Recenze: PRAHA HA HA!

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Půvabné knižní leporelo PRAHA HA HA!, které napsala a nakreslila Bára Buchalová, vás přenese přímo do našeho krásného hlavního města, města všeho dění. Vydalo nakladatelství Albatros. Že byste se mohli snad v Praze i nudit? To snad ne! Vždyť se nám naskýtá tolik možností. Pojďte se toulat společně po Praze s touto knihou, kde si nebudete chtít přestat o ní vyprávět a povídat, a ostatně posuďte sami!

Děj tohoto leporela se odehrává během čtyř ročních období. Začínáme na jaře, kdy všechno krásně voní a kvete. Všemi ročními obdobími nás provází bíločerný pejsek, který má na každé dvojstraně u své podobizny napsané v bublině: „Haha!“ Ostatně všechen text, co se v knize nachází je psán formou bublinek. Mnohdy se nejen textem velice pobavíme.

Někdy vidíme, kolik lidí ve městě je a dělají přitom každý jiné „věci“. Člověk si takové banálnosti ani neuvědomí. Jeden chodí do práce, druhý líbá přítelkyni, třetí jede na kole a čtvrtého pokaká pták. Člověk má spoustu povinností a je těžké si v dnešní době najít i čas na rodinu, přátele i své koníčky. Čas nám však plyne všem stejně, proto je třeba umět vše propojit a žít naplno. Proto i my dvě (já s dcerkou) otevíráme tuto knihu a jdeme si povídat nejen o životě, ale i o životě ve městě, a to přímo v Praze, jak již plyne z názvu knihy.

Kristýnce ukazuji obrázky a vyprávím vše detailně, co mě k ilustraci či situaci napadne. Ukazuji malé památky v Praze, které ještě neviděla a nezná je. Je maličká, ale vnímá mě moc dobře, co jí říkám.

Vyprávím Kristýnce o Karlově mostu: „Karlův most se prý stavěl z malty, kamene a vajec! Z vajec naměkko, nebo natvrdo?“ Kolik je na něm ruchu, kam až jde dohlédnout, kam se dá projít, co vše si tam může prohlédnout za sochy, nebo i co si může koupit…

Z jara se přesouváme do léta… Praha se pyšní i krásnou zoologickou zahradou. Povídáme si o zvířátkách…

Jedna strana je věnována i Žlutým lázním. Děti skotačí ve vodě, maminky se opalují na dece. Z lodičky je skvělý výhled a u o občerstvení se zastaví nejeden návštěvník.

Pak nastupuje podzim a s ním podzimní hrátky, jako je pouštění draka, někdo ještě piknikuje, jiný jezdí na kole a s podzimem také nastupují běžecké závody, které jsou i tak skoro přes celý rok. Jako milovnice běhu jsem do Prahy rovněž párkrát zavítala a ta atmosféra mě úplně pohltila. Bylo to něco nepopsatelného. A to je jistě v Praze spoustu věcí. Stačí se něčím nadchnout, propadnout tomu, oddat se tomu a máte zážitky na celý život.

V Praze je rovněž mnoho zajímavých památek, zmínka padne i o Petřínské rozhledně. Někomu nejspíš vypadly z pusy zuby z rozhledny, haha…

Krásná je i nastupující „královna“ zima. To se najednou Praha rozzáří všemi možnými i nemožnými světýlky, ozdobami. Na vánočních trzích voní mnoho dobrot, které k zimě určitě patří, jako je trdelník či voňavý punč. Píšeme dopisy Ježíškovi, pečeme perníčky, upevňujeme jmelí, dáváme si i medovinu, zpíváme koledy, bruslíme na zamrzlém ledu…

A takto bychom mohli povídat celou řadu. K tomuto krásně ilustrovanému leporelu se budeme s Kristýnkou rády vracet. Vždy nás zaujme něco jiného, co jsme třeba předtím přehlédly. Tato knižní podoba leporela patří určitě k tomu lepšímu na knižním trhu. Moc se nám knížka líbila a vřele ji doporučujeme i ostatním dětem, které baví takovéto povídání o Praze. Kniha je určena pro děti od tří let, ale myslím si, že to není podmínkou.

Praha ha ha!                                                  

Autorka a ilustrátorka: Barbora Buchalová

Počet stran: 16

Vydalo nakladatelství Albatros v březnu 2018.

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

 

Napsal/a: Jitka Ježková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist