Recenze: Soukromý detektiv Matyld

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Napětí, humor, detektivní zápletka, zvířátka. To vše je spojeno v knize Jana Poláčka, kterou vydalo nakladatelství Albatros s názvem Soukromý detektiv Matyld – Na stopě podivných únosců. Jde už o druhé pokračování s nejchytřejším kočičím detektivem všech dob. K vyšetření případu někdy stačí zdravý rozum a ostré drápky.

Hlavním hrdinou je zrzavý kocour Matyld, který si založil detektivní kancelář a pomáhá řešit problémy svých kočičích kamarádů.

Stejně jako všichni, i kocouři někdy musí k lékaři. Matylda jeho páníčci vzali na veterinu a cestou něco zahlédli. Matyld byl v přepravce a nic neviděl. Cestou domů ale dával bedlivý pozor, aby to zahlédl. Snad to není Micinka, která se ztratila sousedům…. To by tak ještě scházelo… Blíží se přeci Vánoce. A i když Micinka je tak trochu namyšlená, podobnou věc by jí nikdo nepřál.

Po návratu domů se o to, co viděl, podělí se svým kamarádem od sousedů, kocourem Čertem. Pro toho je ale důležitější, že se blíží Vánoce a všude bude spousta dobrot. Musí si pohlídat, kam je páníčci uloží. Na vánoční kapry si brousí drápky toulaví kocouři Číňan a Mongol, to nemůže nechat jen tak. V pátrání tak pokračuje Matyld sám.

Seznámí se s Vampíkem a uzavře s ním dohodu. Pomůže mu v pátrání a Matyld mu na oplátku zařídí večeři. Ta je ale tak vydatná, že Vampík usne jako špalek a nic v noci nezjistí. Pátrání ale musí jít dál a Matyld se hned chopí čerstvé stopy – tedy kocoura Ramba, který se potají plíží k Micinčině domovu. Tajně tam nosí granule. Ale proč?

Jak celé pátrání dopadne? Zjistí Matyld se svými kocouřími pomocníky, kde je Micinka? O to se s vámi už nepodělíme.

Celá kniha je psána čtivě a poutavě. Je určena dětem od 8 let a my bychom se možná nebáli nějaký rok přidat. Je to přeci jen detektivka, i když dětská, a mladší děti by se v ději rozhodně ztrácely. Jako dětskou detektivku knihu ale hodnotíme vcelku pozitivně. Na 152 stranách knihy se děti pobaví, zasmějí, možná se budou i trochu bát. Zapojí svou hlavu a pomohou Matyldovi rozluštit tajemství ztracení Micinky.

Knihy podobného žánru jsou u nás nyní velmi oblíbené a syn je čte jedním dechem. Přiznám se, že zprvu jsem k detektivním příběhům pro děti – a této knize obzvlášť – byla skeptická. Přeci jen si hned v úvodu přečíst, že Micinka asi visí někde na stromě … to mi přišlo pro děti od 8 let tak nějak příliš. Ale ty tam jsou doby, které si my pamatujeme ze svého dětství a děti podobné informace slýchají ze zpráv, zahlédnou v novinách. A tím, že je od toho budeme držet dál, jim moc nepomůžeme. Vidím tedy plus v tom, že si o knize spolu můžeme popovídat a děti už samy dokáží rozeznat, co je špatné.

Knížka také dětem přiblíží kočičí život. A nejen ten kočičí – i ten zvířecí obecně. Jak je důležité zvířátka krmit, v zimě je pustit ohřát, pečovat o ně. Jak se cítí, když čekají za dveřmi, až je pustíme dovnitř? Jak se těší na každou mističku krmení?

Za nás knihu tedy doporučujeme čtenářům přibližně mezi 9-10 roky. A i s nimi bychom si o knize měli popovídat. Už nyní se ale těšíme na další díl Soukromý detektiv Matyld – Na stopě starých kostí. Přečtete si ji s námi?

Soukromý detektiv Matyld                          

Autor: Jan Poláček

Počet stran: 128

Pro čtenáře od 8 let.

Vydalo nakladatelství Albatros.

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist