Recenze: Povídám, povídám pohádku

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Útlá knížečka, která na první pohled zaujme barevnou ilustrací na titulní straně. To je kniha Povídám, povídám pohádku, kterou vydalo nakladatelství Portál, autorkou je Markéta Mlčochová. Ilustrace, někdy velmi jednoduché, jindy složitější a propracovanější, jsou dílem Patricie Koubské. Je to vlastně kniha a současně pracovní listy pro děti. Během 14 dnů, kdy jsme s mými vnoučaty a taky s předškoláky ve třídě naší Sluníčkové školky s knihou pracovali, mně často přišlo na mysl přísloví, které se k této knížce velmi hodí – „za málo peněz hodně muziky“.


Autorka do knihy zařadila texty dvou říkadel a patnácti pohádek.  Najdeme je na každé stránce, avšak v černobílém provedení. To proto, aby si děti obrázky samy vykreslily. Každá pohádka je rozkreslena do několika výjevů,
oddělených čarami. Pro více dětí doporučuji ilustrace okopírovat, namnožit. Děti mohou obrázky vykreslovat, následně rozstříhat, skládat podle posloupnosti děje a hlavně podle nich vyprávět.

2

Líbí se mi, že kniha začíná jednoduchými říkadly, pokračuje velmi známými pohádkami, aby v závěru vygradovala složitějšími texty a náročnějšími ilustracemi. Nejprve jsme knížku otestovali doma s vnoučaty. Četla jsem jim nebo vyprávěla jednodušší pohádky, ty které mají moc rády. Děti si ilustrace prohlížely a pak se postupně jeden po druhém „proměnily na babičku“ a vyprávěly pohádku samy nám, „dětem“.

Nejvíce je zaujala pohádka O kohoutkovi a slepičce. Obrázky k pohádce jsou stejně jako u pohádky O veliké řepě a Bouda budka kresleny jednoduše. I medvěd, který rozlámal Boudu budku je milý.

4 5

Ve školce už to bylo trochu jiné. Tady jsem ocenila spoustu možností, které kniha  a pracovní sešit v jednom, nabízí. Děti poslouchaly čtení pohádek z knížky, okopírované a namnožené obrázky vykreslovaly, samy popisovaly děj, stříhaly, skládaly. Moc je bavila hra Třídění pohádek, kdy nastříhané ilustrace ze tří pohádek smíchaly a pak třídily.

Krásně jsme si užili následné dramatizace daných pohádek s využitím maňásků. Kromě velmi známých pohádek byly favority předškoláků pohádky Čert a Káča a méně známá pohádka Tři sekery.

Ty jeskyňky jsou ale škaredky, komentovala ilustrace k pohádce O Smolíčkovi Baruška.

Je více než jasné, že si knížku pořídíme i do naší Sluníčkové školky, abychom mohli využít při práci s dětmi její široké možnosti.

3 1

Nad knihou Povídám, povídám pohádku může rodič /dospělý/ s dítětem předškolního a mladšího školního věku strávit krásné společné chvilky. Není to jen knížka k přečtení, ale láká k aktivním a zábavným společným hrám, ke vzájemné spolupráci. Určitě se k ní budete často vracet!

povídám pohádkuPovídám, povídám pohádku

Autorka: Markéta Mlčochová

Ilustrátorka: Patricie Koubská

Pro děti od 3 let.

Vydalo nakladatelství Portál v září 2016.

Knihu si můžete objednat na www.obchod.portal.cz.

Napsal/a: Milka98

Toto taky stojí za přečtení!

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Jak vybrat ty pravé plenky pro novorozené miminko?

Očekávání miminka sebou nese spoustu radosti, ale také rozhodování a nákupů. Jednou z věcí, bez kterých se určitě neobejdete,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Kyller

    Tak na tuto recenzi jsem byla moc zvědavá. Přemýšlela jsem, zda si knihu domů pořídit. Už vím, že rozhodně. Děkuji.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist