Recenze: Proč jsou banány zahnuté?

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Čas od času nás překvapí některé z otázek našich dětí na věci, na které sami neznáme odpověď. A ať se snažíme sebevíc, odpovědět nedokážeme a bereme si na pomoc „google“ anebo sáhneme po některé chytré encyklopedii. Ale ne vždy se nám podaří dohledat nějakou tu „správnou“ a hlavně uspokojující odpověď. Pokud máte doma také tak zvídavé a chytré malé hlavičky, určitě byste si neměli nechat ujít knížku Proč jsou banány zahnuté? Pohádky pro zvědavé děti, které napsala Petra Maria Schmittová spolu s Christianem Drellerem, vydané v nakladatelství Fragment.

Kniha Proč jsou banány zahnuté? obsahuje celkem 19 různých příběhů, jež se snaží poutavým způsobem zodpovědět, a na jednotlivých příbězích ukázat a vysvětlit 19 nejožehavějších témat, které by vám vaše děti mohly položit.

S touto knihou se vám tak dostává velké výhody, kdy nemusíte znát odpověď na položenou otázku, nebo se vykrucovat a vymýšlet nějaké nesmysly. Stačí jen po ní sáhnout a o všem si v klidu přečíst spolu se svými dětmi.

Jednotlivé příběhy vám jednoduše a srozumitelně vše vysvětlí, hezky krok za krokem. Vězte, že i vy se rádi přiučíte něčemu novému (ostatně ne vždycky si všechno a všechny „získané vědomosti“ z dob školních lavic ještě pamatujeme), a možná budete i mile překvapeni, že to, co se stalo zprvu složité na vysvětlování, má velmi jednoduché řešení.

Hrdinou každého příběhu je po každé jiné malé dítě, a ať už je to holčička nebo kluk, které vznese onu „zásadní“ otázku, jež je zároveň i názvem nové kapitoly, vždy se dočkáte srozumitelné odpovědi a vysvětlení

Nám osobně se nejvíce líbil příběh s názvem „Jaké to je, když je člověk starý?“.

Hlavním hrdinou je malý Lojzík, který sice už nemá svého vlastního dědečka, ale v paneláku zná skvělého, starého souseda, kterého si tak trochu adoptoval za svého vlastního dědečka a říkám mu Štefan.

Pokud to jen trochu jde, tráví se svým adoptivním dědečkem spoustu času, a možná i tak trochu je tento „dědeček“ jeho jediný mužský vzor, s kterým může být na oko jako chlap s chlapem.

Moc nás pobavil jeho velmi povedený experiment, jež spáchal spolu se svojí maminkou. Laskavá maminka ho pomocí jednoduchého triku nechá na vlastní kůži vyzkoušet a prožít si, jaké to je být starý.

Tak Lojzík poznává, že být starý není vůbec jednoduché, ale naopak velmi obtížné a namáhavé. Pochopí, že být starý není vůbec žádná legrace, že být starý znamená špatně slyšet, vidět a těžce chodit.

Samozřejmě by nebyl příběh příběhem, kdyby si z toho malý Lojzík nevzal nějaké ponaučení a prozření. Ano, díky tomuto experimentu se rozhodl, že si svého dědečka bude plně rozmazlovat, neboť si to zaslouží, protože „být starý“ je tak namáhavé a složité.

Samotnou knihu můžete číst hezky po pořádku, anebo po ní sáhnout, kdykoliv zrovna budete potřebovat. Je to jen a jen na vás! Velkou výhodou knížky je, že jednotlivé příběhy na sebe nijak nenavazují a v každém z nich se setkáte s úplně novými hrdiny.

Kromě krásných příběhů stojí za povšimnutí i jednotlivé mezilidské vztahy, mezigenerační rozdíly, i to, jak všude „skvěle“ funguje rodina, snaha dát do popředí „dobře fungující“ mezilidské vztahy, i to, jak by se k sobě správně měli lidé chovat a nezištně si pomáhat.

Knihu navíc doprovází velmi milé, něžné ilustrace od geniální ilustrátorky Heike Vogelové, jež upoutají pozornost každého dítěte, a krásně rozvinou jejich dětskou fantazii a představivost.

Pokud tuhle knihu ještě nemáte ve své knihovničce, neváhejte ani chviličku a pořiďte ji svým dětem, a nebudete zklamaní. Obohatíte se tak o spoustu úsměvných a naučných příběhů psaných s láskou, něhou a porozuměním.

PROČ JSOU BANÁNY ZAHNUTÉ? Pohádky pro zvědavé děti.

Napsali: Petra Maria Chmittová, Christian Dreller

Ilustrace: Heike Vogelová

Počet stran: 128

Pro děti od 4 let

Vydalo nakladatelství Fragment v září 2017.

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

Napsal/a: Budulinek

Toto taky stojí za přečtení!

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist