Recenze: Pohodář Tom a já

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Kniha Pohodář Tom a já, kterou vydalo nakladatelství Portál, nás zaujala už na první pohled. Syn, který knihu četl, se jmenuje Tom a i obsahem je mu tak trochu blízká. Hlavní představitel Lukas je ve škole tak trochu outsider, protože do třídy přišel nový, když už byl kolektiv stmelený. A tím jsme si prošli i my. Znáte to. Každý kolektiv má nějaká nepsaná pravidla, která určují, kdo je in a kdo out.

V případě Lukase to znamená, že se musí naučit hrát třeba karetní hru Magic a různé hlášky, které ji doprovází. Lukasovi se zdá těžká a zvládá ji tak tak. Zároveň neví, jak rozeznat, co vše je pro tuto třídu in a co ne. To ho samozřejmě trápí. Jak rád by byl členem kolektivu, kterého budou všichni včetně třídního vůdce Lea, uznávat.

Jednoho dne, při třetí hodině, kdy měli psát písemku z matematiky, se vedle Lukase v lavici objeví prapodivný tvor.

Něco takového jsem v životě neviděl! Tenké nohy připomínaly čápa. Kulaté bříško bylo bílé a měkoučké. Na zádech měl dvě jasně červená křídla a na hlavě tři oranžovo-červené chomáče chlupů. Byl trochu menší než já a upíral na mě velikánské oči, kulaté a černé.

Tento tvor se jmenuje Tom a rád by Lukasovi pomohl, aby se začlenil do kolektivu. Pro začátek mu pomůže s písemkou. Lukasovi se to ale nezdá a Toma odhání pryč. Když mu Tom pomohl vrátit lotrovinu Leovi, Lukas se rozzlobil. Už se pomalu včleňoval do kolektivu a teď si na něho zasedne takové stvoření. Co teď? Když se svěří nejlepšímu kamarádovi Stefanovi, ten mu nevěří ani slovo.

lenovo_a1000_img_20161128_1839141

Ale Tom se snaží Lukasovi jen pomoci. Chce, aby si Lukas splnil svůj sen. Aby ho kolektiv uznával.

Jestli chceš být šéf, musíš být hluboko uvnitř přesvědčený, že jím jsi! Nesmíš o tom ani trošičku zapochybovat, jinak to nebude fungovat. Když chceš být něčím, co nejsi, lidi si toho všimnou a nespolknou ti to. Každý se na šéfa nehodí. V tom případě by se měl zamyslet, k čemu se hodí, a až to najde, měl by to dělat, aby byl úspěšný.

Ačkoli Lukas z Tomova kamarádství moc nadšený není, Tomáškovi by se takový „rádce a pomocník“ líbil. Já sama knihu hodnotím také kladně, protože Tomášek se Lukasovi opravdu v lecčems podobá. A i když mu říkáme, ať se nebojí a spolužákovi „lumpárnu“ vrátí, bojí se. Tak nějak doufám, že díky této knize se toho bát přestane. Jediné, co bych knize vytkla je tiskařský šotek, který na jejím konci několikrát zařádil.

 

pohodar-tom-a-ja-9788026211242-280299474Pohodář Tom a já

Autorka: Elfriede Wimmer

Ilustrace: Aneta Žabková

Překladatelka: Michaela Škultéty

120 stran

Vydalo nakladatelství Portál v roce 2016.

Knihu si můžete objednat na www.obchod.portal.cz.

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Jak vybrat ty pravé plenky pro novorozené miminko?

Očekávání miminka sebou nese spoustu radosti, ale také rozhodování a nákupů. Jednou z věcí, bez kterých se určitě neobejdete,

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist