Recenze: Panenka Bára

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Už podle názvu Panenka Bára a obrázku na obalu knihy je dílko Lenky Rožnovské vyloženě holčičí knihou. Čekala jsem, že nadchne naši šestiletou dceru, která má právě panenkovské období, ale že ji přijal náš druhák milující vše akční, to mě trošku překvapilo.

Hlavní hrdinkou je panenka Bára, která byla řadu let ukrytá na půdě. Právě teď má příležitost vrátit se ke hraní – maminka, která si s panenkou kdysi hrála, ji darovala svojí dcerce Terezce. A nová dobrodružství mohou začít. A možná se bude i trošku kouzlit.

Autorkou knihy Panenka Bára je již zmíněná Lenka Rožnovská, a vydalo ji nakladatelství Grada.

Zpočátku mi přišlo nevýhodné, že je kniha příliš útlá a stručná. Předčítala jsem ji totiž dětem před spaním – dcera ještě číst neumí a syn vzal tuto knihu na milost, protože jsem předčítala já. Po třech večerech bylo dočteno a děti se pak další večer ptaly na panenku Báru a divily se, že už je přečtená. Vzápětí jsem si ale uvědomila, že knížečka vyšla jako čtení pro prvňáčky, kde její útlost je vlastně předností. Vždyť prvňáček má radost, že přelouskal celou knihu a nějaký tlustospis by ho spíše odradil. Navíc je kniha rozčleněna do mnoha kratičkých kapitol, což ocení rodiče prváčků – snáze se pak dávkuje každodenní nutné čtení. Příliš dlouhé kapitoly malého čtenáře demotivují.

panenka bára 2 panenka bára 1 roundcube.web4ce.cz

Na závěr je nutno dodat, že kniha je celá napsaná pouze velkými tiskacími písmenky, takže je vhodná i pro děti, které se učí číst pomocí genetické metody čtení. Těchto knih na trhu přibývá pomalu, kdežto škol testujících tuto moderní výukovou metodu je čím dál víc. Genetická metoda čtení učí děti číst po písmenkách, nikoli po slabikách. Ať už budete písmenkovat či slabikovat, zaříkadlo „čáry báry“ vás určitě rozveselí 🙂 .
Usměvných ilustrací Kataríny Ilkovičové najdeme v knize celou řadu, díky nim se malý čtenář trošku odreaguje od náročného čtení a stránky lépe přibývají.Doporučuji vřele holčičkám, které milují panenky, zvířátka a svoji maminku, stejně jako moje dcera. Knihu si nechám připravenou jako první čtení, až se prokoušeme Slabikářem 🙂


panenka bára
Knihu vydalo nakladatelství Grada a zakoupit si ji můžete přímo na jejich stránkách.

Autor: Lenka Rožnovská

Ilustrátor: Ilkovičová Katarína

Počet stran: 72

Napsal/a: Zbynula

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat první šlapací kolo?

Pamatujete si své první kolo? Možná jste ho jako já našli pod stromečkem, možná to byl dárek k narozeninám. A

Čtu dál →

Pravda a lži o kontaktním rodičovství

Možná jste tenhle název už slyšeli a možná ne. Tak jako tak, pokusím se vám ozřejmit, co to doopravdy

Čtu dál →

[Soutěž] Rozčesejme Česko

Účes do školy a do školky během chvilky? Jde to! Díky knize Rozčesejme Česko přestává být česání sci-fi! 3

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist