Recenze: S láskou i rozumem

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Každý chce být svému dítěti dobrým rodičem. Ale jak už to bývá, člověk míní, život mění, a tak se může stát, že si dost často připadáme naprosto nemožně. Ale je to opravdu tak? Co takhle podívat se na to trochu jinak?


Publikaci S láskou i rozumem vydalo nakladatelství CPRESS a autorkami jsou – Ivana Procházková (lektorka emoční inteligence dětí), Jitka Ševčíková (lektorka, koučka a mentorka) a Michaela Tilton (autorka vzdělávacích programů pro děti, lektorka a zakladatelka konceptu vzdělávacích center Go Kids).

Knížka je rozdělena do 5 hlavních kapitol, a následně do dalších podkapitol.

  1. Emočně inteligentní rodič
  2. Emočně inteligentní dítě
  3. Komunikující dítě
  4. Myslící dítě
  5. Hravé aktivity podporující rozvoj dítěte

Kniha vás seznámí s tím, jak dobře pracovat se svými pocity, a jak je předat dítěti. Že křik, pláč, smutek nebo špatná nálada není „špatná věc“, protože ukazujeme dítěti, jak se cítíme, jak nám je, jestli nám něco vadí. Je ale důležité ukázat dítěti, že ne on/ona vám vadí, ale to, jak se chová. Emoční inteligence je důležítá a to, jak ji dětem prostřednictím sebe samým podáme, se pak odrazí v tom, jestli bude dítě optimista, pesimista, nebo zda bude v živodě úspěšným či nikoliv. Někdo možná krčí rameny a říká si, že emoční inteligence vůbec není důležitá, ale je. Protože tímto způsobem dítěti předáváme to nejlepší a nejhorší ze sebe. Ne nadarmo se říká, že děti jsou naším obrazem. Publikace S láskou i rozumem, vám pomůže pochopit své pocity. Pomůže vám pracovat s nimi a předávat je dále.

Líbí se mi kapitola Emočně inteligentní dítě. Najdete tady pár tipů na šťastné dětství. Přestože jde o známé věci, dost často na ně vůči dětem zapomínáme. A přitom vůbec nejsou těžké. Podpora, smích, láska, zájem, respekt, nebo to, že s dětmi trávíme čas, ptáme se na jejich názor, posloucháme co nám říkají, komunikujeme s nimi. Důležité je také uznat svoji chybu, omluvit se a hlavně nechat děti být sami sebou.

kniha 003kniha 005kniha 004

V kapitole Komunikující dítě se mi líbila podkapitola Znakující dítě. Znakování je jednou z možností, jak proniknou do světa dětí už v útlém věku. Děti se učí jednoduché znaky, díky kterým pak komunikují se svým okolím. Díky tomu se spolu dorozumíte dříve, než vůbec začne mluvit. 🙂 Znakování mě vždycky fascinovalo a poslední dobou ho často slýchávám právě ve spojení jak komunikovat s dětmi už od malička. Nezapomínejte proto, že děti se učí nápodobou a to jak s ním komunikujeme, se pak odrazí na jeho komunikaci s námi.

kniha 006kniha 011kniha 002

Kapitola Myslící dítě vám ukáže, jak důležité je pro děti podnětné prostředí, nejenom to fyzické, ale také emoční. Co si budeme povídat, všichni chceme mít chytré dítě, ale co pro to můžeme udělat? Je vědecky dokázáno, že inteligence je z části vrozená, a pak záleží na podnětech a učení. Tutiž inteligence je ve velké míře vložena do rukou rodičů a učitelů. Nepodceňujte tedy senzitivní fázi dítěte kdy má potřebu učite se to či ono a dejte mu potřebnou motivaci. Pro vás, jako pro rodiče bude podnětná také kapitola Hravé dítě, kde najdete nápady na hry a aktivity pro rozvoj dítěte.

kniha 007kniha 008kniha 009kniha 010

Kniha S láskou i rozumem je zaměřena nejenom na děti, ale také na vás. Naučíte se lépe zvládat vyhrocené cituace, emoce, vztek nebo agresi. Pomůže vám objevit některé výchovné chyby a poradí, jak se jim vyvarovat. kniha 001Naučíte děti zvládat, respektovat a dodržovat pravidla. Zjistíte, že znakování může být velkým přínosem pro rozvoj dítěte. Kniha je plná životních příběhů, zajímavých postřehů o výchově a cvičení. Je vtipná a velmi trefná. Doporučila bych jí všem, kterí chtějí vychovávat zdravé, spokojené a sebevědomé děti. Vychovávejte s láskou i rozumem. 🙂
Knihu vydalo nakladatelství CPRESS a koupit si ji můžete zde.

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Jak vybrat ty pravé plenky pro novorozené miminko?

Očekávání miminka sebou nese spoustu radosti, ale také rozhodování a nákupů. Jednou z věcí, bez kterých se určitě neobejdete,

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist