Recenze: Soukromý detektiv Matyld

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Napětí, humor, detektivní zápletka, zvířátka. To vše je spojeno v knize Jana Poláčka, kterou vydalo nakladatelství Albatros s názvem Soukromý detektiv Matyld – Na stopě podivných únosců. Jde už o druhé pokračování s nejchytřejším kočičím detektivem všech dob. K vyšetření případu někdy stačí zdravý rozum a ostré drápky.

Hlavním hrdinou je zrzavý kocour Matyld, který si založil detektivní kancelář a pomáhá řešit problémy svých kočičích kamarádů.

Stejně jako všichni, i kocouři někdy musí k lékaři. Matylda jeho páníčci vzali na veterinu a cestou něco zahlédli. Matyld byl v přepravce a nic neviděl. Cestou domů ale dával bedlivý pozor, aby to zahlédl. Snad to není Micinka, která se ztratila sousedům…. To by tak ještě scházelo… Blíží se přeci Vánoce. A i když Micinka je tak trochu namyšlená, podobnou věc by jí nikdo nepřál.

Po návratu domů se o to, co viděl, podělí se svým kamarádem od sousedů, kocourem Čertem. Pro toho je ale důležitější, že se blíží Vánoce a všude bude spousta dobrot. Musí si pohlídat, kam je páníčci uloží. Na vánoční kapry si brousí drápky toulaví kocouři Číňan a Mongol, to nemůže nechat jen tak. V pátrání tak pokračuje Matyld sám.

Seznámí se s Vampíkem a uzavře s ním dohodu. Pomůže mu v pátrání a Matyld mu na oplátku zařídí večeři. Ta je ale tak vydatná, že Vampík usne jako špalek a nic v noci nezjistí. Pátrání ale musí jít dál a Matyld se hned chopí čerstvé stopy – tedy kocoura Ramba, který se potají plíží k Micinčině domovu. Tajně tam nosí granule. Ale proč?

Jak celé pátrání dopadne? Zjistí Matyld se svými kocouřími pomocníky, kde je Micinka? O to se s vámi už nepodělíme.

Celá kniha je psána čtivě a poutavě. Je určena dětem od 8 let a my bychom se možná nebáli nějaký rok přidat. Je to přeci jen detektivka, i když dětská, a mladší děti by se v ději rozhodně ztrácely. Jako dětskou detektivku knihu ale hodnotíme vcelku pozitivně. Na 152 stranách knihy se děti pobaví, zasmějí, možná se budou i trochu bát. Zapojí svou hlavu a pomohou Matyldovi rozluštit tajemství ztracení Micinky.

Knihy podobného žánru jsou u nás nyní velmi oblíbené a syn je čte jedním dechem. Přiznám se, že zprvu jsem k detektivním příběhům pro děti – a této knize obzvlášť – byla skeptická. Přeci jen si hned v úvodu přečíst, že Micinka asi visí někde na stromě … to mi přišlo pro děti od 8 let tak nějak příliš. Ale ty tam jsou doby, které si my pamatujeme ze svého dětství a děti podobné informace slýchají ze zpráv, zahlédnou v novinách. A tím, že je od toho budeme držet dál, jim moc nepomůžeme. Vidím tedy plus v tom, že si o knize spolu můžeme popovídat a děti už samy dokáží rozeznat, co je špatné.

Knížka také dětem přiblíží kočičí život. A nejen ten kočičí – i ten zvířecí obecně. Jak je důležité zvířátka krmit, v zimě je pustit ohřát, pečovat o ně. Jak se cítí, když čekají za dveřmi, až je pustíme dovnitř? Jak se těší na každou mističku krmení?

Za nás knihu tedy doporučujeme čtenářům přibližně mezi 9-10 roky. A i s nimi bychom si o knize měli popovídat. Už nyní se ale těšíme na další díl Soukromý detektiv Matyld – Na stopě starých kostí. Přečtete si ji s námi?

Soukromý detektiv Matyld                          

Autor: Jan Poláček

Počet stran: 128

Pro čtenáře od 8 let.

Vydalo nakladatelství Albatros.

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Jak dětem připravit pohodový nástup do školky

Už to mají za pár, bojíte se, jak to bude probíhat? Rádi byste jim první dny ve školce co

Čtu dál →

Tip na výlet: Park Mirakulum

Deset hektarů zábavy pro děti i dospělé. To je něco! Navštívili jsme park Mirakulum, který najdete na trase mezi

Čtu dál →

[Soutěž] Kryštůfek, Pú a balonek

Přijměte další pozvání ke společnému listování knižními novinkami. Tentokrát si s nejmenšími „čtenáři“ zahrajete na schovávanou se zvířátky 😉

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist