Recenze: Policejní křeček a zámecký zloděj

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Každý z nás občas řeší nějakou hádanku či hlavolam. Ale což takhle si dát nějakou zapeklitě napínavou záhadu? Máte chuť zahrát si na malé detektivy a pokusit se rozlousknout oříšek možná pro vás první detektivní záhady? Ptáte se jaké? Pak je nejvyšší čas představit vám knihu s názvem Policejní křeček a zámecký zloděj, kterou vydalo nakladatelství Albatros.

Tato napínavá detektivka z pera autorky Daniely Krolupperové nás zavede do zámecké galerie, kde se koná velkolepá výstava nejrůznějších druhů vzácných šperků.

Pátrání začíná!

Jde o velkolepou událost, která přiláká spoustu lidí, dokonce někteří neváhají vážit dalekou cestu.  Jednoho dne se však po všech špercích slehne zem a nikdo netuší, kdo za tím vším vězí. A  je to tady! Pátrání začíná! Komu se podaří odhalit tajemství ukradených šperků z galerie? Přijít všemu na kloub se pokouší malý „detektiv“ Jirka, navštěvující 2. třídu základní školy, ale vůbec to nemá jednoduché.

Zapoj se s ním do pátrání a pomoz Jirkovi odhalit zloděje! Jak se vám povede a jak vlastně bude zapadat do celé skládačky policejní křeček jménem Bruno? Že by zvířecí detektiv? Nebo snad spolupachatel? Neprozradím. 😊 To a ještě mnohem více přináší 50 stránek této knihy ve svých devíti kapitolách.

Do pátrání a testování uvedené knihy se zapojil můj čerstvě osmiletý čtenář Milánek, který je ve stejném věku jako školák Jirka, a dále pětiletá „posluchačka“ Michalka.

Jak naše čtení probíhalo?

Jakmile děti „objevily“ knihu, učaroval je nádherný obrázek křečka na jejím obalu. Již delší dobu by si přály, abychom jim tohoto tvorečka pořídili, takže první věta zněla: „Mami, kdy už nám koupíš toho křečka?“

A pak jsme se pustili do samotného čteni. Zpočátku měl syn obavy, že stránka obsahuje na jeho vkus příliš mnoho textu. Příčina byla v tom, že tato kniha je určena již pro mírně pokročilé čtenáře, jde o tzv. druhé čtení. Míla doposud četl pouze knihy pro první čtení, kde bylo textu pochopitelně méně.  Na druhou stranu ho však lákalo, že si vyzkouší něco zcela nového. A tak v něm nakonec zvítězilo odhodlání a chuť překonat sám sebe.

Pokud mám knihu hodnotit za nás oba, určitě nesmím zapomenout ocenit přehlednost a srozumitelnost textu. Věty nejsou příliš dlouhé (žádná sáhodlouhá složitá souvětí v ní opravdu nenajdeme), ani samotná kniha. Autorčin osobitý styl je velice čtivý a kladně rovněž hodnotím i plynulou návaznost děje (autorka neskáče z jednoho na druhé). To vše byly důvody toho, že se se svou „premiérou“ syn úspěšně popral s odhodlaností sobě vlastní. Knihu jsme poměrně brzy přečetli, během několika večerů před spaním.

Velice na mě zapůsobilo, jak kniha nenápadně vychovává. Děti si uvědomí prostřednictvím našich hrdinů dobro a zlo (statečnost, krást se nemá, zlo bude potrestáno..).

Co se týká pochopení textu, zde jsem narazila na slova, u kterých jsem se musela zastavit a objasnit dětem jejich význam. Mezi “novými slovy“ jsme objevili i několik cizích slov, např. gang a notebook, kde jsem kromě významu dětem vysvětlovala i výslovnost. Z tohoto důvodu bych věkové zařazení volila spíše pro děti od 8 let, nikoli už od 7 let. Na druhou stranu vysvětlování mi ani v nejmenším nevadí, naopak jsem vděčná za to, že děti pochytí nová slova a obraty a rozšíří si tak slovní zásobu, což  je bezesporu velice užitečné, ale to děti  jistě poznají časem.

Kromě tohoto mám díky vysvětlování i kontrolu, že děti vnímají, o čem se právě  čte a v neposlední řadě se i otevírá  prostor pro povídání a zvídavé otázky..

Kniha je oživena četnými nápaditými ilustracemi paní Evy Sýkorové-Pekárkové. Mě osobně zaujaly, dětem se taktéž moc líbily, řada z nich jim připadala legračních, například svými výrazy. Doplnění takto zdařilými ilustracemi a tímto způsobem rozvíjet představivost dětí  považuji za nezbytné a dokonce jsem přesvědčená, že pokud by obrázky chyběly, řadu čtenářů, zejm. těch nejmenších, by čtení knihy mohlo odradit.

Obě děti si knihu užívaly naplno. Každý si na knize našel to své. Syn byl zvědavý, co se bude v knize odehrávat. Dcera se více zastavovala právě u obrázků, ze kterých byla nadšená.

Podtrženo sečteno

Kniha velice oslovila nás všechny. Děti dokázala vtáhnout do děje a byly napjatí, jak vše dopadne. Stali se z nich malí detektivové a tipovali pachatele. Proto bych touto cestou ráda knihu doporučila čtenářům, kteří alespoň jedenkrát zatoužili stát se detektivem, rozluštit nějakou záhadu. Prostě všem, které mají rádi napínavé příběhy. Díky úžasnému celkovému zpracování knihy si jsem jistá, že se budeme ke knize vracet a jistě se porozhlédneme i po dalších titulech autorky Daniely Krolupperové.

Policejní křeček a zámecký zloděj    

Autorka: Daniela Krolupperová

Ilustrovala: Eva Sýkorová – Pekárková

pro děti od 7 let, 56 stran

Vydalo nakladatelství Albatros v květnu 2017.

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

 

Napsal/a: Jana231

Toto taky stojí za přečtení!

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Kyller

    Knížka vypadá moc zajímavě, klukům by se mohla líbit, takže ji asi pořídíme. Děkuji za tip.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist