Recenze: Sedmikráska

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Jako germanista jsem s nadšením využila možnost seznámit se s audioknihou Sedmikráska, která svým podtitulem slibuje „Staré německé pohádky“. To nemusí působit zrovna jako nejsilnější magnet, ale sázkou na kvalitu budiž fakt, že se jedná o 12 pohádek převyprávěných Eduardem Petiškou. Vydavatelství audioknih OneHotBook přináší 2 CD se známými, povědomými i neznámými pohádkovými příběhy, které vypravuje herec a dabér David Novotný.

Naše dcerka (4,5) není zvyklá poslouchat vypravování někoho nepřítomného. Před pár měsíci padl úkol uložit ji k spánku na manžela, který nerad čte, a tak se rozhodl využít audiotechniku. Pustil notoricky známého Maxipsa Fíka a úspěch s ním nesklidil – prostě musel sáhnout po knize a předčítat.

S mírnými obavami jsem navrhovala, že si poslechneme pohádku. Vložila jsem CD po počítače, Michalka byla trošku zklamaná, že nebudou obrázky, ale uvelebila se do velkého křesla a na klín si usadila plyšáky.

img_20161128_183500

Hned první stopu jsem pouštěla na Michalčino vyžádání 3x po sobě, a to ještě není pohádka. Několik hodin po poslechu se ptala, jak byla ta básnička s bubnem a houslemi, a druhý den skoro přesně recitovala úvodní motto audioknihy: „Kůže patří na buben, houslím struny sluší, pohádka se povídá těm, kdo mají uši.“

Reakce na první pohádku (Brémští muzikanti), kterou vyslechla bez hlesnutí, mě hodně překvapila: „

Jé, maminko, ukaž mi tu fotku u těch zvířátek.

Vždyť je to rok a půl, co nás toulavé boty zavedly právě do Brém, kde jsme se se symbolem města zvěčnili, a při té příležitosti jsem Michalce příběh pověděla. Slyšela ho jedinkrát, a přesto se jí vybavil. Možná i tento fakt zapůsobil motivačně.

img_1721

Poté jsem chtěla CD stopnout a další pohádku nechat na druhý den, ale Michalka prosila, že chce ještě jednu. Dopadlo to tak, že jsme všech 7 pohádek z prvního cédéčka poslouchaly společně, bez přestávky (delší, než jsou pauzy na zvukovém nosiči) a bez toho, aby dcerka požadovala prohlížení obrázků, jak to má ve zvyku, když čteme před spaním.

Známými postavami pro mě byli Brémští muzikanti, Sněhurka a Husopaska. Jméno Pidivousek jsem slyšela sice poprvé, ale příběh je známý z pohádky Rumplcimprcampr. Stromeček, který hrál a zpíval některými pasážemi připomíná Krásku a zvíře, ostatní příběhy moje pohádkové obzory opravdu rozšířily.

Na poslech Sedmikrásky jsem se těšila, obávala jsem se reakce své dcery, ale mile mě překvapila. Babička se vyjádřila, že pohádky jsou divné (liška ukousne hlavu kohoutkovi), ale osobně si myslím, že „naše klasika“ není o nic lepší (vlk sežere babičku).

img_20161128_183023 img_20161128_183130

Znáte pohádky O myši, datlovi a klobáse, Sedmikráska, O kouzelném hrnci a kouzelných koulích, O dvou rybářích, O synkovi, který se učil strachy třást, nebo Jak Hlupáček vysvobodil princeznu? Pokud ano, určitě neuškodí příběhy si zopakovat nebo naservírovat dětem jiné podání. A pokud je neznáte, pak budou zajisté zajímavým zpestřením Karkulek, Zlatovlásek nebo neposlušných kůzlátek. Audiokniha obsahuje také krátký bonus – ukázky z Petiškových Příběhů starého Izraele.

Sedmikrásku k poslechu doporučuji, ať už potřebujete děti zabavit, chcete strávit společný čas, nebo potřebujete načerpat inspiraci pro vlastní vypravěčský styl.

sedmikraska_petiska_onehotbook

Sedmikráska

Autor: Eduard Petiška

Vypravuje: David Novotný

Ilustrace: Jana K. Kudrnová

Formát: 2 x audio CD

Délka nahrávky: 2 hodiny 34 minut

 

Vydalo nakladatelství Vydavatelství OneHotBook v roce 2016.

Knihu si můžete objednat na www.onehotbook.cz.

Napsal/a: Milhauzice

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy pro péči o pleť: jak se zbavit akné v těhotenství

Jak často přemýšlíte o tom, jak hormony ovlivňují stav vašeho těla? Chápeme, že v běžném životě tomu zvláštní pozornost

Čtu dál →

Zdravé potraviny během kojení vhodné pro maminku i dítě

Kojení je velmi důležitá součást vývoje každého miminka. Prostřednictvím mléka předává maminka svému dítěti potřebné živiny, a proto je

Čtu dál →

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist