Recenze: Trpaslíci z pařezového domečku

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Není trpaslík jako trpaslík! A to dokazuje kniha Bohunky TrelovéTrpaslíci z pařezového domečku z nakladatelství Grada, v nichž hlavní hrdinové zažívají nejedno dobrodružství. V domku z pařezu žije šest zahradních trpaslíků, kteří všední dny prožijí téměř netradičně pohádkově. Svět plný kouzel vás jistě chytne za srdce. Ostatně posuďte sami!

Hlavními hrdiny je šest trpaslíků z pařezového domečku. Jsou to trpaslíci zahradní, každý z nich má tudíž nějaké zahradní nářadí. Jen jeden trpaslík má místo nářadí deštník. On to totiž není ani trpaslík jako spíš malá, pihovatá trpasličí holka, která se jmenuje Deštnička (samozřejmě podle jejího deštníku).

Nejmoudřejším trpaslíkem je Motyčka. Další kamarádi se jmenují Hrouda, Mrkvička, Hrabáček a Oblázek. Trpaslíci jsou to velice pracovití. Obdělávají si vlastní záhonek… Přes noc jim však někdo otrhá jejich úrodu. A tak začnou od znovu. Práce jim jde od ruky… Až pak si uvědomí, že se nevrací Motyčka, který šel pro jídlo. A tak se vydávají ho večer hledat do lesa, kde potkají pana jezevce. Ten je informuje, že jejich kamarád si zlomil nohu a našli ho lesní skřítci, kteří ho ošetřili a odnesli do svého domova v lese v místech, jimž se říká Černé skály.

A tak poznávají zahradní trpaslíci lesní skřítky a stávají se nerozlučnými přáteli. Nebo se stane něco nečekaného? Nechte se překvapit v knize plné snů a kouzel.

Nemohu si pomoci, ale samotný název mi připomněl známou klasiku – knihu Pohádky z pařezové chaloupky Křemílka a Vochomůrky. Avšak v této knize jsou hlavními protagonisty jiné pohádkové bytosti, které při své pouti zažijí spoustu nečekaných příhod. Místy jsem příběh správně odhadla, jak bude pokračovat, aniž bych jej znala či přečetla. Ale pak nastaly pasáže, které byly plné napětí a nečekaných událostí, či zvratů, chcete-li.

Příhody nám přiblíží život zahradních trpaslíků, který je zajímavý. Nejsou to jen „nehybné sochy“ stojící na zahradě. Ale jsou to kouzelní tvorové s tělem i duší.

Při svém putování poznají nejen zlo, jak to má být v pohádce vyvážené, ale hlavně naleznou opravdové kamarády, kteří umějí nabídnout pomocnou ruku. Vždyť to nejsou žádní lenoši, ale pořádní čiperkové, kteří umí vzít práci do svých rukou.

V knize jsou krásně popsané pasáže nejen o přírodě: „Černé stromy se měnily v šedivé a posléze v zelené. Obloha ztratila kovový nádech a nad řeku se vyhouplo ranní slunce. Krajina se koupala v jeho paprscích a do kapek rosy jako by se uschovaly všechny barvy duhy.

Studánková víla zářila štěstím. Její dlouhé vlasy měnily svůj stříbrný odstín na zlatavý a bílé šaty dostávaly modravý nádech.“

Deštnička je nejen šikovná panenka, ale je také moudrá: „Když ti na někom hodně záleží a máš ho rád, uděláš pro něj cokoliv.“

Kniha na mne působí celkovým dojmem jako milé počtení nejen pro děti na dobrou noc.

Trpaslíci z pařezového domečku  

Autorka: Trelová Bohunka
Ilustrace: Sušina Michal

Počet stran: 104

Pro děti od 4 let.

Vydalo nakladatelství Grada v srpnu 2019.

Knihu si můžete objednat na www.grada.cz.

 

Napsal/a: Jitka Ježková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist