Recenze: Mumínci a čarodějův klobouk

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Mumínci mají pro mnoho Čechů pošramocenou pověst. Vzpomínají na ně ze svého mládí jako na podivné postavičky, kterých se vlastně jako malí báli. I proto jsme doma dlouho otáleli, než jsme s pohádkovými skřítčími strašidýlky naší tříapůlletou dceru seznámili. Audiokniha Mumínci a čarodějův klobouk z vydavatelství OneHotBook, podle knihy finské spisovatelky Tove Janssonové obsahuje CD se stopou dlouhou 3 hodiny a 56 minut. Pohádku, rozdělenou do sedmi kapitol, vypráví Vladimír Javorský.

Z praktického hlediska potěší rozkládací obal audioknihy, který představuje jednotlivé postavičky a popisuje, co nejdůležitějšího v příběhu zažívají. Dítě, pro něž jsou všechny příšerky nové, je tak lépe vtaženo do děje. Na začátku každé kapitoly také vypravěč shrnuje, co se v ní stane, což je opět velmi praktické, tentokrát pro rodiče, aby se orientovali, kterou kapitolu už dítěti pouštěli.

Asi největším překvapením pro mě osobně bylo, že kniha absolutně postrádá ono obvyklé třaskavé a hlasité “bum” a “bác”, “hrrr” a “písk” a “tramtadadá”, bez kterých se dnes už snad žádná pohádka neobejde. Ovšem nepostrádá děj. Chybí v ní křik, nářek i hlasitý smích, ale nechybí v ní emoce. Mumínci jsou totiž od prvního akordu až do posledního slova laskaví. Laskavý a jemný je hudební doprovod a především hlas Vladimíra Javorského. Což je v době, která je tak hlasitá a rychlá, neskutečně osvobozující.

Samozřejmě jsme se báli, že právě z tohoto důvodu dítě nezaujme, že bude chtít více efektů, ale zbytečně. Příběh tří kamarádů, kteří našli klobouk čaroděje, ji zaujal. Jak Mumínek, Šňupálek a Čenich vypadají, si prohlédla na rozkládacím obalu, kde tedy sama hned našla chybějící postavu. Moc ji totiž zajímalo, jak vypadá maminka. To je také snad jediné negativum příběhu. Tove Janssonová jej psala krátce po 2. světové válce a některé věci už do dnešní, o něco více emancipované doby, příliš nezapadají. Alespoň doufám. Například když jede celá rodina na dovolenou a musí se zabalit: “Maminka posbírala přikrývky, kastrůlky, březovou kůru, kávovou konvici, velké množství jídla, olej na opalování, zápalky a všechny možné jídelní potřeby, sbalila deštník, teplé šatstvo, žaludeční prášky, šlehač na sníh z bílků, polštáře, síťku proti komárům, plavky, ubrus a svou kabelku. Pobíhala sem tam plná starostí, aby na něco nezapomněla… Tatínek si zbalil svou dýmku a rybářský prut. Jste už hotovi?! zeptal se.” Což je pro dospělého úsměvné, ale dítě to může brát jako běžnou praxi.

Audiokniha si mě získala už hudebním doprovodem, který je jemný a laskavý. A podruhé, když jsem ji pustila dceři před spaním. A dračice, která obvykle před usnutím řádí ještě hodinu, byla za deset minut v říši snů.

Mumínci a čarodějův klobouk 

Autorka: Tove Janssonová

Vypravuje: Vladimír Javorský

Formát: 1 x CD mp3

Délka nahrávky: 3 hodiny 56 minut

Vydalo nakladatelství Vydavatelství OneHotBook v roce 2018.

Knihu si můžete objednat na www.onehotbook.cz.

Napsal/a: Lucie Suchá

Toto taky stojí za přečtení!

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Hledáte parťáka pro své koníčky? Zkuste to se svými dětmi

Malé děti znamenají ve většině případů sice menší starosti než ty velké, ale přece jen většina rodičů – a

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist