Recenze: Ňouma z áčka

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Kniha Ňouma z áčka od Ivony Březinové patří jako jedna z knih do řady „Má to háček“ a jejím hlavním cílem je prostřednictvím příběhu pomáhat dětem a rodičům s řešením životních problémů a složitých situací. Knihu vydalo nakladatelství Albatros.

Všechny knížky, které doposud vyšly v této edici, můžou být nejen inspirací, ale i povzbuzením všem čtenářům, kteří se s nějakým „háčkem“ musejí vyrovnat, jako například v této knížce Toník s dětskou šikanou.

Hlavním hrdinou příběhu je Toník, a jak už samotný název napovídá, je všemi v okolí považován za takového typického ňoumu. A i když je Toník velmi hodný, snaživý, milý kluk, a ke všem se chová velmi přátelsky, přec se mu – co se týče vztahů mezi ním a jeho spolužáky – moc nedaří. Svým vrstevníkům je pro smích a moc ho mezi sebe neberou.

Není proto divu, že se ve třídě stane jakýmsi otloukánkem, na kterého se vždy, když se něco provede a ve vzduchu visí pořádný průšvih, na něho postě a jednoduše hodí. Vždy je totiž potřeba rychle nalézt někoho, na koho se všechny ty lumpárny svedou, a kdo si je sám za ostatní vyžere.

Bohužel většinou první na řadě vždy bývá Toník! Nikdy neprotestuje, mlčí a trest za čin, co nikdy neprovedl, bere mlčky a bez jakéhokoliv protestu na svá bedra.

Pro Toníka, jakožto třídního ňoumu, je velmi těžké prosadit se mezi svými vrstevníky a kamarády, získat si jejich respekt. Ne vždycky je tato cesta jednoduchá, a leckdy si jí musí člověk těžce vybojovat. Podaří se to i Toníkovi? Může se z typického outsidera stát hrdina? Dokáže to anebo bude dál za toho ňoumu, za kterého ho mají všichni?

Co udělá ňouma při jedné z výprav do starého sklepení, kde dojde k nehodě, ve které půjde skutečně o život? Kdo nakonec bude za toho hrdinu, a kdo za outsidera? Může jedna náhoda obrátit život jednoho obyčejného kluka vzhůru nohama?

Osobně jsem byla touto knížkou malinko otřesena jakožto z pohledu matky, které by tímto způsobem mohly ostatní děti odstrkovat, či šikanovat vlastní dítě. Ale na druhou stranu si myslím, že skvělým způsobem donutí děti přemýšlet o případných důsledcích jednotlivých činů, i o tom, jak bychom se měli nebo naopak neměli chovat k ostatním.

Navíc v závěru knihy, ale i na jednotlivých postavičkách hrdinů, je popsán a rozepsán celý kolektiv, celá parta přátel a jejich samotná hierarchie, jednotlivá postavení i to, jak se navzájem vůči sobě projevují. Většinou jsou v kolektivu outsideři a ti druzí.

Jako rodič dvou malých dětí jsem v závěru knihy uvítala pár slov pro rodiče, příbuzné, přátelé a pedagogy, kde naleznou nejen rodiče, ale i jejich ratolesti drobné rady např. jak nemít doma ňoumu, jak posilovat u takto „šikanovaného“ dítěte sociální dovednosti, schopnosti poroučet či podřizovat se, jak mít sebevědomí, a v neposlední řadě i naučit se v některých situacích být sám sebou, SÁM ZA SEBE!

Zároveň podrobně rozebírá i to, z jakých dětí se většinou stávají ňoumové, anebo alespoň z pohledu dětí, čím mohou být tyto děti nejvíce ohrožené vyloučením z kolektivu. Příkladem autorka uvádí fyzickou neobratnost, zázemí v sociálně slabé rodině, odlišným pohledem na věc, to že jsou například často nemocné anebo trpící zdravotními potížemi, nebo naopak nadměrně opečovávané a nesamostatné.

Těch důvodů je hodně, ale hlavně umět otevřít oči a umět se dívat, a v neposlední řadě se naučit i naslouchat svému dítěti, co nám chce říci a co nám říká.

Autorka radí, čeho všeho si všímat, abyste na svém dítěti poznali, že dítě trpí nepřijetím do skupiny. Nabízí i řešení, jak můžete svému dítěti pomoci s jeho snadnějším začleněním mezi své vrstevníky, a to v devíti velmi jednoduchých krocích.

A aby toho nebylo málo, můžete si zároveň stáhnout připravené tematické pracovní listy k této problematice a společně se svými dětmi se na ně vrhnout.

Ilustrace ke knize namalovala Anna Mastníková, které se skvělým způsobem podařilo vystihnout „typického“ ňoumu, ulíznuté vlasy na pěšinku, velké berličky a ramena vystrčená stále dopředu, jež dokonale symbolizují chybějící sebevědomí hlavního hrdiny. Kresbičky jsou krásně barevné, poutavé a zaujmou každého začínajícího čtenáře.

Ňouma z áčka        

Autorka: Ivona Březinová

Ilustrace: Anna Mastníková

Počet stran: 80

Pro děti od 8 let.

Vydalo nakladatelství Albatros v září 2018.

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

Napsal/a: Budulinek

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist