Recenze: PRAHA HA HA!

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Půvabné knižní leporelo PRAHA HA HA!, které napsala a nakreslila Bára Buchalová, vás přenese přímo do našeho krásného hlavního města, města všeho dění. Vydalo nakladatelství Albatros. Že byste se mohli snad v Praze i nudit? To snad ne! Vždyť se nám naskýtá tolik možností. Pojďte se toulat společně po Praze s touto knihou, kde si nebudete chtít přestat o ní vyprávět a povídat, a ostatně posuďte sami!

Děj tohoto leporela se odehrává během čtyř ročních období. Začínáme na jaře, kdy všechno krásně voní a kvete. Všemi ročními obdobími nás provází bíločerný pejsek, který má na každé dvojstraně u své podobizny napsané v bublině: „Haha!“ Ostatně všechen text, co se v knize nachází je psán formou bublinek. Mnohdy se nejen textem velice pobavíme.

Někdy vidíme, kolik lidí ve městě je a dělají přitom každý jiné „věci“. Člověk si takové banálnosti ani neuvědomí. Jeden chodí do práce, druhý líbá přítelkyni, třetí jede na kole a čtvrtého pokaká pták. Člověk má spoustu povinností a je těžké si v dnešní době najít i čas na rodinu, přátele i své koníčky. Čas nám však plyne všem stejně, proto je třeba umět vše propojit a žít naplno. Proto i my dvě (já s dcerkou) otevíráme tuto knihu a jdeme si povídat nejen o životě, ale i o životě ve městě, a to přímo v Praze, jak již plyne z názvu knihy.

Kristýnce ukazuji obrázky a vyprávím vše detailně, co mě k ilustraci či situaci napadne. Ukazuji malé památky v Praze, které ještě neviděla a nezná je. Je maličká, ale vnímá mě moc dobře, co jí říkám.

Vyprávím Kristýnce o Karlově mostu: „Karlův most se prý stavěl z malty, kamene a vajec! Z vajec naměkko, nebo natvrdo?“ Kolik je na něm ruchu, kam až jde dohlédnout, kam se dá projít, co vše si tam může prohlédnout za sochy, nebo i co si může koupit…

Z jara se přesouváme do léta… Praha se pyšní i krásnou zoologickou zahradou. Povídáme si o zvířátkách…

Jedna strana je věnována i Žlutým lázním. Děti skotačí ve vodě, maminky se opalují na dece. Z lodičky je skvělý výhled a u o občerstvení se zastaví nejeden návštěvník.

Pak nastupuje podzim a s ním podzimní hrátky, jako je pouštění draka, někdo ještě piknikuje, jiný jezdí na kole a s podzimem také nastupují běžecké závody, které jsou i tak skoro přes celý rok. Jako milovnice běhu jsem do Prahy rovněž párkrát zavítala a ta atmosféra mě úplně pohltila. Bylo to něco nepopsatelného. A to je jistě v Praze spoustu věcí. Stačí se něčím nadchnout, propadnout tomu, oddat se tomu a máte zážitky na celý život.

V Praze je rovněž mnoho zajímavých památek, zmínka padne i o Petřínské rozhledně. Někomu nejspíš vypadly z pusy zuby z rozhledny, haha…

Krásná je i nastupující „královna“ zima. To se najednou Praha rozzáří všemi možnými i nemožnými světýlky, ozdobami. Na vánočních trzích voní mnoho dobrot, které k zimě určitě patří, jako je trdelník či voňavý punč. Píšeme dopisy Ježíškovi, pečeme perníčky, upevňujeme jmelí, dáváme si i medovinu, zpíváme koledy, bruslíme na zamrzlém ledu…

A takto bychom mohli povídat celou řadu. K tomuto krásně ilustrovanému leporelu se budeme s Kristýnkou rády vracet. Vždy nás zaujme něco jiného, co jsme třeba předtím přehlédly. Tato knižní podoba leporela patří určitě k tomu lepšímu na knižním trhu. Moc se nám knížka líbila a vřele ji doporučujeme i ostatním dětem, které baví takovéto povídání o Praze. Kniha je určena pro děti od tří let, ale myslím si, že to není podmínkou.

Praha ha ha!                                                  

Autorka a ilustrátorka: Barbora Buchalová

Počet stran: 16

Vydalo nakladatelství Albatros v březnu 2018.

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

 

Napsal/a: Jitka Ježková

Toto taky stojí za přečtení!

Co byste měli vědět, než koupíte dítěti první kolo

Pokud se chystáte koupit svému dítěti kolo, měli byste vědět, že při jeho výběru je nejdůležitější správná velikost. To

Čtu dál →

Víc energie a času na sebe i děti? Udělejte 2 věci a máte vyhráno!

Mít tak návod na to, abychom měly jako mámy na dítě více času, abychom mu nekřivdily, aby bylo samostatné,

Čtu dál →

[Soutěž] CD Playground English: Frog Biscuits

Písničky pro děti v angličtině pobaví i naučí. Na trh přichází novinka projektu Playground English. A 3 z vás

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist