by děti měly trávit čas obyčejným pobíháním venku s ostatními a taky proč by se občas měly i trošku nudit.

S rozvojem dětí také často souvisí nakupování nejrůznějších hraček. Těžko bychom sice mohli po dnešních dětech chtít, aby si pomalovaly polínko a představovaly si, že je to panenka. Ale pokud budou mít hraček méně, přinese jim to nemalý užitek, jak se dočteme v kapitolce „Hněv a žal rozmazlených“.

S příchodem dítěte přichází i obrovský strach o jeho zdraví a bezpečí. Je to přirozené, ale všeho moc škodí… I o tom se autorka zmiňuje, přináší svůj pohled na danou problematiku a my si z jejich úvah zase můžeme odnést pár dobrých tipů.

Mě osobně nejvíc zaujala kapitolka s názvem: „Rodič není sluha“. Sama jsem zažila výchovu, kdy za mě v dětství maminka vše dělala. Jako dítěti mi to vyhovovalo, v dospělosti to vnímám jinak. Dle autorčiných doporučení se budu víc snažit zapojovat do chodu domácnosti svého dvouletého syna.

Moc pěkná kapitolka je podle mého i ta s názvem „Dovolme dětem plakat“. Určitě to není o tom: „nechat dítě vyřvat“, ale umět si poradit i s negativními emocemi.

Celkem knížka obsahuje dvacet kapitolek. Každou přečteme třeba za pět minut, ale je na nás, jak dlouho o nich budeme přemýšlet a co si z nich odneseme. Za sebe můžu říct, že jsem se s několika myšlenkami opravdu ztotožnila a ráda bych je ve své výchově praktikovala. A co je nejdůležitější – za celou dobu čtení jsem neměla pocit, že čtu nějaký „mustr jak na děti“, spíš takové uvolněné úvahy jedné uvolněné maminky.

Uvolněné rodičovství                    

Autorka: Pavla Koucká

Edice: Výchova a rodičovství

Počet stran: 200

Vydalo nakladatelství Portál v roce 2017.

Knihu si můžete objednat na www.obchod.portal.cz.

Napsal/a: Karolína Purkertová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist